Tunca projesi çevrecilerin takibinde

05.02.2020 10:50

Tunca projesi çevrecilerin takibinde

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren ve üyeler Edirne Belediyesi’nin Tunca Nehri kıyısında başlattığı yürüyüş, bisiklet yolları ve oturma alanları yapım çalışmasını yerinde incelediler.

Edirne Belediyesi, Tunca Nehri kenarında 50 bin metrekare alana yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun grupları ve oturma alanları yapılması için geçtiğimiz hafta çalışmalara başladı. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren ve üyeler bölgeye giderek projeyi doğa ve canlı yönünden yerinde incelediler.

İncelemenin ardından çevreciler belediyeye tespit ettikleri sorunları ve şu talepleri ilettiler;

Edirne Belediye Bakanlığı’na; Kurumunuzun, yıllardan beri çevre dostu insanların temizleyerek dikkat çekmeye çalıştığı Tunca Nehri kıyısında 5 metre genişlik bin 500 metre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet yolları inşaat projesini, maalesef iş makinalarının milli kıyı toprağını kaldırıp moloz sermeye başladıktan sonra, üyelerimizle yaptığımız keşif sonrasında öğrendik. Tespit ve önerilerimiz şunlardır;

1)-Tunca Nehri kentimizin ortasından, tarihi bir köprünün altından geçen, halkın kirlilik ve çöp yığınları yüzünden kullanamadığı içler acısı bir yer olduğu için bakım gerektiren bir alan olduğunu söylüyorduk. Söz konusu proje kararında kent halkı ve sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve Trakya Üniversitesi’nin muhatap bölümlerinin görüşü alınmış mıdır?

2)-Proje, bölgenin ekolojik yapısı bozulmadan toprak altı-üstü canlılarının, her türlü ağaç ve bitki türlerin, nehrin doğal dengesinin bozulmaması noktasında gerekli olan çevresel etki değerlendirme sürecinden geçirildi mi?

3)-Proje sahasında park ve oturma alanları olarak düşünülen yerlerdeki kır çiçeklerinin kazınarak biyolojik çeşitliliğin yok edildiği, bazı ağaçlara zarar verildiği görülmüştür. Bunların yerine çim, plastik v.b gereksiz pahalı ve yapay malzemelerin kullanılacağı anlaşılmaktadır. Bu projenin doğal bitki örtüsü ve nehir, toprak ve canlı ilişkisinin sürdürülebilirliğini tehdit eden bir proje olup olmayacağı konusunda kamuoyuna açıklama yapacak mısınız?

4)-Belediyenizin geçen yıllarda tüm karşı girişimlerimize rağmen Tavuk Ormanı taşkın alanına yapmakta ısrar ettiği yürüyüş ve bisiklet yollarının gelen taşkınla bozulmasıyla, ortaya çıkan milyonlarca liralık zararın hesabını vermeden, kamunun parasını yine bir taşkın alanı olarak Tunca Nehri kıyısında harcamadan önce yukarıda söylediğimiz gibi bizlere, meslek odalarına ve Trakya Üniversitesi’nin ilgili bölümlerine sormanız gerektiğini hatırlatır bu konunun aceleye getirmeden doğa ve kamu yararı göz önünde bulundurulmasını talep ederiz?”

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler