DOLAR 32,2235 0.05%
EURO 34,9884 0.27%
ALTIN 2.456,47-0,20
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2236717-1,10%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trakya Birlik rekor kırdı

Trakya Birlik rekor kırdı

ABONE OL
13 Ocak 2020 10:34
Trakya Birlik rekor kırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, birliğin üreticinin alın terinin karşılığını bulması amacıyla yoğun emek ve çabalar sarf ederek zorlu bir iş yılını alnının akıyla tamamladığını belirterek, fenni yem ve rafine yağ satış miktarlarında tarihin en yüksek rakamlarına ulaşarak rekor kırdıklarını söyledi.

Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerindeki toplam 48 kooperatifi ve yaklaşık 36 bin ortağı bünyesinde barındıran Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (Trakya Birlik) 2018/2019 İş Yılı Olağan Genel Kurul toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü Mimar Sinan Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan genel kurula Trakya Birlik yönetim kurulu, kooperatif üyeleri ile ortaklar ve eski yöneticiler katıldı.

40 MİLYON KARLILIĞA ULAŞILDI

Genel kurulun açılışında konuşan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Trakya Birliğin zorlu bir iş yılını alnının akıyla geride bıraktığını belirterek, “Trakya Birlik tarihinin en yüksek satış ve üretim rakamlarına ulaştı. 2018/2019 iş yılında 40 milyon 820 bin 604 lira karlılığa ulaşılarak ekonomik anlamda çok zorlu bir iş yılını hükümetimizden de aldığımız tarife kontenjanı desteğiyle karlı bir şekilde kapatmayı başardık. Bunu sizlerden aldığımız destek ve güvenle hep birlikte çok çalışarak sağladık. Bu başarı birliğimizin gelecek yıllara umut ve güvenle ilerlemesi yolunda çok önemli bir kilometre taşı olarak yerini alacaktır” dedi.

ORTAKLARA 685 MİLYON TL ÜRÜN ÖDEMESİ

Akgün, 2018/2019 iş yılı harman döneminde yüzde 40 randımanlı yağlık Ayçiçek tohumu için 2 bin 320 TL/ton fiyat üzerinden yaklaşık 277 bin ton yağlık Ayçiçek tohumu mübayaasında bulunduklarını belirterek, “Ortaklarımıza yaklaşık 685 milyon TL ürün ödemesi gerçekleştirilmiş tam zamanında açıklanan fiyat sayesinde bakanlığımızın da desteğiyle gümrük vergilerinin sıfırlanması yönündeki taleplerin önüne geçilmiş ve çiftçimizin cebine ton başına 200-250 tutarında ilave bir gelirin girmesi sağlanmıştır. Kullandırılan kredi toplamda 503 milyon TL’ye ulaşarak kurum tarihinin en yüksek kredi istihsalinin sağlandığı iş yılı olarak başarıyla tamamlanırken bu çerçevede karma yem ve rafine yağ satışlarında ulaşılan satış rakamları Birlik tarihinin en yüksek satış rakamları olarak tarihtekini yerini almıştır” dedi.

SATIŞ RAKAMLARI YATIRIMLA DAHA DA GELİŞTİRİLECEK

Akgün, satış rakamlarında yakaladıkları büyümeyi her iki fabrikalarında yapacakları yatırımlarla daha da geliştirmeyi planladıklarını belirterek, “Bu yatırımlarla ilgili Bakanlığımızdan gerekli düzenlemelerin çıkması durumunda lisanslı depoculuğu da eklememiz birliğimiz ve ortaklarımız açısından son derece olumlu olacaktır” dedi.

DİVAN OLUŞTURULDU

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün’ün konuşmasının ardından Genel Kurul Divanı oluşturuldu. Divan Başkanlığı’na Durgut Ersoy (Pehlivanköy Koop.), Başkan Vekilliği’ne Levent Kızıltan (Gelibolu Koop.), Katip Üyeliklere Salih Köse (Pınarhisar Koop.) ve Hakkı Çetin (Yenişehir Koop.) seçildi.

Daha sonra Yönetim Kurulu Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tabloları okunup oybirliği ile ibra edildikten sonra söz alan olmadığı için gündem maddelerine devam edilirken, 2018/2019 İş yılı Bağımsız Denetim Kuruluşu raporu ve 2019/2020 iş yılı dönemine ait Bütçe ve Çalışma Raporları ile Bilanço ve Gelir Tabloları okunarak, oybirliği ile kabul edildi.

Ayrıca Birlik faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla kredi alma, ipotek işlemleri, Birlik fonlarının kullanılması, kredi kullandırma birlik mamullerinin satışı, kooperatiflere hizmet bedeli ödenmesi, şirket kurma ve kurulu şirketlere ortak olma, alım satım faaliyetlerinde bulunma v.b. gibi konularda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi kabul edildi.

İnsan Kaynakları yönetmeliğinde yapılacak değişiklikler görüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

Tarım ürünleri Lisanslı Depoculuk Şirketi kurulması ve tarım ürünleri lisanslı depoculuk işletmesi kapsamında yapılacak yatırımlarla ilgili olarak Yönetim Kuruluna yetki verilmesi hususlarına ait hazırlanan rapor görüşülerek kabul edildi.

Entegre Tesisler ile Karacabey Yağ Fabrikasına 2019/2020 iş yılında yapılacak yatırımlarla ilgili hazırlanan raporlar kabul edildikten sonra ise bazı kooperatiflere 2019/2020 iş yılında yapılacak yatırımlarla ilgili hazırlanan rapor görüşülerek kabul edildi.

2019/2020 iş yılı dönemine ait genel bağımsız denetleme faaliyetinin Aren Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş’ye yaptırılması genel kurula sunularak oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Genel Kurula hitaben teşekkür konuşmasıyla Genel Kurul sona erdi.

Harun Aker /Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.