DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21584270,26%
Edirne
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Kırbıyık, muhtarlarla bir araya geldi

Vali Kırbıyık, muhtarlarla bir araya geldi

ABONE OL
14 Kasım 2022 11:41
Vali Kırbıyık, muhtarlarla bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, merkez mahalle ve köy muhtarları ile Devecihan Kültür Merkezinde bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda AFAD, İl Emniyet Müdürlüğü ve Kültür Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Müdürlüğü ve Yeşilay Merkezinden yetkiler yaptıkları çalışmalar hakkında sunum yaparak   muhtarlarımıza bilgilendirmeler de bulundu.

Özellikle uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekilen toplantıda tüm katılımcılar telefonlarına, İçişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan UYUMA programını indirerek kurulumunu yaptı.

Vali Kırbıyık’ın başkanlık ettiği toplantıya Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali Yardımcıları Sıdkı Zehin ve Eyyüp Batuhan Ciğerci, ilgili kurum müdürleri ile merkez köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda ilgili kurum müdürleri sunum yaptıktan sonra, bir değerlendirme yapan Vali Kırbıyık: “Burada ele aldığımız konuların üzerinden geçmek gerekirse, AFAD tarafından yapılan bilgilendirmede yapılacak tatbikat öne çıktı fakat, afetlerin ne zaman ne şekilde karşımıza çıkacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. Bilimsel öngörüler muhakkak olacaktır ancak tam olarak saatini süresini söylememiz mümkün değil.  Dolayısıyla her dakika hazır olmak zorundayız. Bunun için ise elimizdeki en önemli silah tatbikatlar. Tatbikatlara en geniş şekilde katılım gösterilmesi çok önemli. Sizlerin de yarın ki tatbikatta evlerinizi de iş yerlerinizi de katarak bu tatbikata katılmanızı özellikle istirham ediyoruz.

Madde bağımlılığı mücadelenin çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Vali Kırbıyık; “Bu konu sadece kolluk kuvvetlerinin gayreti ile çözümlenemez. Yalnızca böyle bir mücadele yöntemi yok. Çünkü konu eğitimden itibaren ile aileden boyutu ile beraber, çevresel etmenler ile birlikte çok fazla katmanı var. Emniyet ve Jandarma tarafında etkin bir mücadele yapılıyor. Burada bizim sizlerden beklentimiz bu mücadeleye ortak olmanız. Çevrenizde gördüğünüz her türlü şüpheli durumu bize bildirmeniz çok önemli. Bu mücadeleyi topyekûn vereceğiz. Madde bağımlılığından sonra rehabilitasyon süreci oldukça zor. Bizim öncelikle madde bağımlılığından önce tedbirler geliştirmemiz gerekiyor. Bir gencimiz göz göre göre oraya doğru sürükleniyorsa ne gerekirse onu yapacağız. O konuda hepimizin üzerinde düşen roller var.

Yeşilay bizler için önemli bir fırsat. Bağımlı olanın yanı sıra ailenin de desteğe ihtiyacı var. Bu duruma nasıl yaklaşılacağını da profesyonel anlamda işin uzmanları tarafından aileye anlatılması lazım. Çevremizde gördüğümüz bu tarz aileleri de muhakkak YEDAM’ a yönlendirmemiz gerekiyor. Bu durumda aileye de çeşitli tavsiyelerde ve desteklerde bulunulabilir.

Kültür turizmi konusunda ise, definecilik adı altında yapılan kazılar ve bunun sonucundan doğan dolandırıcılık konuları hususunda vatandaşlarımızı uyarmanız gerekmektedir. Herhangi bir tarihi eser ile ilgili bir durumla karşı karşıya kaldığınızda doğrudan valiliği, kültür müdürlüğünü ve kolluk birimlerimizi bilgilendirmeniz bizim açımızdan önemli.

Edirne Sarayiçi bölgesi bizim açımızdan çok önemli bir bölgemiz. Orada da kültür Bakanlığından milli saraylara devri gerçekleşti. Kaynak itibari ile çok daha avantajlı durumdalar. En yakın zamanda bu bölgemizin eski günlerinde olduğu gibi ihya edilmesini istiyoruz.

Çilingirler sokağı için gerekli sağlıklaştırma projesi konusunda belediyemiz gerekli çalışmalarını yürütüyor. Bizlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Özel İdare ve Belediyenin iş birliğiyle Saraçlar çarşısının sağlıklaştırmasına başlamayı hedefliyoruz. Proje çalışmaları sürüyor.  Buradaki tabela kirliliği, eski görüntüyü bozan her türlü ne varsa bir proje dahilinde bittiği zaman dört dörtlük bir görüntüye kavuşturacak şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplantı Merkez köy ve mahalle muhtarlarının talep, öneri, istek ve şikayetlerini alınmasının ardından sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.