Tıp Fakültesi’nin yeni dekanı Prof. Dr. Akata oldu

05.11.2021 12:13

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Filiz Akata atandı.

Tıp Fakültesi’nin yeni dekanı Prof. Dr. Akata oldu

Prof. Dr. Filiz Akata’nın Tıp Fakültesi Dekanlığına atanması nedeniyle Tıp Fakültesinde devir teslim töreni gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Ahmet Tezel ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin’in katıldığı törende Prof. Dr. Filiz Akata, Dekanlığı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir’den devraldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “2016 yılından bu yana Dekanlık görevini başarıyla yürüten Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir Hocama, görevi süresince yapmış olduğu önemli hizmet ve katkılardan dolayı gönülden teşekkür ediyorum. Biz Trakya Üniversitesi olarak kendisinden her anlamda katkı ve destek beklemeye devam ediyoruz. Bu üniversite hepimizin üniversitesi. Bizler burada büyüdük, yetiştik ve buradan emekli olacağız. Burası bizim evimiz. Hocamızdan ve değerli birikiminden, bugüne kadar olduğu gibi farklı konu ve görevlerde yararlanmaya devam edeceğiz.” dedi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, görevi devralan Prof. Dr. Filiz Akata’yı tebrik ettiği konuşmasında, “Filiz Hocamız, yıllardır birlikte çalıştığımız bir Hocamız. Kendisi Covid-19 sürecinde üniversite olarak ortaya koyduğumuz başarılı performansın da gizli kahramanlarından biri. Kıymetli hocamız 2005-2008 yıllarında da Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini üstlenmişti. Tecrübesiyle Fakültemize ve Üniversitemize önemli değerler katacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini en iyi şekilde yerine getirme gayreti ile çalıştıklarını söyleyerek, “Dekanlığım süresince fakültemizin ve üniversitemizin ilerlemesi için değerli arkadaşlarımla birlikte var gücümüzle çalıştık. Benim için mutlu ve keyifli bir dönemdi. Bu süreçte her ihtiyacımızda bizden desteklerini esirgemeyen Rektörümüze ve yönetimimize çok teşekkür ediyorum. Dekanlığı devrettiğim Filiz Hocama da görevinde başarılar diliyorum.” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Filiz Akata “Dekanlık görevini layıkıyla yerine getirmek ve Ahmet Muzaffer Hocamdan aldığım bayrağı ileriyi taşımak için ekibimle birlikte var gücümüzle çalışacağız ve Tıp Fakültesi’nin başarısı için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

Tören, dekanlık mührünün Prof. Dr. Filiz Akata’ya teslim edilmesinin ardından Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir’in “Tıp Fakültesi’nde Neler Yaptık? Neler Yapılmalı?” adlı sunumu ile sona erdi.

PROF. DR. FİLİZ AKATA KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olmuş ve 1988’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalında başladığı ihtisasını, 1992’de tamamlayarak Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı olmuştur. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda 1994 yılında Yardımcı Doçent olduktan sonra 1997 yılında Doçent unvanını almış ve 2003’te Profesör kadrosuna atanmıştır.

Bu akademik süreç sırasında, 1998-2001 yılları arasında üç yıl süreyle Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2004 yıllarında Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Yardımcılığı görevinde bulunmuş, ayrıca eğitim ile ilgili çeşitli kurul ve komisyonlarda üyelik yapmıştır. En son olarak 2005-2008 yılları arasında 3 yıl süreyle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği’nde 2009-2011 yılları arasında Akreditasyon Komitesi Üyeliği görevinde bulunmuştur. Trakya Üniversitesi Yönetim Kurulu’nda 2016-2019 yılları arasında, Trakya Üniversitesi Senato’sunda Temmuz 2019’dan bu yana üye olarak görev yapmıştır.

Uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve atıfları bulunan Prof. Dr. Filiz Akata, 2007 yılından bu yana Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler