DOLAR 32,6430 1.13%
EURO 34,9033 -0.01%
ALTIN 2.443,992,23
BIST 10.442,010,48%
BITCOIN 2185940-0,14%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Telefon bayileri karardan memnun

Telefon bayileri karardan memnun

ABONE OL
22 Temmuz 2019 10:29
Telefon bayileri karardan memnun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Vodafone Kutlu İletişim sahibi Hasan Kutlu, Meclisten geçen yeni yasayla taksitleri ödenmeyen telefonların satışı yapılamayacağı kararının kendilerini mutlu eden bir karar olduğunu belirtti.

Bazı vatandaşların, nakit ihtiyacı sebebiyle GSM operatör bayilerinden faturalarına yansıtarak fazla taksitlerle yüksek tutarlı telefon alınıp, internette ya da 2.el telefon dükkanlarında satılarak nakite çeviriliyordu. TBMM’den geçen yeni kararla artık taksit borcu bulunan telefonlar satıldığı takdirde iletişime kapanacağı duyuruldu. Aynı zamanda yurtdışından getirilen cep telefonlarının IMEI Kaydı ise 618 lirandan bin 500 liraya çıktı. Bu çıkan iki karar, yurt içinde ki bir çok cep telefonu satışı sunan iletişim bayilerinin lehine dönmüş oldu.

“BU KANUNLA BİZİM TELEFONLARIMIZIN DEĞERİ DÜŞMEYECEK”

Vodafone Kutlu İletişim Edirne Bayileri sahibi Hasan Kutlu, “Biz bu durumdan memnunuz. Çünkü bizden alınan telefonlar, ikinci el satış noktalarına yada ara toptancı diye tabir ettiğimiz İstanbul’dan gelen gruplardan alınıp, yine İstanbullar’da büyük marketlerde, internet üzerinde satılabilir hale geliyor. Bu da fiyat kırılmasına sebebiyet veriliyor. Bizim bin liraya aldığımız telefonu bu ikinci elcilerden bozdurulmadan dolayı 700-800 liraya satılabilme imkanı oluyor. Biz bu durumdan şu an memnunuz” dedi.

“CEP TELEFONLARINA TAKSİT SAYISININ ARTIK YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Bunun karşılığında maliyeden şöyle bir hamle bekliyoruz, gerçek kullanıcıya satılacağı için telefonların taksit sayısında arttırıma gidilmesini bekliyoruz. 15 aya çıkmasını tabi bekliyoruz. Gerçek kullanıcıya satma konusunda elimizin rahatlaması için. Gerçekten şimdi müşteri geliyor, çocuğuna, kendisine alacak, 3 bin 500 lira üstündeki bir telefonu 6 aydan fazla taksitle alamıyor müşteri. Ama bu taksit sayısı yükselirse, müşteri rahatlıkla çocuğuna kendisine telefon alabilecek duruma gelir. Orada elimiz rahatlar. Yüzde 5,6’lık kaybettiğimiz kısmı oradan telafi edebiliriz” dedi.

“TÜRKİYE’DE TAKSİT İMKANI DÜŞÜK”

Bu durum aslında diğer ülkelere göre Türkiye’de ters işliyor. Normalde hattınızına ilave aldığınız bir telefon, sizi pazarlık yapmaya iter. Şöyle; ben sizin hattınızı 12 yada 24 ay kullanacağım bunun karşılığında bana nasıl avantaj sağlarsınız? Ben de size 2 bin liralık bir telefonu bin 500 liraya veya bin 800 liraya vermiş olurum. Tüm dünyada böyle. Ama bizde kredi kartı ile taksit olmadığı için operatörler bu durumu avantaja çevirebiliyor” dedi.

“IMEI KAYDI BİZİM LEHİMİZE OLDU”

IMEI kaydının bin 500 liraya çıkması bizim için bir avantaj tabiki. Bizim satışlarımızı güçlendirecek. Ama cep telefonu artık revaçta bir teknolojik alet. O yüzden IMEI Kayıt ücretinin yükselmesi Türkiye’de ki telefon satan mağazaları olumlu etkileyecektir. Sonuçta biz sınır şehriyiz, Bulgaristan’dan ucuza telefon alınabiliyordu. Müşterinin aleyhine bizim lehimize olan durum oldu” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.