Vatandaşlara kurbanlık uyarısı

06.07.2022 11:09

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları gerek kurbanlık alırken gerekse de sonrasında dikkat etmesi gereken hususlara yönelik uyarıda bulundu.

Vatandaşlara kurbanlık uyarısı

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Kurban Bayramı öncesi vatandaşları gerek kurbanlık alırken gerekse de sonrasında dikkat etmesi gereken hususlara yönelik uyarıda bulundu.

Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’na sayılı günler kalması nedeniyle, hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bir döneme girildiğini belirterek. “Bu dönemde meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi amacı ile Bakanlığımız ve İlgili kurumlar tarafından birtakım tedbirler alınmıştır. Yetiştiricilerimizin, kurbanlık hayvan satıcılarımızın ve alıcıların bu tedbirlere riayet etmesi oldukça önem arz etmektedir” dedi.

Kurban satış ve kesim yerlerinin Edirne Valiliği Kurban Komisyonunca belirlendiği ve bu yerlerin Kurban Bayramı süresince, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nde görevli Veteriner Hekimler tarafından denetlenmekte olduğunu belirterek, “Bakanlığımızın TÜRKVET bilgi sisteminde kurbanlık olarak satın alınacak hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri kayıtlı olup, aynı zamanda bu bilgiler vatandaşlarımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfasından veya “TÜRKVET” isimli mobil uygulamadan sorgulanabilmektedir. Satın alınacak kurbanlıklarla ilgili bilgilere vatandaşlarımız bu şekilde ulaşarak kurbanlıklarını güvenle alabilirler” dedi.

Bayazıt, Bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Kurban Rehberi hazırlanmış ve dağıtımının yapıldığını belirterek, “Konuya ilişkin daha fazla bilgi için Bakanlığımız resmi internet sayfası veya Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz internet sayfası ziyaret edilebilir” dedi.

Bayazıt, Kurban Bayramı kapsamında vatandaşların gerek kurbanlıklarını alırken gerekse daha sonrasında özellikle dikkat etmesi gereken hususları da şöyle sıraladı;

“Vatandaşlarımızın hayvan seçerken; seçilen hayvanın, gebe ve damızlık dişi olmamasına dikkat etmeleri, ülkemiz hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanları kurbanlık olarak tercih etmeleri çok önemlidir.

Kurbanlık olarak satılmak amacıyla getirilen kurbanlık hayvanların, aşılı ve  kulaklarında küpelerinin bulunması, büyükbaş hayvanlar için Hayvan Pasaportu Belgesinin, küçükbaş hayvanlar için ise Hayvan Nakil Beyannamesinin bulunması gerekmektedir.

Kurbanlık Hayvanların kesimleri için veteriner hekim kontrolünün olduğu İl Müdürlüğümüzce onay verilen kesimhaneler ile Kurban Komisyonunca belirlenen ve İl Müdürlüğümüz web sayfasında yer alan kesim yerleri tercih edilmelidir.

Kurban Bayramı süresince ve sonrasında oluşan atıkların da çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde yok edilmesi, et ve deri dâhil tüm yan ürünlerin zayi edilmemesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mehmet Güzey

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler