Veli Der, “Sınavlar iptal edilsin!”

24.02.2021 10:46

Veli Der, “Sınavlar iptal edilsin!”

Edirne Veli Der Başkanı Mustafa Aytekin, salgın yayılımının devam ettiği ve gerekli önlemlerin alınmadığı koşullarda yüz yüze sınavlarla fiziksel hareketliliğin artacağını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bir an önce yüz yüze sınavları iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Edirne Veli Der Başkanı Mustafa Aytekin, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, çocukların sağlığı, eğitim hakkı ve geleceğine dair endişelerinin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı ise biz velilere, çocuklarımıza rağmen kararlar almaya, açıklamaya devam ediyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Mart’ tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların gerçekleştirileceğini açıkladığını hatırlatan Aytekin, “Milyonlarca çocuğumuz salgının başladığı 16 Mart’ tan bugüne uzaktan eğitime ulaşamadı ve bu sorun devam ediyor. UNICEF’ in 2020 Ağustos ayında yayınladığı “Uzaktan Eğitimde Erişebilirlik Raporu”na göre ülkemizde en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. Uzaktan eğitime ulaşabilen çocuklarımızın ise MEB’ in verilerine göre yüzde 64’ü ebeveynlerinin cep telefonları ile uzaktan eğitime ulaşmaya çalışıyor. Uzaktan eğitime erişebilen çocuklarımız açısından da nitelikli ve düzenli bir erişim imkanının olmadığı bir gerçekliktir” dedi.

Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen, devamlılığı, sürekliliği ve nitelikli erişim koşulları sağlanılmayan, dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen, tarlada veya başka işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocukların başarılarının notla değerlendirme ısrarı yaşanılan sorunları ve eşitsizlikleri daha da arttıracağını savunan Aytekin “Ayrıca salgın yayılımı devam etmekte başta Doğu Karadeniz olmak üzere vakalar artmakta, mutasyonlu virüsün saptandığı 23 ilin olduğu bilgisi açıklanmaktadır. Bu tabloya rağmen okullarda yeterli ve gerekli önlemler hala alınmamış, öğretmenler aşılanmamış, eğitime ek bütçe ayrılmamıştır. Bilim insanları salgının kontrol altına alınabilmesi ve okulların güvenli olabilmesi için acil kapanma, kamusal önlemler, test sayısının artırılması, herkesin hızlıca aşılanması çağrılarını yapmaktadır” dedi.

Aytekin, salgın yayılımının devam ettiği ve gerekli önlemlerin alınmadığı koşullarda yüz yüze sınavlarla fiziksel hareketliliğin daha da artacağını belirterek, şöyle devam etti;

“Bu durum çocuklarımızın, öğretmenlerin ve biz velilerin sağlık riskini ve kaygılarımızı arttırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel görevi, sorumluluğu sınavlar değil, çocuklarımızın eğitimden kopuşunu engelleyen, devamlılığını sağlayan ve salgında psikolojilerini güçlü tutan önlemleri almak; uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımızın internet erişimi ve cihaz sorununu acilen ücretsiz karşılamak, gereksinimi olan tüm çocuklara düzenli maddi eğitim desteği vermektir. Çocuklarımız ülkemizin bugünü ve geleceğidir. Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır. Sınav ısrarı ile tek bir çocuğumuzun dahi hayallerini, umutlarını kaybetmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler