DOLAR 32,2435 0.03%
EURO 35,0515 0.53%
ALTIN 2.427,080,24
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22035281,33%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Veteranlar öğrencilerin içini ısıttı

Veteranlar öğrencilerin içini ısıttı

ABONE OL
20 Şubat 2020 10:19
Veteranlar öğrencilerin içini ısıttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Veteranlar Spor Kulübü, kadın girişimcilerin satış yaptığı kırsalın doğal pazarından temin ettiği organik tarhana ile Trakya Üniversitesi’nde öğrenim gören bin 400 öğrenciye tarhana çorbası ikram etti.

Edirne Veteranlar Spor Kulübü önceki gün Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesinde 700, dün de Ayşekadın Yerleşkesinde 700 olmak üzere toplam bin 400 öğrenciye tarhana çorbası dağıttı.

Türkiye’de Veteranlar Spor Kulüpleri arasında bu tür sosyal projeleri ilk kendilerinin yaptığını söyleyen Edirne Veteranlar Spor Kulübü Başkanı Muzaffer Yıldırım, “Bugün ihtiyacı olan öğrencilerimizin çorba ile içini ısıtmak istedik. Maddi durumu olmayanların olduğu mahallelerde ki fırınlarla konuşup ihtiyacı olan insanlara askıda ekmek yapacağız. O proje bittikten sonrada her ay bir engelliye engelli aracı almayı düşünüyoruz” şeklinde belirtti.

“TÜRKİYE’DE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ YAPAN İLK VETERAN KULÜBÜYÜZ”

Sadece çorba dağıtarak değil askıda ekmek ve engelli bireylere engelli aracı dağıtacaklarını söyleyen Yıldırım, “Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde üniversite öğrencilerine çorba dağıtmayı düşündük. Dün Balkan Yerleşkesi Ratıp Kazancıgil Dersliği önünde yaklaşık 700 kişiye çorba dağıttık. Bugün yine Ayşekadın Kampüsü’nde yine 700 kişilik çorba dağıtacağız. Projelerimiz devam edecek. Bundan sonra da yine askıda ekmek projesi var. Maddi durumu olmayanların olduğu mahallelerde ki fırınlarla konuşup ihtiyacı olan insanlara askıda ekmek yapacağız. O proje bittikten sonrada her ay bir engelliye engelli aracı almayı düşünüyoruz. Veteranlar Spor Kulübü olarak bizleri sadece kendi yaş grubunda spor yapan, futbol oynayan insanlar olarak tanıyorlar. Ama biz öyle bir kulüp değiliz. Türkiye’de belki ilk bu sosyal projeleri yapan veteranlar kulübüyüz. Arkadaşlarımızla birlikte çevremize ki insanlara nasıl yardımcı olabiliriz diye oturup tartışıyoruz. Biz bu projeleri de hayata geçiriyoruz. Tabi bu projeleri yaparken bize destek olan bir sürü insan var. Onlara çok teşekkür ediyoruz, çok duyarlı insanlar var. Duyarlı insanları bulup toplumun birçok yerine dokunmak istiyoruz. Çorbanın pişmesinde bize mutfağı açan Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu’na, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Burak İşçimen’e, bu çorbanın yapımında katkıda bulunan Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış’a, mutfakta çalışan aşçı ve çalışanlara ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz. Biz bu duyarlı insanları bir şekilde bulacağız. Bu ülkede bu koşulda duyarlı insan bulmak zor. Gerçekten inanıyorum Edirne’de duyarlı insan çok” dedi.

“ŞEHİR DIŞINDA ÖĞRENCİ OKUTMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİRİM”

İhtiyacı olan öğrencilerin içini ısıtmak istediklerini belirten Yıldırım, “Ben 33 yıl üniversitede çalıştım, üniversite öğrencilerinin ne kadar zorluklarda yaşadıklarını bilenlerden bir tanesiyim. Yaklaşık 12 yıl yemek genel müdürlüğü yaptım. Çok ihtiyacı olan öğrenci var. Özellikle şehir dışında öğrenci okutmanın ne kadar zor olduğunu bilen bir aile babasıyım. Bir çorba dağıtarak sabah onların içini ısıtmak istedik. Bu konuyla ilgili de Akdeniz Üniversitesi’nde İbrahim Keser isimli Profesör isimli hocamız bir gün kantinde ki bütün çorbaları alıp, öğrencilere ücretsiz dağıtmıştı. Ben çok etkilendim ondan. Bizde bunu yapabilir miyiz diye düşündüm. Ve yaptık. İhtiyacı olan öğrencilere bir şekilde dokunmak istedik biz” dedi.

“ORGANİK TARHANAYI DA KÖY PAZARIMIZDAN ALARAK KADINLARIMIZA DESTEK OLMAK İSTEDİK”

Özellikle tarhana çorbasını seçmelerinin sadece köy pazarında ki emekçi kadınlara destek olmak için olduğunu dile getiren Yıldırım Bu kış işi çorba. Kışın olmasının doğru olacağını düşündük, belki ilerleyen zamanlarda bunu 3 aya 4 aya da çıkartabiliriz. Bununla da ilgili çalışmalarımız da devam ediyor kış boyunca vereceğiz. Biz organik olmasını istedik tarhanayı seçerken. Cumartesi pazarında bizim köy pazarımız var. Orada ürünler tamamen organik. Fabrikasyon değil. Hem bizimde onlara bir katkımız olsun diye bu tarhananın maddesini köy pazarından aldık, pazardakilere de katkımız olsun dedik. Tarhanayı seçmemizin sebebi bundan. Öğrencilerin tepkisinde inanılmaz geri dönüşlerde alıyoruz. Bunlarda bizi çok mutlu ediyor. Öğrenci bu işten mutlu, bizde bu işi yapmaktan mutluyuz. Bizim düşündüklerimiz yerini buldu diye düşünüyorum” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.