DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21588470,14%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı yapıldı

Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı yapıldı

ABONE OL
30 Eylül 2022 18:07
Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Kentte Meriç Nehri kenarındaki bir tesiste gerçekleştirilen Trakya Bölge Planı Vizyon Çalıştayı’nda 2024 ve 2028 yıllarını kapsayacak beş yıllık dönem için planlanan çalışmalar ele alındı.

Çalıştayın açılışında konuşan Vali H. Kürşat Kırbıyık, gerçekleştirilen toplantıyla Edirne’nin önceliklerinin neler olduğunu belirlemek 2024 ve 2028 yıllarını kapsayacak beş yıllık dönem için yeni bir bakış açısı ortaya koymak istediklerini söyledi.

Sunulacak olan fikirlerin ve önerilerin hem şehrin geleceğini planlama açısından hem de bölgenin geleceğini planlama açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Vali Kırbıyık, şöyle devam etti;

“Birinci başlığımızın her toplantıda ifade ettiğim gibi tarım olacağını değerlendiriyoruz. Burada önümüzdeki dönemde sulanabilir tarım arazilerinin arttırılması, ürün çeşitliliğinin sağlanması, 2. Ürün ekiminin artırılmasıyla ne gibi faydalar sağlanabilir hep birlikte buna bakmamız lazım. Yine turizm şehrimiz açısından son derece önemli bir başlık. Bu noktada bugüne kadar gerçekleştirilen önemli çalışmalar var. Bundan sonra da yapılacak olan tarihi eserlerin restorasyonu, ihya projelerinin yanı sıra yine şehrin önemli dinamiklerinden birisi olan Saros’un, deniz turizminin nasıl daha etkin kullanılabileceği, sezonun nasıl daha geniş bir dilime yayılabileceği yönünde de çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Yine turizmde önemli hususlardan bir tanesi kültür rotalarını oluşturmasıdır. Güncelde de ulusal basının Türkiye’nin kamuoyunda çok fazla yer eden hususlardan bir tanesi şehrimize Bulgaristan’dan gelenlerin yaptıkları alışveriş. Tabii bizim ticaret hacmimiz açısından son derece olumlu bir etkiyi oluşturuyor ama hepimizin malumu bu konjonktürel bir durum. Burada bize düşen bu durumun konjonktürel de olsa şehre nasıl kalıcı bir etki bırakabileceği, nasıl bir seviye atlatabileceği konusunda projeler üretmektir. Yine bu canlılıkta Türkiye’nin ya da dünyanın değişik yerlerinde üretilen ürünlerin işte Balkan coğrafyasından ilimize gelen kişilere satışından daha ziyade, şehrimizde üretilen doğrudan bu şehrin kaynaklarında yetiştirilen ürünlerin pazarlanması anlamında da büyük bir fırsat olduğunu değerlendiriyoruz. Bu kalıcı başarı açısından son derece önemlidir” dedi.

Trakya Üniversitesi’nin kent için önemine değinen Vali Kırbıyık, “Üniversitedeki 14 fakültede yaklaşık kırk binin üzerinde öğrencimiz var. Bunun içerisinde Balkan coğrafyası başta olmak üzere yaklaşık 5000’e yakın uluslararası öğrencimiz bulunmakta.  Son dönemde bu planlama 2024 – 2028 döneminde ele almamız gereken konulardan bir tanesi de 2. üniversite konusu olabilir. Balkan coğrafyasındaki öğrencilerin şehrimize daha fazla nasıl kazandırılabileceği yönünde de bir çalışma olabilir” dedi.

Edirne’nin sanayiyle büyümeyi birinci sırada hedefine koymuş bir şehir olmadığını ama sanayisiz bir büyümenin de mümkün olmadığını hep birlikte gördüklerini belirten Vali Kırbıyık, “Dolayısıyla buradaki dengeyi de sağlayacak şekilde, yani ne tarımdan vazgeçecek şekilde, ne hayvancılık için kullanılan meralarımızdan vazgeçecek şekilde bir politika belirlememize gerek yok. Ancak sanayiye tamamen kapısını kapamış bir şehrin de büyümesinin mümkün olmadığını ya da pozisyonunu korumasının mümkün olmadığını görüyoruz. Dolayısıyla uygun arazilerde tarım ve hayvancılık açısından elverişli olmayan arazilerde sanayi bizim için bir alternatif. Özellikle çevreci sanayi başlığında nasıl çalışmalar yapabileceğimizi yeni dönemde ciddi anlamda tartışmalı ve ortaya bir vizyon koymalıyız diye düşünüyorum. Kalkınma ajansımız bu programı 3 İl’de birleştirdikten sonra bir bölgesel planlamaya dönüşecek ve ilgili bakanlıklara, üst yönetime de arz edilecek bir plan haline gelecek. Dolayısıyla bu çalışmayı son derece önemli buluyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Ertuğ Güney, ilimizin sosyoekonomik durum analizi ile ilgili bir sunum yaparak katılımcılara bilgilendirme bulundu.

Çalıştayın vizyon görüşleri kısmında, katılımcılar fikir ve görüşlerini ifade ederek yeni dönemde desteklenecek projelere katkı sunacak öneri ve değerlendirmelerde bulundu.

Çalıştaya Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ile birlikte, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Ünv. Rektör Yrd. Murat Türkyılmaz, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Vali Yardımcısı ve Özel İdare Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Md. Mustafa Alçalar, İl Jandarma Kmt. Albay Taşkın Keleş, Oda ve Borsa Başkanları ve Belediye Başkanları katıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.