DOLAR 32,3077 -0.01%
EURO 35,1295 0.51%
ALTIN 2.408,40-0,27
BIST 10.388,382,19%
BITCOIN 2175586-0,95%
Edirne
30°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Vietnam’da binlerce insan kalplerinde, Bulgaristan’ı taşıyor”

“Vietnam’da binlerce insan kalplerinde, Bulgaristan’ı taşıyor”

ABONE OL
6 Aralık 2020 15:33
“Vietnam’da binlerce insan kalplerinde, Bulgaristan’ı taşıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, 2020’nin başında Bulgaristan ve Vietnam, aralarında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yılını kutladılar.

Ülkemiz, Çin ve SSCB’den sonra 8 Şubat 1950’de Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’ni resmen tanıyan ilk ülkelerden biriydi.

O zamandan beri ülkelerimiz arasında işbirliği başladı. Birçok Bulgar, birçok Vietnamlının Bulgaristan’da okuduğu ve çalıştığı 1989’dan önceki yakın geçmişi hala hatırlıyor.

Bulgar dilinin edinimi, Bulgar öğretmenler tarafından hazırlandıkları Vietnam’da başlar. On yıllardır, sadece Bulgarcayı unutmakla kalmayan, aynı zamanda ülkemize karşı en sıcak duyguları besleyen 30.000’den fazla Vietnamlı öğrenci Bulgaristan’daki yüksek okullardan geçti.

Bunlar arasında şu anda Hanoi’deki Sosyal Bilimleri Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olan Doç. Dr. Chant Hee Min Hoa da var.

“En iyi  öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı hatırlıyorum .Bulgaristan’da okuyan ve eğitimini tamamlayan insanların çoğu kendi alanlarında çok iyi, bazıları bilimde önemli başarılar elde etti, diğerleri hükümet, yönetim, çeşitli kuruluşlar vb. Bizim yüzümüzde Bulgaristan’ın Vietnam’da büyük ve güçlü bir lobisi var. ”

Doç. Hoa’ya göre Bulgaristan ve Vietnam turizm, bilim, kültür, eğitim gibi pek çok alanda işbirliği geliştirebilirler. Özellikle yüksek öğretim alanında ortak yüksek lisans ve doktora programları geliştirilebilir. Uzmanlaşma ve öğretmen değişimi için fırsatlar var.

“İki ülke, Vietnam’daki çeşitli üniversitelerde doktora öğrencileri ve Bulgaristan’daki Vietnamca öğrencileri kabul edebilir. “Üzerinde çalıştığımız” Bulgarca-Vietnamca sözlüğün iki cilt halinde olan ve 1983-84 yıllarında Sofya Üniversitesi  tarafından yayınlandı.. Sözlük, “Yabancı dillerin kalitesini geliştirme” projesinin bir parçasıdır ve Dışişleri  Baklanlığı tarafından  mali destek aldı.

Sözlüğün yeni baskısını hazırlayan ekip, geçen yüzyılın 80’li yılların başlarında Vietnam’daki Bulgar üniversitelerine öğretmenlik yapan Bulgar dili öğretmenlerinden Prof. Stoyan Burov’u da yer aldı:

“Sözlük, Bulgarca dilini unutmamak  isteyen  herkese yardımcı olacak.Bilim, kültürle uğraşan pek çok Vietnamlı var. Sözlük ticaret, ekonomi, ve özellikle turizm alanında faydalı olacak. Vietnam çok ilginç bir turizm destinasyonudur. Çok uzun bir deniz kıyısı  var. İklim çok elverişli. Ve orada sonuz bir yaz var. Vietnamlılar çok pragmatik insanlardır ve Vietnam’da Bulgarca ve Bulgaristan’da Vietnamca kalıcı dersler verme fikri çok iyidir. Bu  kültür ve insanlar arasındaki bağlantıları  ve ilgiyi artıracak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.