DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2166980-0,65%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da 2 bin Aileye Ramazan Gıda Paketi

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da 2 bin Aileye Ramazan Gıda Paketi

ABONE OL
22 Nisan 2022 11:18
TİKA’dan Kuzey Makedonya’da 2 bin Aileye Ramazan Gıda Paketi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, 2022 Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında Kuzey Makedonya’da, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB)  iş birliğinde ihtiyaç sahibi 2000 aileye gıda kolisi dağıtıldı.

TİKA’nın resmi web sitesinde yer alan habere göre; TİKA tarafından düzenlenen Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında, Üsküp, Plasnitsa, Kırçova, Merkez Jupa, Gostivar, Mavrovo ve Roştuşa, Doyran, Ustrumca, Vasilevo Pehçevo, İştip ve Çaşka gibi Kuzey Makedonya’nın pek çok şehir merkezi ve kırsal bölgelerinde ağırlıklı olarak soydaşlarımızın yaşadığı bölgelere ulaştırılmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 1000 adet gıda kolisinin dağıtımı gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Kalkandelen ve Lipkova başta olmak üzere ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtımı gerçekleştirilen 1000 adet gıda kolisi ile toplamda 2000 adet gıda kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren ve 60 dan fazla Türk derneğin çatı kuruluşu olan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB)  iş birliğinde dağıtımı yapılan ve temel gıda ürünlerinden oluşan koliler, ülke genelinde farklı bölgelerde yaşayan Türkler için anavatanın kendilerine ulaşan hediyesi ve selamı mahiyeti taşıyor.

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, teslim töreninde yaptığı konuşmada, ‘TİKA şu anda 60 ülkede 62 Program Koordinasyon Ofisi ile 150 ülkede faaliyet göstermektedir. Türkiye, TİKA aracılığı ile gerçekleştirdiği projelerle, dost, kardeş ve akraba topluluklara desteklerini ulaştırmaktadır. Kuzey Makedonya’da 2005 yılından beri faaliyette olan TİKA Üsküp Program Koordinasyon Ofisimiz ülkede eğitim ve sağlık koşullarının iyileştirilmesinden kırsal kalkınmanın desteklenmesine, idari ve sivil altyapıların güçlendirilmesinden kültürel mirasın korunmasına pek çok alanda proje yürütmektedir. Ayrıca sosyal nitelikte projeler ile de ailelerin ekonomilerine katkıda bulunacak faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bu yıl yine Ramazan ayı vesilesiyle Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımız ve ihtiyaç sahibi olan tüm kesimlere yönelik gıda desteklerine devam ettik.  Ramazan ayının bereketini ihtiyaç sahibi aileler ile paylaşarak ülkemizin desteklerini maddi ve manevi olarak hissettirmek ve ülkemizin selamlarını iletmenin memnuniyetini yaşıyoruz’ ifadelerini kullandı.

MATÜSİTEB Başkanı Hüsrev Emin ise yaptığı açıklamada, Ramazan ayı vesilesiyle Kuzey Makedonya’da gerçekleştirilen gıda dağıtımı ile dar gelirli aileler ve öğrencilere bir nebze olsun destek olmanın toplumumuzdaki dayanışmayı artırmak noktasında büyük bir rol oynadığı ifade etti. Bu faaliyetlerin Anadolu ile Rumeli arasında bağları kuvvetlendirmek, soydaş ve akraba topluluklara yanlarında olduğumuzu hissettirmek açısından öneminin büyük olduğunu belirten Emin, Kuzey Makedonya’da kültürel mirasın korunması, STK’ların desteklenmesi, eğitim ve sağlık gibi pek çok alanda faaliyet gösteren TİKA’ya sosyal alanlarda da desteklerini sürdürmesi sebebiyle şükranlarını ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.