DOLAR 32,1985 0.13%
EURO 35,0206 0.1%
ALTIN 2.500,02-0,11
BIST 10.895,251,45%
BITCOIN 2255125-1,69%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Umuda yolculuk sürüyor

Umuda yolculuk sürüyor

ABONE OL
13 Kasım 2021 15:41
Umuda yolculuk sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan binlerce düzensiz göçmenin iş bulabilmek, daha iyi bir eğitim ve yaşam koşulları için umuda yolculuğu sürüyor.

Avrupa’ya gitmek isteyen binlerce düzensiz göçmen, Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri ve kara hattını geçmeye çalışıyor.

Düzensiz göçmenlerin, Yunanistan’ın kapıları açacağı umuduyla, Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgedeki bekleyişi de sürüyor.

Geceyi sınırda geçiren düzensiz göçmenlere, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarınca çeşitli gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımı yapılıyor.

Yardımlar tek yerde toplandıktan sonra öncelikle çocuklu aileler, engelliler ve yaşlılara dağıtılıyor.

Türkiye’ye sığınan binlerce düzensiz göçmen, iş bulabilmek, daha iyi bir eğitim ve yaşam koşulları için Avrupa’ya geçmeyi umut ediyor.

“AVRUPA’DA DAHA İYİ ŞARTLARDA YAŞAMAK İSTİYORUM”

Suriyeli Ahmet Masri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 yıldır Türkiye’de bulunduğunu, Avrupa’ya geçmek için Gaziantep’ten geldiğini belirterek, Masri,”Ülkemizdeki savaştan kaçıp, Türkiye’ye geldik. Savaşta annemi, babamı, dayılarımı kaybettim. Evimizi bombaladılar. Şimdi tek isteğim Avrupa’ya gitmek. Avrupa’da daha iyi şartlarda yaşamak istiyorum.” dedi.

Suriyeli Muhammet Elmşeal de Avrupa’ya gitmek için 4 gün önce Edirne’ye geldiğini anlattı.

Sınır kapısı önünde zor şartlarda kaldıklarını belirten Elmşeal, 4 çocuğu ve eşiyle çıktığı Avrupa yolculuğundan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Elmşeal, kendilerine çeşitli yardımlarda bulunan Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür etti.

 “SINIRI GEÇENE KADAR TEKRAR DENEYECEĞİZ”

İran uyruklu Behruz Mahri de üç yıldır Türkiye’de yaşadığını artık Avrupa’ya gitmek istediğini vurgulayarak, “Ülkemin şartları kötü olduğundan, iş bulmak için Avrupa’ya gitmek istiyorum. Ailem İran’da. Almanya, Fransa, İngiltere hangi ülke bizi alırsa oraya gideceğiz. Sınırdan geçmeyi denedim, Yunanistan askerleri bizi yakaladı, paramızı, telefonumuzu, eşyalarımızı çaldı. Bizi dövdü geri gönderdi ama sınırı geçene kadar tekrar deneyeceğiz.” diye konuştu.

Suriye uyruklu Renaz Abdurrahman da ülkesindeki savaş nedeniyle Avrupa’ya gitmek istediğini söyledi.

Avrupa’da eğitimine devam etmek istediğini anlatan Abdurrahman, “Savaş bittikten sonra, belki 10 yıl daha sürer, ülkeme dönmek isterim. Orası bizim memleketimiz. Ailem Şanlıurfa’da yaşıyor. Onları da gideceğim ülkede yanıma almak istiyorum.” dedi.

Suriye uyruklu Muhammed Yusuf da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıktığını anlattı.

Suriye’deki savaş nedeniyle ülkesini terk ettiğini vurgulayan Yusuf, “Fransa, Almanya ya da Hollanda’ya giderek eğitimime de devam etmek istiyorum. Oraya yerleşince ailemi de yanıma alacağım.” ifadesini kullandı.

DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN SINIRDAN GEÇİŞİ SÜRÜYOR

Edirne’ye gelen düzensiz göçmenler 212 kilometrelik Türkiye-Yunanistan sınırında doğal sınır konumundaki Meriç Nehri’ni kullanarak, Avrupa’ya geçmeye çalışıyor.

Avrupa’ya geçmek için Edirne’ye gelen düzensiz göçmenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Türkiye-Yunanistan sınırı 200 kilometresi Meriç Nehri, 12 kilometresi kara olmak üzere, 212 kilometreden oluşuyor. Düzensiz göçmenler Yunanistan’a geçişlerinin yüzde 70’ini Meriç Nehri üzerinden sağlıyor.

Bazı düzensiz göçmenler nehrin karşısına botlarla geçerken, bazıları da genişliğin yer yer 15 metrenin altına düştüğü nehirden yüzerek karşı kıyıya çıkıyor.

Göçmenler başta Üyüklütatar, Doyran, Elçili, Saçlımüsellim, Sığırcılı, Eskiköy, Kiremitçisalih, Gemici, Rahmanca, Hasırcı, Arnavutköy, Karayusuflu ve Ali Bey olmak üzere, 25 sınır köyünden de Yunanistan’a geçiş yapıyor.

UMUTLA KAPININ AÇILMASINI BEKLİYORLAR

Pazarkulu Sınır Kapısı’ndaki tampon bölgede jiletli telle oluşturulan barikatta aralarında çocuklu aileler ile engellilerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 500 düzensiz göçmen, Yunanistan’ın kapıyı açmasını umutla bekliyor.

Ancak Yunanistan bu kapıyı açmayacağını ilk günden itibaren düzensiz göçmenlere yaptığı sert müdahalelerle gösterdi.

Yunanistan güvenlik güçlerinin zaman zaman düzensiz göçmenlere yönelik biber gazı, göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahalesi sürüyor.

Ege Denizi’ndeki fırtına düzensiz göçmenlerin denizden Yunanistan’a geçişini güçleştiriyor.

Hava şartlarının düzelmesiyle Ege’ye kıyısı olan Edirne’nin Enez ilçesinden Yunan adalarına geçişin artacağı öngörülüyor.

(AA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.