DOLAR 32,9663 0.16%
EURO 35,3802 -0.04%
ALTIN 2.454,56-0,59
BIST 10.679,98-0,82%
BITCOIN 20390402.7839%
Edirne
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Uğur Mumcu törenle anıldı

Uğur Mumcu törenle anıldı

24 Ocak 1993’te evinin önünde uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, 31’inci ölüm yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de bir kez daha özlemle anıldı.

ABONE OL
24 Ocak 2024 16:12
Uğur Mumcu törenle anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da evinin önündeki arabasına konulan bomba düzeneği ile suikaste kurban giden Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, aramızdan ayrılışının 31’inci yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Anma törenine katılanlar Selimiye Meydanı’nda toplanarak buradan Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Anıt önünde toplanan kortej çelenk sundu ve ardından saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşını seslendirdi.

Kortej daha sonra anıt önünden Uğur Mumcu parkı içerisinde bulunan Uğur Mumcu anıtına geçti.

Törene; Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Selçuk Çakır, Yaver Tetik, Hakan İşcan, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, ADD Edirne Şubesi Başkanı Celil Özcan ve yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

“TÜM DEVRİM ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ”

Demokrasi için hayatlarını kaybeden isimleri anarak Uğur Mumcu Anıtı önünde bir konuşma gerçekleştiren ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “24 Ocak’ta aydınlanma ve demokrasi yolunda Uğur Mumcu’yu ve Gaffar Okkan’ı yitirdik. Ayrıca, hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi, barış ve aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, başta ilk aydınlanma şehidimiz Kubilay olmak üzere, Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu gibi bedenen aramızdan ayrılan tüm Devrim şehitlerimizi, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz”dedi.

“SERİ SİYASİ CİNAYETLER TUZAĞI”

Özcan, “31 Ocak 1990 akşam saatlerinde evinin önünde iki kahpe kurşunla katledilen Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ve 24 Ocak 1993 sabahı otomobiline tuzaklanan bomba ile paramparça edilen Kalpaksız Kuvvacımız Uğur Mumcu’nun yok edilmeleri, emperyalizmin seri siyasi cinayetler tuzağının kilometre taşlarıdır. Emperyalistler siyasi cinayetlerle demokrasiyi katledip, özgürlükçü 1961 Anayasası yerine getirdiği yasakçı 1982 Anayasası ve antidemokratik darbe yasaları ile örgütlü toplumu, özerk üniversiteyi, özgür kültür ve sanat iklimini dinamitleyen, ABD’nin ‘Bizim oğlanlar yaptı’ dediği 12 Eylül 1980 Faşist Darbesi’ne zemin oluşturulup toplumsal meşruiyet sağlanmış, ikinci halka ile de ülkemiz 2000’li yılların emperyal güdümlü siyasal İslam çıkmazına sokulmuştur” dedi.

“O’NLARIN KATLİNE YOL AÇAN BU DEĞERLERİN SAVUNUCUSUYUZ, İLELEBET SÜRDÜRECEĞİZ SÖZ VERİYORUZ”

Demokrasi şehitlerin katledilmesin yol açan değerlerin ilelebet savunucusu olacaklarına söz verdiklerini belirten Celil Özcan “Gerçekte vicdan özgürlüğü sadece laik toplumda meydana gelir” diyen Uğur Mumcu, kalkınmanın da, istismarın önüne geçmenin de tek yolunun laiklik olduğunu dile getirmişti. Ancak, kapitalizm ve onun çocuğu Emperyalizm 100 yıldır; Atatürk Cumhuriyeti’ni antiemperyalist, tam bağımsız, üniter ulus devlet özünden kopararak, ulus olma bilincimizi ve Ulusal Birlik oluşturma irademizi etnik ırkçılık ve mezhepçilik tuzaklarına düşürmeye çalışmıştır. Emperyalistler, İşbirlikçilerinin propagandaları ile Laik Cumhuriyet rejimini dönüştürme çabasından hiç vazgeçmediler. Biz, Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’yu ve aydınlanma şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağımız. O’nların katline yol açan bu değerlerin savunucusuyuz ve savunucusu olmayı ilelebet sürdüreceğiz. Söz veriyoruz” diye sonlandırdı.

Başkan Celil Özcan’ın konuşması sonrası yoğun katılım gerçekleşen törende, Mumcu Anıtı’na ‘Uğurlar Olsun’ şarkısı eşliğinde kırmızı karanfillerin bırakılması ile program son buldu.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.