DOLAR 32,2910 -0.06%
EURO 34,9195 -0.07%
ALTIN 2.392,38-0,93
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2153391-2,00%
Edirne
31°

KAPALI

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Velilerden kan bağışı seferberliği

Velilerden kan bağışı seferberliği

ABONE OL
2 Kasım 2019 11:11
Velilerden kan bağışı seferberliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu’nda okul yönetimi ve Kızılay işbirliğinde okulda öğrenim gören öğrencilerin velileri kızılaya kan bağışında bulundu.

Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu’nda okul yönetimi ve Kızılay işbirliğinde kan bağışı kampanyası düzenlendi. Öğrencilerin ileriki yaşlarında kan bağışı bilinci ve farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen kampanya kapmasında okulda öğrenim gören öğrencilerin velileri kan verdi.

Okulun bahçesinde kurulan kan bağışı çadırına akın eden yüzlerce veli uzun kuyruklar oluşturdu. Gerekli evrakların doldurulmasının ardından sırayla veliler kan verdi.

“HEDEFİMİZ 500 KAN BAĞIŞI”

Edirne Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İsmail İsmail, daha önce Alper Yazoğlu Ortaokulu’nda rekor katılımla kan bağışı olduğuna değinerek, “Edirne Kızılay Kan Bağış Merkezi olarak bugün Alper Yazoğlu Ortaokulu’nda düzenlemiş olduğumuz etkinliğimizde çok ciddi bir katılım beklemekteyiz. Alper Yazoğlu Ortaokulu, çok ciddi şekilde rekor katılımla kan bağışı olmuştu. Bu yılda çok ciddi hazırlıklarla okulumuz hazırlıklarını tamamladı. Velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin yoğun çalışmalarıyla bugün Alper Yazoğlu’nda 500 hedefindeyiz” dedi.

“KAN BAĞIŞÇILARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kızılay’ın ülkenin farklı yerinde yüzlerce ünite kan aldığına değinen Dr. İmasil, “Bugün bu ekiple alınan kanlar labarotuvarla yapılan testlerle hastanelere gönderilmek üzere hazır bekletiliyor. Hastanenin ihtiyaç durumuna göre, hastanenin kan ihtiyacı, bugünkü gibi ekiplerle alınan kanlarla yüzde 99’un üzerinde oranla hastanelerin kan ihtiyacı karşılanıyor. Bizim hedefimiz hasta yakınının hastası olduğu zaman hastası ile ilgilensin, kan aramak zorunda kalmasın. Buna çok yakınız şu anda. Yüzde 99 oranının üstünde de bunu başarabiliyoruz. Bunun için bugün olduğu gibi kan bağışında bulunan tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca Alper Yazoğlu Ortaokulu yönetimi, öğretmenleri, öğrencileri, velileri bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Öğrenciler kan bağışında bulunmuyor. Bugün buradaki kan bağışının, öğrencilerle 1 yıl sonrası için iyi insanlar gelir kan veriri öğreniyorlar. Annesinin babasının, öğretmeninin kan verdiğini gören öğrenciler üniversite yaşı geldiği zaman kan bağışına başlıyorlar. Bu öğrenciler için eğitim, daha önce hiç kan vermemiş veliler için kan bağışı ile tanışma. Diğer taraftan hastanede yatan hastalar için yarın canlarının kurtulması anlamına geliyor. Geçen yıl 190 gibi rekor sayıda kan bağışı alınmıştı. Bu yıl onu ikiye katlayıp geçmeyi bekliyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.