DOLAR 32,2310 -0.04%
EURO 35,0481 0.48%
ALTIN 2.428,390,30
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22028731,14%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TMMOB Edirne, “Sorunlarımıza çözüm istiyoruz”

TMMOB Edirne, “Sorunlarımıza çözüm istiyoruz”

ABONE OL
20 Aralık 2021 10:22
TMMOB Edirne, “Sorunlarımıza çözüm istiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Edirne Temsilcisi Egemen Kurtdere, kriz döneminde meslektaşlarının giderek derinleşen sorunlarının çözümü için işsizlik sorununun çözülmesini, diplomalı işsizliğin ortan kaldırılmasını istediklerini belirterek, “Mühendis, mimar tüm meslektaşlarımız için kadrolu güvenceli istihdam sağlanmasını istedik. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek göstergelerinin artırılarak, ücretlerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz” dedi.

Türk Makine Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) Edirne Şubesi, “Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz!” sloganıyla basın açıklaması yaptı.

TMMOB Edirne Şubesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasını TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Edirne Temsilcisi Egemen Kurtdere okudu. Kurtdere, paranın değerinin düştüğünü ve geçim zorluluğunun yaşandığını belirterek, “Yoksullukta uzlaşmayacağız. İktidarın bize dayattığı bu kadere teslim olmayacağız. Emeğimize, mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkacağız. Sorunlarımızı görmezden gelen iktidara inat, sorunlarımıza hep birlikte çözüm üreteceğiz” dedi.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN HAYATLARI DAHA DA ZORLAŞMAMASINI İSTEDİK”

Ülkede 600 binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının sesi olarak Kasım ayı başından bu yana emeğimize, mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkmak, sorunlarımıza çözüm bulmak için kampanya yürüttüklerini belirten Kurtdere, “Kriz döneminde meslektaşlarımızın giderek derinleşen sorunlarının çözümü için işsizlik sorununun çözülmesini, diplomalı işsizliğin ortan kaldırılmasını istedik. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamının artırılmasını ve tüm meslektaşlarımız için kadrolu güvenceli istihdam sağlanmasını istedik. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek göstergelerinin artırılarak, ücretlerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesini istedik. SGK ile TMMOB arasında ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının asgari ücret denetim protokolünün ivedilikle yürürlüğe konulmasını istedik. OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımızın tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesini istedik. Özelleştirme uygulamalarına son verilerek özelleştirilen kamu kuruluşlarının yeniden kamulaştırılmasını istedik. Toplumun güvenliğinin sağlanması için zorunlu olan kamusal mesleki denetimleri ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemelerin ve serbestleştirme uygulamalarının sonlandırılmasını istedik. İstedik ki, her geçen gün artan hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk karşısında meslektaşlarımızın hayatları daha da zorlaşmasın. İstedik ki, bu ülkenin tüm zenginliklerinde, üretilen tüm değerlerinde emeği olan, hayatı yaratan mühendis, mimar ve şehir plancılarının emeği zayi olmasın. İstedik ki, bütçeden emekçilere, yoksul halka, kamusal yatırımlara, kamu hizmetlerine daha fazla pay ayrılsın. Krizin tüm yükünün emekçilere yıkılmayacağı insanca yaşayabileceğimiz bir gelir düzeyi ve adil bir vergi sistemi istedik” dedi.

“EMEĞİMİZE MESLEĞİMİZE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Halkın zararı göz ardı edildikçe krizin daha da büyüdüğünü aktaran Kurtdere, “Ne yazık ki siyasi iktidar tüm taleplerimize kulak tıkadı. Bütçe görüşmelerini halkın sorunlarının çözümü için bir fırsat olarak kullanmak yerine, muhalefet milletvekilleri ile laf yarıştırmak, kavgaya tutuşmak için kullandı. Siyasi iktidar halkın taleplerine kulak tıkadıkça, halkın sorunlarını göz ardı ettikçe kriz daha büyüyor. Paramızın değeri her geçen gün daha da düşüyor, hayat pahalılığı daha da artıyor, geçinmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Tüm ülke olarak her gün daha fazla yoksullaşırken, borçlarımız daha da artıyor. Siyasi iktidar, paramızın pula dönmesini, geniş halk kesimlerinin yoksullaşmasını, reel ücret kaybını engelleyemediği için şimdi bu sefaletimizi kalıcı hale getirecek bir ekonomik düzeni bize kurtuluş olarak sunmaya çalışıyor. Yoksullukta uzlaşmayacağız. İktidarın bize dayattığı bu kadere teslim olmayacağız. Emeğimize, mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkacağız. Sorunlarımızı görmezden gelen iktidara inat, sorunlarımıza hep birlikte çözüm üreteceğiz. Meslektaşlarımızın taleplerinin taşıyıcısı, emeğiyle geçinen tüm toplumsal kesimlerin gür sesi olacağız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın TMMOB” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.