DOLAR 32,2452 0.08%
EURO 34,9969 0.42%
ALTIN 2.431,330,42
BIST 10.456,80-0,21%
BITCOIN 22084741,37%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Kırbıyık, Saray kazı alanını inceledi

Vali Kırbıyık, Saray kazı alanını inceledi

ABONE OL
10 Ağustos 2022 17:41
Vali Kırbıyık, Saray kazı alanını inceledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü ile Edirne Röleve ve Anıtlar Müdürlüklerini ziyaret ederek, bilgiler aldı.

Ziyaretlerinde tarihi binalarda hizmet veren kurumların yetkililerinden personel durumu, yürütülen çalışmalar ve işlemler ile ilgili çeşitli bilgiler alan Vali Kırbıyık, daha sonra Edirne Sarayı Kazı alanını ziyaret etti.

Ziyaretler ile ilgili bir değerlendirme yapan Vali Kırbıyık, “Bugün ziyaret ettiğimiz üç kurumumuz da tarihi binalarda hizmet veriyor. Ve bu kurumlarımızın bulundukları Kaleiçi bölgemizde benzer örnekte çok kıymetli, birçok tescilli sivil mimari örneği eser bulunmakta. Bu eserlerin bir kısmı yenilenip kullanılırken büyük bir kısmı da restore edilmeyi bekliyor. Özellikle Kaleiçi bölgemiz gerek mimari düzenlenmesi ve gerekse içerdiği eşsiz sivil mimari örneği eserleriyle çok özel bir semtimiz. Dolayısıyla burada mümkün olduğunca fazla sayıda eserin tekrar ihyasını etaplar halinde ve belirli bir konseptte gerçekleştirmek istiyoruz. Bugünkü ziyaretlerimizde de konuyla ilgili değerlendirmelerimiz oldu. Umarım en kısa zamanda, çok hızlı şekilde yol kat ederek projelerimizi hayata geçireceğiz.”

EDİRNE SARAYI KAZI ALANINI İNCELEDİ

Edirne Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) alanını gezerek, devam eden Edirne Saray Yapıları Kazı, İkmal Teşhir-Tanzim ve Çevre Düzenleme çalışmaları hakkında T.Ü. Öğr. Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’ndan bilgiler alan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, daha sonra kazı evine geçti.

Kazı evinde çalışmaları yürüten kazı ekibiyle tanışan ve kolaylıklar dileyen Vali Kırbıyık, Kazı Başkanı Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’nun yaptığı sunumda saray kazılarında şimdiye dek yapılan çalışmalar ve gelinen aşamadaki son durum ile ilgili bilgiler alıp değerlendirmelerde bulundu.

Vali Kırbıyık; “Biliyorsunuz Edirne Sarayı, İstanbul’un fethinden sonra yönetim merkezinin oraya taşınmasına rağmen önemini korumuş, padişahlar tarafından kullanılmaya devam edilmiştir. Topkapı Sarayı yapılmış olmasına rağmen IV. Mehmet şehzadelerinin düğün törenini Edirne Sarayı’nda gerçekleştirmiş. Dolayısıyla 19. yüzyıla dek hem Edirne şehri hem Edirne Sarayı padişahların gözdesi olarak varlığını her zaman korumaya devam etmiştir.

Tarihimizin en önemli yönetim merkezlerinden biri olan Edirne Sarayı’nın ihyası, ayağa kaldırılıp şehrimize kazandırılması, bizim açımızdan ayrı bir öneme sahiptir. En azından Edirne Sarayı’nın belirli bir kısmını hızlı bir şekilde aslına uygun ihya etmek için büyük gayret içerisindeyiz. Umarım en kısa zamanda bu çaba ve gayretlerin sonucu alacak, Edirne’mize değer katacak bir eseri daha şehrimizde ayağa kaldırmış olacağız. Kazı ekibi olarak sizlerin bugüne dek yapmış olduğu çalışmalar bu anlamda çok kıymetli ve değerlidir. Tüm ekibi tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.