TGD’den “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” açıklaması

08.01.2021 15:21

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

TGD’den “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” açıklaması

Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Doğan, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Doğan  açıklamasında “Pandemi döneminde canlarını hiçe sayarak görevlerini korkusuzca yerine getirmeye çalışan vefakar özverili gazeteciler arasında 20 meslektaşımızı ebediyete gönderdik. Neredeyse Korona virüse yakalanan gazeteci ise 800’lere yaklaşıyor. Amaçları sadece halkın haber alma hakkı için büyük çaba harcamalarıydı.

Gazeteci Dernekleri bir araya gelerek ortak çağrılar yapıp basın açıklamalarını yüz yüze yapılmaması ve bu açıklamayı yapanların açıklamalarını mail yoluyla gazete ve ajanslara ulaştırmaları istendi. Çağrıya destek verenler olduğu kadarı ile destek vermeyip ısrarla yüz yüze açıklamalar yapanlarda oldu. Bu durum Edirne’deki bazı meslektaşlarımıza da yansıdı ve pandemiden etkilendiler. Gazeteci salgında,doğal afetlerde, savaşta ve her türlü olumlu olumsuz tüm ortamlarda büyük bir özveriyle görev yapmaktadır.

Gece ve gündüz olmaksızın çok zor şartlarda çalışan meslektaşlarımızın, mesleklerini daha iyi icra edebilmeleri için özlük hakları iyileştirilmeli ve daha iyi koşullarda çalışmalarının sağlanması gerekmektedir. Gazetecilik mesleği zor ve aynı zamanda en fazla  hareketlilik gerektiren mesleklerdendir. Gazeteciler halkı bilgilendirme, haberdar etme gibi önemli görevlerinin yanı sıra toplumu yönlendirme, kamuoyu oluşturma gibi fonksiyonlara da sahiptir.

 Edirne’miz, değişik bakış açılarına sahip 7 tane resmi ilan alan, günlük çıkan gazete yayınlanmakta, ayrıca yerel tv, haber ajansları ve haber siteleri ile çok seslilik ortamına katkı sağlamaktadır. Gazetecilik mesleği toplumu doğru bilgilendirme, sorumluluk ve davranış oluşturma bakımından etkin ve etkili bir meslektir. Basın milletimizin ortak sesidir. Esas olan gazetecilerimizin gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalarıdır. Doğru haber verme, tarafsız, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır. Bu yaklaşımın halkımızın basınımıza güvenini sürekli kılacağı gibi, basınımızın itibarını da daha yukarılara taşıyacağı muhakkaktır. Ben bu vesile ile tekrar meslektaşlarımın bu anlamlı günlerini kutluyor, ebediyete intikal eden gazeteci arkadaşlarımızı rahmetle anıyor çalışmalarında üstün başarılar diliyor ve işsiz kalan meslektaşlarımızın bir an önce işlerine dönmelerini temenni ediyorum”dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler