DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21602650,13%
Edirne
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Sezer göreve başladı

Vali Sezer göreve başladı

ABONE OL
21 Ağustos 2023 18:58
Vali Sezer göreve başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kararname ile Edirne Valiliği görevine atanan Vali Yunus Sezer Edirne’ye gelerek göreve başladı. Edirnelilere ilk mesajını veren Vali Sezer, “İlimizin potansiyelini iyi değerlendirip, onu öne çıkartacak projeleri ve politikaları uygulayacağız” dedi.

Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık’ın Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmasının ardından son çıkan valiler kararnamesi ile Edirne Valiliği görevine atanan Afet Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, Edirne’ye gelerek göreve başladı.

Vali Yunus Sezer için Edirne Valiliği bahçesinde karşılama töreni düzenlendi. İki öğrenci tarafından çiçekle karşılanan Vali Sezer, ardından tören mangasını selamladı.

Karşılama töreninin ardından, Valilik makamına geçen Vali Sezer, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu.

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığımızın tensipleriyle Edirne Valisi olarak atanmış bulunuyorum. Bugünde ilk günümüz. Bütün temennimiz görev yaptığımız süre zarfında inşallah Edirneli hemşerilerimize bu kadim şehirde hayırlı hizmetlerde, güzel hizmetlerde hep beraber bulunmak. Malumunuz Edirne kadim bir şehir. Binlerce yıllık tarihe sahip ve Osmanlı’ya yaklaşık bir asır boyunca da başkentlik yapmış bir şehrimiz. Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in doğduğu bir şehir. Hepimizin, her Türk vatandaşının Balkanlardaki gönül coğrafyamızdaki her bir insanımızın gönlünde ayrı bir yeri olan bir şehrimiz.

“İLİMİZİN POTANSİYELİNİ İYİ DEĞERLENDİRİP, ONU ÖNE ÇIKARTACAK PROJELERİ VE POLİTİKALARI UYGULAYACAĞIZ”

Burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Tarih ve kültür merkezi. Kültür başkenti dediğimiz her noktasında insanın Türk milletinin kendisini bulabileceği, manevi huzur bulabileceği bir şehir. Şehrin ortasında Mimar Sinan’ın koymuş olduğu imza asırlardır devam ediyor. Bundan sonrada bu topraklar üzerinde ebediyen yaşayacak Selimiye Camiimiz var. Bir imza şeklinde Osmanlının bu topraklara attığı en önemli imzalardan bir tanesi. Burada görev yapacağımız müddet boyunca ilimizin elbette ki çok büyük bir potansiyeli var. İstanbul’un hemen yanı başında. Bunun hem avantajı var hem de dezavantajı var. Ama biz avantajlarını kullanarak buradaki tarımla ilgili, sanayiyle ilgili, kültürle ilgili, turizmle ilgili olan bütün alanlarda ilimizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirip ön plana çıkartacak projeleri ve politikaları hep beraber uygulayacağız.

“BURADA GÖREVE BAŞLAYANLAR AYRILDIKTAN SONRA GERİDE HOŞ BİR SEDA BIRAKMAYI AKLININ BİR KÖŞESİNDE TUTMALI’

Çalışma olarak da bütün kurumlarımızla istişare halinde olacağız ve onların vatandaşlarımızın görüşleriyle beraber sivil toplum kuruluşlarımızın, belediyelerimizin görüşleriyle beraber sorunları masaya yatırıp onların çözüm noktasında politikalar belirleyeceğiz ve o politikaları da sizlerde takip edeceksiniz. Teker teker uygulayacağız. Özellikle şehrimiz kültür, turizm ve tarım noktasında ön plana çıkıyor ama sanayi noktasında da yine şehrin dokusunu bozmayacak şekilde önemli adımların atılması içinde hep beraber belli politikaları harekete geçirme noktasında inşallah yoğun bir çalışma ortaya koyacağız. Zaman geçiyor, bu makamlar sürekli değişen makamlar. Buradan ayrıldığımızda da geride hoş bir seda bırakarak ayrılmayı biz bütün göreve başlayanlar aklının bir köşesinde tutması gerekiyor. Dolayısıyla bu dönemi çok hızlı çok bereketli bir şekilde değerlendireceğiz inşallah. Bu şehre hizmeti bizlere layık gören Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı iletiyoruz. Bizden önce bu bayrağı bize devreden tüm valilerimize teşekkürlerimizi iletiyoruz. Hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

OLASI İSTANBUL DEPREMİ

Bir basın mensubunun olası İstanbul depremine ilişkin sorusu üzerine Sezer, Edirne ve diğer illerde AFAD ve İçişleri Bakanlığının çalışma yaptığını ifade ederek şunları söyledi;

“Türkiye 5 ve üzeri deprem üretme potansiyeline sahip. Her yerde fay hattına sahibiz. Edirne’de de diğer illerimiz de de şu an da AFAD başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma yapıyor Türkiye’nin her yerinde bunlar tekrar daha önce devam eden çalışmalar. Şimdide devam ediyor. Bu kapsamda Edirne’de de zaten daha önceki dönem de de belli çalışmalarımız vardı. Hem toplanma alanları noktasında hem lojistik depolar noktasında. Burada da benzer çalışmalar yapılır. Zannediyorum AFAD başkanlığımız bunlarında planlamasını yapıyor. Bizlerde burada yine aynı şekilde bunların planlamasını yapacağız. Ama ülkemiz afetlerin ülkesi. Bütün illerimizin, illerimiz den de daha öte bütün vatandaşlarımız bu noktada zihinsel olarak da hazırlık yapması gerekiyor. Çünkü bu sadece deprem değil, sellerle de karşı karşıyayız. Fırtınalarla karşı karşıya kalıyoruz. Heyelanlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemizin her yerinde orman yangınları çıkıyor. Dolayısıyla her konuda hazırlı olmak bizim idare olarak görevimiz” dedi.

Karşılama törenine, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Garnizon Komutan Vekili Albay Murat Yetiş, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, vali yardımcıları, kaymakamlar, il protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

CUMHURİYET DÖNEMİNİN 45. VALİSİ

Cumhuriyet döneminin 45. Valisi olarak Edirne’ye atanan Yunus Sezer, 10 Nisan 1978 tarihinde Erzurum’un İspir ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum’da tamamladı. 2000 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında Kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Daha sonra sırasıyla: (Edirne) Lalapaşa Kaymakam Vekili, (İzmir) Beydağ Kaymakam Vekili, İngiltere’de yurtdışı stajı, (Giresun) Alucra Kaymakamı, (Sivas) Altınyayla Kaymakamı, Siirt Vali Yardımcısı, (Diyarbakır) Silvan Kaymakamı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Bakan Danışmanı, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı, Kırıkkale Valisi, görevlerinde bulundu. 11 Eylül 2021 tarih ve 2021/454 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı olarak atandı. Vali Sezer, evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.