DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2111279-0,71%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yapı kullanma izni olmadığı için 20 bin daire boşta bekliyor

Yapı kullanma izni olmadığı için 20 bin daire boşta bekliyor

ABONE OL
25 Eylül 2023 17:20
Yapı kullanma izni olmadığı için 20 bin daire boşta bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de bir çok yeni yapılan ve sayısı 20 bine ulaşan dairelerin boş kalma sebebini açıklayan Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, müteahhit ile belediye arasındaki yapı kullanım izni sorununa dikkat çekti.

Edirne’de kiralık daire sıkıntısı, özellikle atanma sezonunda memurların yoğunluğuyla birlikte daha da artıyor. Öğrencilerin sayısının da 50 bin ila 60 bine yaklaşması sorunu daha da derinleştiriyor. İnşaatlar artıyor gibi görünse de birçok yeni bina boş durumda. Müteahhit ve Belediye arasında yaşanan yapı kullanma izinlerindeki problemi işaret eden Başkan Çeker, sayısı 20 bine dayanan boş dairelerin bu sebeple vatandaşlar tarafından kiralanmadığını ifade etti.

“EDİRNE’DE YAPI KULLANMA İZNİ OLMADIĞI İÇİN 20 BİN DAİRE BOŞTA BEKLİYOR”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Kiralık dairelerle ilgili büyük bir sıkıntımız var. Özellikle atanma sezonunda memurların yoğunluğu bu sıkıntıyı artırıyor. Askeri personel, gümrük personeli ve öğrenciler olmak üzere üç ana grupta daire arayışları mevcut. Öğrenci sayısı 50 bin, 60 bine yaklaşıyor ve yurtlar yeterli değil. İnşaatlar artıyor gibi görünse de birçok yeni bina boş durumda. Edirne’de boş daire sayısı çok yüksek. Bu sayı, 5 bin, 10 bin, hatta 20 bin olarak tahmin ediliyor. Bunun nedeni ise yapı kullanma izinlerinin eksik olması veya müteahhit-belediye arasındaki anlaşmazlıklar. Yapı kullanma izni olmayan dairelerde oturum mümkün değil. Belediyeler altyapı çalışmalarına devam ediyor, ancak müteahhitlerle anlaşmazlıklar sorun yaratıyor. Bu, dairelerin kullanılmamasına neden oluyor. Bunun yanı sıra yapı kullanma izni olmadığı için elektrik ve su gibi hizmetler de daireler arasında adil bir şekilde dağıtılmıyor. Örneğin saat bağlanmıyor inşaat suyu kullanılıyor. Ödemeye gelince ortaya bir rakam çıkıyor bunu herkes eşit ödüyor. Ancak yandaki daire 4 kişilik, diğer daire 1 kişilik tüketim yaparken, neden o tek başına yaşayan 4 kişilik ödeme yapsın? Bunu bilen vatandaşta daireyi kiralamıyor. Bu nedenle, bina sayısı çok olmasına rağmen birçok daire boş durumda. Sonuç olarak, kiralık dairelerin eksikliği ve yapı kullanma izinleri konusundaki sorunlar, birçok kişinin kiralamada tereddüt etmesine neden oluyor” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.