DOLAR 32,2424 0.04%
EURO 34,9663 -0.17%
ALTIN 2.435,11-0,47
BIST 10.645,23-0,30%
BITCOIN 21866220,02%
Edirne
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli’den, ‘Trakya Çıkartması’

Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli’den, ‘Trakya Çıkartması’

"Yeraltı sularında azalma görülen Trakya’da, sanayide kullanılan suların yüzde 90’ı aşan oranda geri kazanımı mümkün"

ABONE OL
5 Nisan 2024 13:07
Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli’den, ‘Trakya Çıkartması’
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya bölgesi ülke nüfusunun yüzde 20’sini barındırıyor, tekstil ve diğer sanayi alanlarında yoğun yatırımlar yer alıyor, buğday ve ayçiçeği gibi stratejik tarım ürünleri yetiştiriliyor. Ancak bölgede su kaynaklarında ve özellikle de yer altı sularında yoğun nüfus, sanayi ve tarım faaliyetleri gibi nedenlerle oluşan azalma risk oluşturuyor. Trakya bölgesinde suyun verimli ve tasarruflu kullanımı büyük önem taşıyor. Endüstriyel arıtma cihazları konusunda alanında 30 yılı aşkın köklü geçmişiyle 6 kıtada ve 80’i aşkın ülkede tercih edilen Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli, sanayide kullanılan suyun geri kazanımı konusunda bütünsel çözümler sunuyor. 2023 yılında ülkemizde kurulan gri su arıtma tesislerinin hemen hemen yarısında imzası bulunan Rielli, Trakya bölgesinde güçlü bir büyüme hedefliyor.
Türkiye nüfusunun yüzde 20’sinin yaşadığı; İstanbul ve Batı sınırlarımıza yakınlığı nedeniyle tekstil ve diğer alanlarda sanayileşmenin yüksek olduğu Trakya bölgesi, buğday ve ayçiçeği gibi stratejik tarım ürünlerinin de ambarı olarak nitelendiriliyor. Ancak Trakya bölgesinde, yoğun nüfus, sanayi tesisleri ve tarım faaliyetlerinde yüksek su tüketimi, çeltik tarlaları ve maden ocakları gibi nedenlerle su kaynaklarında bir azalma yaşanıyor. Trakya bölgesinde suyun verimli ve tasarruflu kullanımı büyük önem taşıyor. Öte yandan Trakya’da ve endüstrinin yoğun olduğu diğer tüm bölgelerde, sanayide kullanılan suların yüzde 90’ı aşan oranda geri kazanımı, geri dönüşümü ve yeniden kullanımıyla su kaynaklarının korunması mümkün.
“TRAKYA BÖLGESİNDE SANAYİNİN SU VERİMLİLİĞİ HASSASİYETİ GİDEREK ARTIYOR”
Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli’yi bünyesinde barındıran Kazancı Çevre Tekniği’nin Kurucu Genel Müdürü Artun Kazancı, “Nüfusumuzun 5’te birinin yaşadığı, sanayileşmenin ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu Trakya bölgesi, ülkemizin toplam su kaynaklarının sadece yüzde 3’üne sahip. Uzman kaynaklara göre Türkiye’de kişi başına düşen yıllık su miktarı yaklaşık bin 500 metreküp iken, Trakya’da kişi başına düşen su miktarı bunun yarısından da az, yıllık 650 metreküp düzeyinde. Sanayiciler ve yerel yönetimlerle birçok proje geliştirdiğimiz Trakya bölgemizde sanayinin su verimliliği hassasiyetinin çok yüksek olduğunu ve giderek artış gösterdiğini memnuniyetle görüyoruz” dedi.
“TEKSTİLİN LOKOMOTİFİ TRAKYA’DA SUYUN GERİ KAZANIMI, GERDİ DÖNÜŞÜMÜ VE YENİDEN KULLANIMI ÖZELLİKLE ÖNEMLİ”
Sanayileşmenin ileri düzeyde olduğu Trakya Bölgesi’nde, özellikle giyim ve tekstil endüstrisinin önemli yer tuttuğunu ifade eden Artun Kazancı, “Gerek coğrafi koşulları gerekse insan kaynağı kalitesiyle Trakya Bölgesi, tekstil ve giyim sanayii için önemli bir cazibe ve yatırım bölgesi oldu. SGK 2019 verilerine göre bu bölgede 500’e yakın tekstil firması, 60 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Bölgede birçok ulusal ve uluslararası marka faaliyet gösteriyor ve ülke ihracatına önemli katkı yapıyorlar. Su, tekstil endüstrisinde tüm süreçlerde yoğun olarak kullanılıyor ve bölgeyi etkileyen su riskleri, Trakya’da tekstil kaynaklı refahın sürdürülebilirliğine tehdit oluşturuyor. Rielli markamızla tekstil alanında çok sayıda müşterimizin, bir yıl gibi bir sürede kendini karşılayabilen yatırımlarla, su ile ilgili riskleri bertaraf etmelerine, maliyetlerini düşürmelerine ve küresel tekstil sektöründe giderek önem kazanan sürdürülebilirlik parametrelerinde önemli kazanımlar elde etmelerine yardımcı olduk. Bölgedeki tekstil üreticilerinin rekabet gücüne suyun geri kazanımı, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı uzmanlığımızla katkı yapmaya hazırız” dedi.


