THK 2 bin 926 adet deri topladı

05.08.2020 11:23

THK 2 bin 926 adet deri topladı

Türk Hava Kurumu (THK) Edirne Şube Başkanı Av. Coşkun Molla, Kurban Bayramının 1 ve 2’inci günü olmak üzere merkez ve köylerinden 2 bin 926 adet deri topladıklarını açıkladı. Molla ayrıca 12 Eylül’den sonraki kanun değişikliğiyle herkesin kurban derisi toplayabilir hale gelmesiyle bir kaosun söz konusu olduğunu vurgulayarak, “Milli serveti değerlendirme imkanını kaybetmiş bulunuyoruz” dedi.

THK Başkan Molla Kurban Bayramı sonrası deri toplama faaliyetleri hakkında geniş kapsamlı bilgiler verdi.
Türk Hava Kurumu’nun geçen yıl deri toplayamadığını anlatan Molla, “Geçen yıl maalesef Türk Hava Kurumu deri toplayamadı. Bunun sebebi de dericilerin alıcısı çıkmadı. Bizde deri toplayamadık ve satamadık. Halbuki Türk Hava Kurumu kurulduğu günden beri 1980’e kadar tek başına deri toplama yetkisine sahipti ve bu konuda uzmanlaşmış. Deriyi Türk Hava Kurumuna bağışlamak toplumuzda bir gelenek halini aldı. Milli servetimize sahip çıktı halkımız. 12 Eylül’den sonraki anayasa değişiklikleriyle maalesef bu durum akamete uğradı. Öncelikle Türk Hava Kurumunun topladığı deriler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile paylaşılmaya başlanıldı ve daha sonra yılarda da herkes kurban derisi toplama yetkisi hak kazandı. Kurban derisi toplama konusunda bir kaos söz konusu oldu. Milli serveti değerlendirme imkanını kaybetmiş bulunuyoruz. Umarım iktidar yapılan bu hatayı görmüş olur ve düzeltme konusunda birtakım düzenlemeler yapar” dedi.

UŞAK’TAN BİR DERİCİYE SATILMIŞ OLDU

Edirne Merkez ve köylerinden olmak üzere Edirne Belediyesinden temin edilen 7 araç ile kurban derisi topladıklarını anlatan Molla, şunları söyledi;

“Bu konuda Edirne Belediyesine sonsuz teşekkür ediyorum. Toplam olarak 23 personel çalıştırıldı. Koyun derisi toplamı 2 bin 761, keçi 4 adet, sığır derisi de 161 adet. Toplama süresi 2 gün oldu. Bayramın birinci ve ikinci günü. Toplanan deriler Lüleburgaz’daki toplama merkezinde toplandı. Sığır derilerini Lüleburgaz’dan bir girişimci aldı. Koyun derilerine Trakya’dan müşteri çıkmadığı için Uşak’tan bir dericiye satılmış oldu. Toplanan derilerden bir tane bile zayiat olmadı. Vatandaşlar derilerini tuzlamış bir şeklide teslim etti. Bizde tuzlama yaptık. Tuzlama yaptıkları için kendilerine müteşekkirim. Türk Hava Kurumuna bağış yapanlara minnettarım.
2018 yılı ve 2020 yılı toplanan deri sayılarına baktığımızda hemen hemen aynı miktarda toplama olduğu fakat kazanç olarak yarı yarıya düşüşün gözlendiğini söyleyebilirim. Bu yıl koyun derisi için verilen fiyat bir buçuk lira iken 2018 yılındaki bir koyun derisinin fiyatı 3 lira. Keçi derisi 2020’de 2 lira iken 2018 yılında 4 liraymış. Sığır derisi bu yıl 55.05 lira iken 2018 yılında 105 liraydı.

İSKONTO UYGULANDI

Sığır derisinde müteahhitle yapılan anlaşma gereği bir iskonto uygulandı. Edirne olarak 136 sığır derimiz kabul edildi. Bu toplama faaliyetinde kurumun pek kazancı olmadı. Türk Hava Kurumunun görevleri arasında olan gençlerimize havacılığı sevdirmek, kurslar vermek gibi faaliyetlerimizin de eksik kalacağı, sağlanamayacağını ortaya koyuyor.”

Hüsnü Sarıgül

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler