Tiran’da protestocular Sırbistan bayrağı yaktı

21.12.2021 13:46

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in ülkeye gelişini protesto eden yüzlerce gösterici sokağa döküldü. 

Tiran’da protestocular Sırbistan bayrağı yaktı

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in ülkeye gelişini protesto eden yüzlerce gösterici sokağa döküldü.

Balkan News’te yer alan habere göre; Eski Cumhurbaşkanı Sali Berişa’nın çağrısıyla sokağa çıkan göstericiler, Aleksandar Vucic’in Arnavutluk ziyaretinin yanı sıra Açık Balkan inisiyatifi ve Edi Rama hükümetini protesto etti.

Göstericiler şehrin ana bulvarına asılan Sırbistan bayraklarını yaktı.

Protestoculara seslenen Berişa, eski adı ‘mini Schengen’ olan Açık Balkan inisiyatifinin bir Sırp-Rus hakimiyeti projesi olduğunu ileri sürdü. Berişa, “Bu Berlin inisiyatifi ve AB entegrasyonunu yok etme amaçlı maceracı bir girişim. Vucic’e sesleniyorum, Tiran’da hiçbir zaman güzel karşılanmayacaksınız çünkü sizin efendiniz Moskova. İnisiyatifinizin ardında bu bölgeyi Putin’in şahsi nüfuz alanına çevirme çabası yatıyor” diye konuştu.

Protestolar nedeniyle Başbakan Rama, Vucic ve Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in katılımıyla gerçekleştirilecek Açık Balkan zirvesini Tiran yerine Elbasan şehrinde yapma kararı aldı.

Vucic ve Zaev, yerel saatle 18:30’da Elbasan şehrine geldi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler