DOLAR 32,2722 0.15%
EURO 35,0232 0.5%
ALTIN 2.430,880,40
BIST 10.456,28-0,22%
BITCOIN 22025650,66%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TEMA’dan ‘iklim değişikliği’ farkındalığı

TEMA’dan ‘iklim değişikliği’ farkındalığı

ABONE OL
11 Mart 2022 11:25
TEMA’dan ‘iklim değişikliği’ farkındalığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, TEMA Vakfı’nın, eğitim ve farkındalık projelerine bir yenisini daha ekleyerek “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi”ni hayata geçirdiğini belirterek, projeyle çocukların ve gençlerin iklim değişikliği üzerine derinlemesine düşünmelerini ve yeni yetkinlikler geliştirmelerinin hedeflendiğini söyledi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, TEMA Vakfı’nın hayata geçirdiği “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” hakkında açıklamada bulundu.

Çoğal, TEMA Vakfı’nın, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde uzun yıllardır sürdürdüğü doğa eğitim çalışmaları kapsamında “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi”ni hayata geçirerek çocukların ve gençlerin iklim değişikliği üzerine derinlemesine düşünmelerini ve yeni yetkinlikler geliştirmelerini hedeflediğini söyledi.

Çoğal, proje kapsamında uygulanacak sınıf içi eğitim etkinliklerine ek olarak, karbonsuz yaşam için kapsamlı eğitici materyallerin yer alacağı ‘iklimtema.org’ eğitim portalının, yıl içinde başta öğretmenler olmak üzere tüm kamuoyuyla buluşturulmasını amaçlıyoruz” dedi.

 “ÇOCUKLARIN DOĞA İLE YENİDEN BAĞ KURACAKLARI BİR EĞİTİM SİSTEMİ GELİŞTİRİLMELİ”

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, yeni projelerinin çıkış noktasını, gezegenimiz birbirine sımsıkı bağlı olan doğal sistemler ağından oluşuyor ve yaşam, temel olarak iklime bağlı olduğuna dikkati çekerek, “Ancak artık tüm bu yaşamsal sistemleri etkileyen ekolojik bir kriz ile karşı karşıyayız. Günümüz çocukları ve gençleri, ilerleyen yıllarda, bu sürecin sonuçlarıyla mücadele etmek, sorunlara yaratıcı ve kalıcı çözümler bulmak zorunda kalacak. COP26 İklim Zirvesi ve Paris Anlaşması’nın iklim değişikliği eğitimiyle ilgili taahhütleri de gösteriyor ki ekolojik okuryazarlığın eğitsel bir öncelik olarak ele alınması gerekiyor. Çocukların doğaya yabancılaştığı bu dönemde, onları değişen yeni koşullara hazırlamamız ve eğitim sistemini, bu bağı yeniden kurarak gerekli yetkinlikleri, yaşam becerilerini çocuklarımıza kazandıracak şekilde planlamamız gerekiyor” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİLİ HABERLERE VE BİLGİLERE SIKÇA MARUZ KALIYORLAR”

Son zamanlarda her yaştan çocuğun iklim değişikliğiyle ilgili haberlere ve bilgilere sıkça maruz kaldığını da belirten Çoğal, “Bunun bir sonucu olarak çocuklar, iklim kaygısı ile baş başa kalabiliyor. Onları bu kaygıdan korumaya ya da bu süreçle daha sağlıklı baş etmelerini sağlamaya çalışsak da çeşitli bilgilerle farklı şekillerde karşılaşmaları kaçınılmaz. Ancak yetişkinler olarak bu konuda daha hazırlıklı ve bilinçli olmamız, çocuklardan gelen sorulara farkındalıkla yaklaşmamız, kendi davranışlarımızla onlara örnek olmamız ve onların bu sürece eleştirel yaklaşmasını sağlamamız gerekiyor. Aynı zamanda onları doğayı korumak için motive etmeli, onların kaygılarını dinlemeli, bunu azaltmak için neler yapabilecekleriyle ilgili onlarla konuşmalı ve umutlarını kaybetmemelerini sağlamalıyız” diyerek bu konuda ebeveynlere ve öğretmenlere güvendiklerini dile getirdi.

“YERKÜREYE SAYGI: İKLİMİ KORU” PROJESİ İLE BİNLERCE ÇOCUĞA VE GENCE ULAŞILDI

Çoğal, 2019’da başlayarak iki yıl boyunca Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve Sompo Sigorta’nın desteğiyle yürüttükleri “Yerküreye Saygı: İklimi Koru” projesi ile 30 ilde yaklaşık 13 bin 200 çocuğa ve 3 bin 600 gence ulaştıklarını ve iklim değişikliği konusunda farkındalık sağlamaya çalıştıklarını hatırlatarak, “Şimdi ise Vakfımız tarafından fonlanacak “İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi” ile çocuklar ve gençlere doğayla uyumlu yaşama bilincini erken yaşta kazandırmak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürüteceğimiz projemizle iklim, iklim değişikliği ve iklim değişikliğinin sonuçları üzerine her sınıf kademesinde çocuklarla birlikte düşüneceğiz. Karbonsuz yaşam için öncelikler, biyolojik çeşitlilik, sürdürülebilirlik başta olmak üzere daha kapsamlı bir içerikle öğretmenlerimizi de desteklemeyi, onlara yararlı kaynaklar sunmayı amaçlıyoruz. Bu projede en büyük beklentimiz, çocukların doğayı merak ederek keşfetmelerine, doğayla güçlü bir bağ kurmalarını sağlamak. Bunlarla beraber çocukların, ekolojik okuryazarlık becerileri kazanmak, daha az tüketmek, doğal varlıkları, canlıları yakından tanımak, atıkları azaltmak, doğa hakkında daha çok okumak ve sivil topluma destek için gönüllü olmak gibi sürdürülebilir yaşam becerileri kazanmalarına destek olmayı hedefliyoruz. Ancak bu şekilde iklim değişikliğine ve sonuçlarına kalıcı bir çözüm bulabileceğimize ve çocuklarımızın yeni sürece bilinçli bir şekilde uyum sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

6 BİN ÇOCUĞA ULAŞILMASI HEDEFLİYOR

TEMA Vakfı’nın, İklim Değişikliği Eğitim ve Farkındalık Projesi ile 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki toplam 6 bin çocuğa ulaşmayı hedeflediğini belirten Çoğal, “Eğitim uygulamaları Mart ayında başlayacak projenin yıl içinde hayata geçirilecek ‘iklimtema.org’ eğitim portalında öğretmenler için kapsamlı eğitici materyaller yer alacak” dedi.

Çoğal, ayrıca, proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan farkındalık etkinlikleri kapsamında düzenlenecek iklim değişikliği sunumu, belgesel gösterimi ve iklim söyleşileriyle de bin genç ve yetişkine ulaşılması hedeflendiğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.