Dr. Sadık Ahmet’in hayatı film oluyor

21.04.2021 15:29

Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınan Dr. Sadık Ahmet'in hayatı film oluyor. Filmin 2022 yılında sinemalarda gösterime girmesi bekleniyor.

Dr. Sadık Ahmet’in hayatı film oluyor

Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınan Dr. Sadık Ahmet’in hayatı film oluyor. Filmin 2022 yılında sinemalarda gösterime girmesi bekleniyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri, Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Dr. Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye aktarıyor.

TRT ortak yapımı filmde Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatılacak. Filmin başrollerinde, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş, Turgay Aydın ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor. Dr. Sadık Ahmet filminin 2022 yılında sinemalarda gösterime gireceği bildiriliyor.

Öte yandan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda filmden kısa bir fragman da paylaştı. Eren, Dr. Sadık Ahmet filminin çalışmalarını şu cümlelerle duyurdu; “Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmimizin çalışmalarına başladık. Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesi hiçbir zaman unutulmayacak. Ruhu şad olsun!”

ŞÜPHELİ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Bilindiği gibi Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadele ile tanınan Dr. Sadık Ahmet,  24 Temmuz 1995’te Lozan Antlaşması’nın 72. yıldönümünde, Gümülcine şehrine bağlı Susurköy (Sostis) köyünün dışında şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybetmişti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler