DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 2223677-0,03%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ulaşıma bir zam daha!

Ulaşıma bir zam daha!

ABONE OL
6 Ağustos 2022 12:07
Ulaşıma bir zam daha!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi’nin, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği ilk toplantısından ETUS ve taksimetre ücretlerine yüzde 25 zam kararı çıktı. Yeni zamla birlikte öğrenci 4 lira 75 kuruş, sivil 6 lira 88 kuruş, nakit biniş ise 8 lira 75 kuruş oldu.

Edirne Belediye Meclisi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı’nı, Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulan Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda gerçekleştirildi.

122 YIL SONRA İLK MECLİS SALONU DEĞİŞİMİ

Toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, 122 yıldır kesintisiz olarak kullanılan tarihi Belediye binasının yine Belediye binası ve Başkanlık makamı olarak görevini yapmaya, fonksiyonunu sürdürmeye devam edeceğini belirterek, Bugün tarihi bir gün. 122 yıl sonra ilk meclis salonu değişimi bu. Belki de farklı bir yerde ilk meclisin yapıldığı yer. Bu yüzden bu ilk meclisimizin hem belediyemize hem de Edirne halkına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gürkan ardından, meclis salonunun açılışı nedeniyle tüm meclis üyelerini Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından da İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Daha sonra ulusal ve uluslararası yarışmalarda Edirne’nin adını duyuran, dereceye giren sporcular, Belediye Meclisi tarafından ödüllendirildi.

Başkan Gürkan, U-20 Türkiye Şampiyonası birincisi ve U-20 Avrupa Şampiyonası 3.’sü olan Edirne Belediyesinin ilk ve tek kadın güreşçisi Melda Dernekçi’ye 2 adet tam altın; Türkiye Şampiyonu, Avrupa İkincisi, Dünya Kupası İkincisi Edirne Belediyesi’nin tekvando takımı sporcusu Hasan Arslan’a  iki adet tam Cumhuriyet altını; Türkiye ikincisi olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Hüseyin Arslan’a bir adet yarım altın; Türkiye üçüncüsü olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Sude Sağlam’a 1 adet çeyrek altın ve Türkiye üçüncüsü olan Edirne Belediyesi tekvando takımı sporcusu Ali Tuğyan Eskinoba’ya 1 adet çeyrek altın takdim etti.

ETUS VE TAKSİMETRE ÜCRETLERİNE YÜZDE 25 ZAM

Toplam 17 maddenin görüşüldüğü toplantıda ulaşım ücretlerine zam kararı alındı. AK Parti meclis üyelerinin ret oyu verdiği ulaşım ücretlerine yüzde 25 zam talebinde oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre; kent kartlı sivil biniş 5 lira 50 kuruştan 6 lira 88 kuruşa, öğrenci ise 3 lira 80 kuruştan 4 lira 75 kuruşa yükseldi. 7 lira olan nakit binişler ise yeni zamla 8 liraya 75 kuruş oldu. Taksilerde ise açılış ücreti 10 liradan 12 lira 50 kuruşa yükseltildi. Ayrıca taksilerde yine 20 lira olan indi-bindi ise 25 liraya yükseltildi.

“İŞLETME VE İŞTİRAKLER BİRİMİ”

Bir diğer alınan kararda Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne bağlı Destek Hizmetleri Biriminin, Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak faaliyet göstermesine; İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nün 2022 mali yılı bütçesi ve personeli ile birlikte Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlanması ve bu müdürlük altında yine “İşletme ve İştirakler Birimi” olarak görev yapmasına karar verildi.

“TEK KELİME TÜRKÇE OLMAYAN AFİŞLER İÇİN KOMİSYON KURULACAK”

17 maddenin görüşülmesinin ardından gündem dışı konuşan Başkan Gürkan, şehirdeki reklam panoları pankartları ve tabelalarının yabacılara yönelik aşırı şekilde Türkçe’den uzak kullanıldığını belirterek, “Türkçe’ye uygun olmayan yabancı dillerde tamamen tek kelime Türkçe olmayan afişler görmeye başladık Edirne’de. Yine tabelalar. Belediye meclis üyelerinden bununla alakalı komisyon kurulmasını istiyorum. Önümüzdeki Eylül veya Ekim ayında rapor sunarak karar almanızı öneriyorum” dedi.

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’na taşınan belediye meclisinin ilk toplantısı sonrası Başkan Recep Gürkan, meclis üyelerine Kültür Merkezi’ndeki toplantı salonlarını gezdirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.