“SANAYİDE BİR YILDAN KISA SÜREDE KENDİNİ KARŞILAYAN YATIRIMLA MALİYETLERDE DÜŞÜŞ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PARAMETRELERİNDE İYİLEŞME”
Özellikle Trakya bölgesinde suyun verimli kullanımının önemine dikkat çeken Artun Kazancı, “Su kaynaklarının korunması gerekliliğinin yanı sıra, sanayi süreçlerinin tümünde ihtiyaç duyulan su, işletmelere ciddi maliyetler yüklüyor. Öte yandan global değer zincirlerinde sürdürülebilirlik odağında kaynak verimliliği giderek önem kazanıyor. Suyun geri kazanımı, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı alanında 30 yılı aşkın köklü geçmişiyle 6 kıtada ve 80’i aşkın ülkede tercih edilen Rielli markamızla sunduğumuz yenilikçi çözümler, suyun daha verimli kullanılmasını sağlayarak hem maliyetleri düşürüyor hem de çevreye olan etkileri azaltıyor. Rielli markamızla sunduğumuz çözümlerimizle, sanayi tesislerinde atık sularda yüzde 90-95’lere varan geri kazanım oranları elde edebiliyoruz. Bu da endüstriyel tesislerin su maliyetlerinde yüzde 50’ye yakın tasarruf ve üretim birimi başına su tüketimi gibi sürdürülebilirlik parametrelerinde önemli iyileşmeler sağlamayı mümkün kılıyor. Sanayi tesislerine bu alandaki yatırımlarının bir yıldan kısa sürede kendini karşılaması avantajını da sunuyoruz. Bunun için öncelikle işletmenin farklı karakterdeki atık sularını sonrasında da bunların geri kazanılıp kullanılabileceği alanları değerlendiriyoruz ve Rielli atık su geri kazanım tesisimizi yönetim, mühendislik ve uygulama aşamalarında işletmeyle tam bir uyum içinde olacak bir tasarımla kuruyoruz” dedi.
“RİELLİ TRAKYA BÖLGESİNDE GÜÇLÜ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRMEYİ HEDEFLİYOR”
Trakya Bölgesi’nde hem müşterilerinin işlerine hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan çalışmalarıyla yakaladıkları güçlü büyüme ivmesini daha da ileri taşımayı hedeflediklerini belirten Artun Kazancı, “2023 yılında ülkemizde kurulan gri su arıtma tesislerinin hemen hemen yarısı, Rielli markamızın imzasını taşıyor. Trakya Bölgesi’nde de bu konuda hassasiyeti yüksek öncü sanayi kuruluşlarıyla önemli çalışmalara imza attık. Kadın ve erkek hazır giyim ürünleri sektöründe 20 yıllık geçmişiyle önemli bir başarı öyküsü olan Frederic Turkey için Ters Ozmoz teknolojimizle kurduğumuz sistem, suyu basınç altında özel bir membrandan geçirerek tuz ve diğer çözülü kirleticilerden arındıran ideal bir içme suyu ve proses suyu üretme yöntemi. Farklı tekstil fabrikalarında atık suyun geri kazanımı, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı için arıtma tesisleri kurduk. Ultrafiltrasyon ve Karbon gibi teknolojilerimizle geri kazanılan sular, kumaş boyama gibi proseslerde iyi sonuçlar verdi. Trakya bölgesinde Su Yumuşatma ve Demineralizasyon Sistemlerimiz ve bunlarda kullanılan Reçine ürünümüz de yoğun ilgi görüyor. Şu anda 30’un üzerinde müşterimizin işlerine ve çevre sürdürülebilirliğine katkı sağladığımız Trakya Bölgemizde güçlü büyüme ivmemizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Tekliflerimizde mali veriler ve finansman olanakları hakkında bilgiler vermemiz ve yatırımların bir yıllık bir sürede kendini karşılama özelliği, ürünlerimizin ve çözümlerimizin cazibesini artırıyor” şeklinde konuştu.
TEKİRDAĞ VE ÇORLU’DA BELEDİYE İŞ BİRLİĞİNDE KOKU NÖTRALİZASYON ÇALIŞMALARI
Artun Kazancı sözlerine şöyle devam etti: “Kazancı Çevre Tekniği bünyemizdeki bir diğer markamız Neutroair, rahatsız edici kokulara kaynağına özel geliştirilmiş nötralize edici ürünlerle endüstriyel bölgeler ve sosyal yaşam alanlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kalitesi ve koku parametresi yönetmeliklerine uyum sağlayan uygun maliyetli çözümler sunuyor. Neutroair yöntemi, yatırım maliyeti ve işletme giderleri açısından da alternatif teknolojilere göre etkin ve daha ekonomiktir.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) iş birliğinde, Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi bünyesindeki kum tutucu havuzda 2022 yılı Aralık ayında 1.117 KB/m3 ölçümlenen koku emisyonları, koku nötralizasyon çalışmamız sonrasında 2023 yılı Ağustos ayında 160 KB/m3 seviyesine geriledi. Tekirdağ ilinin en büyük ilçesi Çorlu Belediyesi ile de koku nötralizasyon çalışmaları gerçekleştirdik.”

Rielli Hakkında
Endüstriyel arıtma cihazları konusunda alanında 30 yılı aşkın köklü geçmişiyle 6 kıtada ve 80’nin üzerinde ülkede tercih edilen Türkiye’nin global su arıtma markası Rielli, farklı endüstriler için 200m³ / saate kadar çeşitli kapasitelerde ve özelliklerde su arıtma tesisleri üretmektedir. Suyun geri dönüşümü ve arıtımı konularında dünya genelinde bilinen ve saygı gören, rekabetçi bir konuma sahip Rielli, Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri alanında mühendislik ve taahhüt hizmetleri sunmaktadır.
Kazancı Çevre Tekniği Hakkında
1993 yılında hayata geçen ve tüm faaliyetlerini “Biz müşterilerimize kazanç sağlayan, inovatif özellikler taşıyan ve aynı zamanda mutlaka doğaya dost olan ürünler sunarız” temel ilkesiyle sürdüren Kazancı Çevre Tekniği, bünyesinde bulundurduğu 3 markası ve 40 kişilik ekibiyle Türkiye’nin yanı sıra 6 kıtada 80’nin üzerinde ülkeyi kapsayan ihracat pazarlarında hizmet veriyor. Kazancı Çevre Tekniği, suyun geri dönüşümü ve arıtımı konularında dünya genelinde bilinen ve saygı gören, rekabetçi bir konuma sahip Rielli markası ile Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri alanında mühendislik ve taahhüt hizmetleri veriyor. Bir diğer Kazancı markası Neutroair, rahatsız edici kokulara kaynağına özel geliştirilmiş nötralize edici ürünlerle endüstriyel bölgeler ve sosyal yaşam alanlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kalitesi ve koku parametresi yönetmeliklerine uyum sağlayan uygun maliyetli çözümler sunuyor. Neutroair yöntemi, yatırım maliyeti ve işletme giderleri açısından da alternatif teknolojilere göre etkin ve daha ekonomiktir. Bakteriyel ürünlerden oluşan Microlife ürün gamı ise, atık yönetimi ve arıtma veriminden, tarımda ve hayvancılık çözümlerine birçok alanda katma değer sağlıyor.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.