DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21126340,07%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Velingrad çevresinde yedi gezi teklifi”

“Velingrad çevresinde yedi gezi teklifi”

ABONE OL
30 Ekim 2020 14:53
“Velingrad çevresinde yedi gezi teklifi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

www.bghaber.org/bghaber’de yer alan haber de,

1. KLEPTUZA GÖLÜNÜ SU BİSİKLETİYLE DOLAŞIN

Bulgaristan’ın en büyük kireçtaşlı kaynağı Velingrad civarında gözleri okşayan bir göl oluşturmuştur. Burada yetişen 285 bitki türünden dolayı bölge koruma altına alınıp şehrin sembolüne dönüşmüştür. Gölde ördekler yetişir, kıyısında ise birkaç lokanta bulunur. Gölün üzerindeki ahşap köprüden geçip Kleptuza parkının yeşilliği arasında gezi yapın, küçük ‘Az. İliya’ kilisesine uğrayın, tertemiz hava ve berrak suyun mükemmel etkisini üzerinizde hissedin, gölü su bisikletiyle dolaşınız.

2. VELİNGRAD’IN DAR RAYLI DEMİRYOLUNDAN İSTİFADE EDİNİZ

Dobrinişte- Septemvri  güzergahından geçen dar raylı tren  yakın bir zaman önce The Gardian gazetesinin  Avrupa’nın en pitoreskli  tren yolculukları sıralamasına girdi. Küçük tren Rodoplar, Pirin ve Rila dağlarının en güzel köşelerinin yanından geçer, Balkanlar’ın en yüksek rakımlı demiryolu olan Avramovo’da durağı var. Yüksekliği 1267.4 metre. Dar demiryolu zıkzaklı gider, açılan manzaralar ise unutulmazdır.

3. TSEPİNA KALESİNİ DE GEZİNİZ

Orta çağlarda burada despot Aleksiy Slav’ın ele geçirilemez masalımsı şatosunun içinde bulunduğu bir yerleşim yeri varmış. Bu, Osmanlıların egemenliği altına düşen son kalelerden biridir. Halen Tsepina’dan kalan kalın surlar ve üç kilisenin kalıntıları korunur. Kale surlarına götüren manzaralı patikadan Rodop sırtlarına harika bir görüntü açılıyor.

4. REEL BOYUTLU BİR MAMUTLA YÜZYÜZE GELİNİZ

Bu, Dorkovo köyü yakınındaki parkta olasıdır. Bir nevi açık hava müzesine dönüşen park bundan 5 milyon yıl öncesi mevcut bir dünyayı canlandırıyor. En ilginç tarafı ise diri olarak görünen bir mamutun içinde canlandırılmasıdır. Arkeologlar yıllar öncesi çoktan beri nesli tükenmiş hayvan türlerinin fosillerine rastlıyor. Yerli atraksiyona dönüşen bu seyrek rastlanan müze fikri bu biçimde doğuyor.

5. KOSTANDOVO’NUN ‘KRALİYET’ HALILARINA DA BİR GÖZ ATINIZ

Köy, eski dokuma teknolojileri kullanılan el dokuması halıları ile meşhurdur. Bunlar gerçekten birer sanat eseri. İngiliz kraliyet ailesi de dahil, sipariş üzerine dokunur ve ihraç edilir. Kraliçe Victoria’nın yaz ikametgahından başka Kostandovo halıları, Harry Potter filminin bir kısmının çekimi gerçekleştirilen Alnwick şatosunu, Viyana’nın ‘Albert’ müzesini süslüyorlar. Kostandovo halıcılık atölyesi turist ağırlıyor, küçük bir müzeye de sahiptir.

6. YUNDULA MEVKİİNDEKİ ŞİFALI HAVA İLE DE TEMAS EDİNİZ

Bu, 1 400 metre yükseklikte bulunan iğne yapraklı ormanlar arasında yer alan genişçe bir alan. Bölgede binicilik, okçuluk, kışın ise kayak yapabilirsiniz. Buradaki iklim akciğer ve böbrek hastaları için çok elverişli. Buradan başlayan fevkalade güzel dağ güzergahları  karşıdaki Rila dağına kadar sizi götürebilir. Orman alanında evde üretilen böğürtlen reçeli, peynir, kaşar peyniri ve diğer  organik ürünler satın alınabilir.

7. LEPENİTSA MAĞARASININ GİZEMLERİYLE KARŞILAŞIN

Mağara masalımsı stalaktit ve stalagmit sarkıklarıyla dikkat çekici. İçinde mağara incileri de bulunmuştur. Üç kattan oluşan mağaranın birinci katında yeraltı nehri akar, ikincisinde ise yağmurlu havada 4 göl oluşur. Üçüncü kata erişilemez. Lepenitsa mağarasında sekiz yarasa türü mevcut. Şunu da gözönünde bulundurmanız gerek: mağaraya yalnız rehber ve özel donanımla girebilirsiniz.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.