Uğur Mumcu’suz 27 yıl…

24.01.2020 10:09

Uğur Mumcu’suz 27 yıl…

Uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27’inci yılında bugün Edirne’de özlemle anılacak.

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27’inci yılında Edirne’de bugün sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından düzenlenecek olan bir dizi etkinlikle anılacak.

ADD YÜRÜYÜŞ DÜZENLECEK

Uğur Mumcu’nun aramızdan ayrılışının 27’inci yıldönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi tarafından organize edilen yürüyüş düzenlenecek. Saat 11:00’de Edirne Belediyesi önünden başlayacak olan yürüyüş, Atatürk Anıtı önünde sona erecek. Anıta çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Uğur Mumcu Anıtı önünde basın açıklaması yapılacak.

Birleşik kamu iş Konfederasyonu 3. Dönem Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal

UĞUR’LAR OLSUN…

Öte yandan Birleşik kamu iş Konfederasyonu 3. Dönem Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal, Uğur Mumcu, ölümünün 27’inci yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesiyle ucunu sivrilttiği keskin kalemi 24 Ocak 1993’te uğradığı suikastta kırıldı Uğur Mumcu’nun. Bugün aramızdan ayrılışının 27. yıldönümünde, onu derin bir özlem ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Çoğal, “Mumcu; Atatürkçüydü, Cumhuriyetçiydi, Laikti, Antiemperyalistti, Tam bağımsız Türkiye’den yanaydı. Özgürlükçüydü, İnsan hakları savunucusuydu, Yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıydı…” dedi.

Çoğal, Ülkemizin ve Türk basınının kaybettiği en büyük değerlerden biri olan Mumcu’nun, mafya ve siyaset ilişkisine, teröre, yolsuzluğa, kökten dinci akımlara karşı, somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle önder bir gazeteci olduğunu söyledi.

Uğur Mumcu’nun Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde daha iyi bir geleceğin izini sürdüğünü belirten Çoğal, şunları söyledi;

“Uğur Mumcu, dürüstlüğü, ilkeleri, devrimci ve Atatürkçü kimliği ile aydınlanmanın öncülerindendir. Yaşamı boyunca ülkesini karanlığa götürmek isteyen emperyalist güçlere, irticaya ve bölücülüğe karşı mücadele etmiştir. Türkiye üzerinde oynanan oyunları kalemiyle açığa çıkarmaktan çekinmeyen Mumcu’nun, ülkemizin sürüklenmekte olduğu yöne dair tespitlerinin doğruluğu, Türkiye’nin bugünkü durumunu daha o günlerden öngördüğünü kanıtlamıştır.

Terörizm; bağımsız, özgür, çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni savunmak ve yüceltmek için mücadele eden aydınları, Uğur Mumcuları, Abdi İpekçileri, Muammer Aksoyları, Bahriye Üçokları, Ahmet Taner Kışlalıları ve daha nicelerini hedef almıştır. Ne acıdır ki üzerinden uzun süre geçmesine karşın pek çok cinayet aydınlatıl(a)mamıştır.

Ülkemizi karanlığa mahkûm etmek isteyen güç odakları gazetecileri susturmak istemişlerdir. Bugün de düşünce ve ifade hürriyetini, basın özgürlüğünü hedef alan baskılar hız kesmeden devam etmektedir.

Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti kazanımlarının korunması için mücadele  eden ve kalemini baskılar ve tehditler karşısında eğmeyen tüm aydınlarımızı, gazetecilerimizi ve yazarlarımızı Uğur Mumcu şahsında saygıyla anıyorum. Vuruldun, ama halkın seni unutmadı, unutmayacak!” şeklinde konuştu.

Tolga Taşdelen

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler