DOLAR 31,4112 0.13%
EURO 34,0868 0.11%
ALTIN 2.101,770,05
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 20002803,30%
Edirne
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Umumi tuvalete tahliye

Umumi tuvalete tahliye

ABONE OL
18 Temmuz 2019 13:05
Umumi tuvalete tahliye
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlhan Koman Parkı girişindeki mülkiyeti belediye ait olan umumi tuvaleti kira ödeyerek 25 yıldır işleten Recep Yanık, yenileme çalışması yapılacağı gerekçe gösterilerek tahliye edildi. Tahliye sırasında tuvaleti kullanmak isteyenler memurlardan izin alarak içeriye girebildi.

Kent merkezinde mülkiyeti belediyeye ait 11 umumi tuvalet yenileme çalışması kapsamında sözleşmesi sona eren kiracılarla sözleşmeler yenilenmedi. Belediyeye kira ödeyerek İlhan Koman Parkı girişindeki tuvaleti işleten Recep Yanık, tahliye kararı sonrası tuvalete kilit vurarak anahtarları belediye yetkililerine teslim etti.

MEMURLARDAN İZİN ALARAK TUVALETE GİRDİLER

 Umumi tuvaletin tahliyesi esnasında ise tuvaleti kullanmak isteyen vatandaşlar memurlardan izin alarak tuvalete girdi.

“TÜM TUVALETLERE REVİZYON”

 Avukat Vildan Akdemir “2886 Sayılı yasanın 75. maddesi gereği işlemler yapılacak başka özel bir durum yok. İşlemlerin idare ve valilik kanadıyla yürütüleceği çok açık şekilde düzenlenmiş. Sistemin uygulanmasından ibaret. Başkan bey tüm tuvaletlere yönelik bir çalışma yapıyor. Biliyorsunuz Edirne turizm kenti haline gelmeye başladı, dolayısıyla tuvaletlerin yetersiz olduğu bilinen bir gerçek. Tüm tuvaletlere yönelik bir revizyon çalışması yapılacak, bu kadar” dedi.

Umumi tuvaleti 25 yıldır işlettiğini belirten Recep Yanık, sözleşmesi biten belediyeye ait işletmelerden şimdiye kadar tahliye kararının kendisine uygulandığını söyledi.

“BELEDİYENİN BÜTÜN KİRACILARININ SÖZLEŞMESİ BİTTİ, BEN KURBAN SEÇİLDİM”

 25 yıllık tuvalet işletmecisi Recep Yanık, “Edirne’nin ne kadar belediye kiracısı varsa onların arasında benim. Ama bunlar sadece beni kurban olarak seçtiler. Diğer hiç bir tuvaletçilere, iş yerine yok, sadece sözleşmesi biten ben değilim. Sözleşmesi biten ne kadar belediyeye ait iş yeri varsa onlardır. Bunların hepsini ben biliyorum. Belediyeye ait ne kadar iş yeri varsa sözleşmesi bitti. Sözleşmemiz yenilenmedi. 2 bin 100 lira kiramız bide kdv var onları da ödedim. Dükkan açma ruhsatımı vergi levham, yazar kasam var. Ve her gelen insana fişte kesiyorum ben. Bu hiç bir tuvalette yoktur. Bana yapılan çok büyük bir haksızlıktır. Şu an da tahliyeye geldi arkadaşlar” dedi.

“HERŞEYİMİ DÜZGÜN ÖDEDİĞİM HALDE BİZDEN BAŞLANDI”

 Yürütme durdurma kararı kalkmasın rağmen belediye ile mahkemelik olduklarını kaydeden Yanık “Benim mağduriyetimin giderilmesini istedim. Mahkemeye verdim. Belediye ile mahkemeliğiz. Yürütme durdurma kararı aldık 15 gün sonra kararı kaldırdılar. Bizim belediye ile olan mahkememiz devam etmekte. Avukatımda Özgür Yıldırım. İlk bizden başlandı. Herşeyimi düzgün ödediğim halde. Vatandaşların hepsinden imza topladık Valilik’e verdik. Artık gereği ne olacak bilemiyorum” dedi.

“BUNDAN BAŞKA GELİRİM YOK”

 Başkan Gürkan’la görüşmeye gitmesine rağmen bir türlü görüşemediğini söyleyen Recep Yanık “Burada esnaflarda hiç bir şikayet yok benim için. Ben burayı encümen kararı ile aldım. Ben encümen kararı ile aldım bana encümen kararını tebliğ etmeleri lazım. Eğer bana encümen kararı tebliğ etseydiler ben ne avukat, ne mahkeme nede Valilik’le uğraşırdım. Başkan’la gittik görüşmeye ama biliyorsunuz koltuğa oturdular mı, kimse kimseyle görüşmüyor. Bundan sonra yapacağımız da Allah biliyor. Bundan başka da bir gelirim yok benim” dedi.

“BU KARARI BÜTÜN DÜKKANLARA UYGULAMANIZ GEREKİYOR”

 Bu işlemin sadece kendisine yapıldığının altını çizen Recep Yanık, “Buraların kapıları demirdi, 4 kişilik bana 08.08.1995 senesinde 4 kişilik bana teslim edildi. Buraların kapıları demirdi, bunların fotoğrafları bende var. Ben kapıları 5 kişilik yaptım . Vakıflar Müdürü bana yardımcı oldu Allah razı olsun. Burada boşluk vardı, buraya pisliyorlar diye buraya müdür tuvalet yap dedi. 3 kişi erkeklere 2 kişi de bayanlara yaptım tuvaleti. Ben 5 kişilik yaptım, size 5 kişilik teslim ediyorum. Vicdanınız rahat mı onu Allah biliyor artık. Ben Allah’a bırakıyorum. Bu kararı bütün dükkanlara uygulamanız lazım. Buraya belediyenin bir şey yapması için Anıtlar Kurulu’ndan izin alması gerekiyor. Plan proje çizilmesi gerekiyor. Hamdi Sedefçi zamanında bana kendi paranla burayı halk için kullanışlı hale getir dedi. Bende öyle yaptım. Bu bana yapılan işlem başka yerde yok. Diğerlerinin dokunulmazlığı var, benim yok” dedi.

Tahliye işlemi sonrası tuvaletin kapıları kilitlendikten sonra işletmeci Recep Yanık ve ailesi, yazar kasa, vergi levhaları, özel eşyalarını alarak işletmesinden ayrılırken, vatandaşlar ise tahliyeyi izledikten sonra dağıldı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.