DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2108857-0,53%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yazlık kiralarında yüzde 200 artış

Yazlık kiralarında yüzde 200 artış

ABONE OL
3 Temmuz 2023 10:42
Yazlık kiralarında yüzde 200 artış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin bitmesi sonrası Edirne’nin sahil kesimlerinde yazlıklarla alakalı değerlendirmede bulunan Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, günlük yazlık fiyatlarının yüzde 200 civarlarına ulaştığını belirtti.

Bir otel odası fiyatıyla eş değer olan yazlıkların günlük fiyatı ise adeta cep yaktı. Edirne sahil kesimlerinde birçok yazlık sahibinin mülkünü sezonluk verdiği öğrenilirken, boşta yazlık bulmanın ise şu an için mümkün olmadığı belirtildi. İnternet ilanıyla yazlık kiralayan dolandırıcılarında olduğunu hatırlatan Başkan Serhat Çeker, Edirne Emlak Müşavirleri Derneği olarak sahil kesiminde Emlakçı üyeleri ile vatandaşlara her daim yardımcı olabileceklerini kaydetti.

“KALABALIK AİLELER EDİRNE SAHİLİNDE SEZONLUK YAZLIK TUTUYOR”

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, “Edirne’mize bağlı olarak Saros Körfezi’miz var. Erikli, Enez, Adilhan, Sazlıdere, Danışment ve Vakıflar gibi yazlık bölgelerimiz var. Oralarda da az sayıda da olmuş olsa, yani motel şeklinde yerler mevcutta var. Ama genellikle de yazlık evleri olan kişiler nasıl kışlık Edirne merkezimizde veya konutlara kiraya veriyorlarsa birkaç tane alıp da kiraya verip de gelir kaynağı bekliyorlarsa aynı şekilde bu da yazlıklarla ilgili de geçerli. Tabii ki yazlıkları da genellikle sezonluk olarak kapatıyorlar, yani kiralamak isteyenler sezonluk olarak, kış sezonunda daha yaza girmeden böyle araştırmalar yapıp üç aylık dönem için. Zaten Saros Körfezi’miz de genellikle Haziran, Temmuz, Ağustos’tur zaten sezonumuz. Ondan sonra Eylül zaten okulların açılma dönemine yaklaşıyor, biraz daha serinliyor. Yani iki aylık, bilemediniz üç aylık bir dönem var. Bu dönemlerde de kiralık sezonluk olarak kişiler kapatıyor. Kalabalık bir aile veya iki aile anlaşıyorlar villaları kiralıyorlar. Kiralar da tabii ki yüksek meblağda kiralar. Şu anki durumda baktığın zaman birçok yer zaten bayramda kapatılmış vaziyetteydi, doluydu, hiçbir boşluk yoktu” dedi.

” YAZLIKLARDA MEVCUT BOŞ YER BUŞMAK ŞU AN ÇOK ZOR”

Yaz sezonu için bayram sonrasında da yazlık bulmanın zor olduğunu kaydeden Çeker” Şimdi bayram sonu olarak dönüşler başladı ama tabii ki yaz sezonu devam edecek. Şu anki duruma da baktığımız zaman da yapmış olduğumuz arkadaşlarla olsun, o bölgedeki görüştüğümüz emlakçı arkadaşlar olsun, görüştüğümüz kişiler olsun, birçok insanımız sezonluk olarak kapattığı için yerleri, boş yer bulmak çok zor. Mevcutta şu anda boş yer yok gibi bir şey, nasıl Edirne’mizde, merkezimizde, konutlarda, kiralık daire sıkıntımız varsa yazlık bölgelerimizde de şu anda hemen hemen birçok yer tutulmuş, anlaşması yapılmış, kiralanmış. Mevcutta da boş bulmak çok zor şu anda” diye konuştu.

“GÜNLÜK YAZLIK FİYATLARINDA YÜZDE 200 ARTIŞ”

Günlük kiralamaları tabii ki geçen seneki rakamlara baktığımız zaman yüzde 100 değil de yüzde 200’lere yakın bir artış söz konusu. Günlüklere baktığımız zaman günlükler bile bir otel odası kiralayacaksınız diyelim bin 500 – 2 bin liraysa, şu anki villalar günlük kiraları bile hemen hemen aynı fiyatlarda seyrediyor” dedi.

“İNTERNET İLANIYLA DOLANDIRICILARA PARA KAPTIRMAYIN, EMLAK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ OLARAK VATANDAŞA YARDIMCI OLURUZ”

Yaz sezonu açılmasıyla resmi olmayan şekilde emlakçılık yapanların sahte yazlık ilanıyla vatandaşları kandırmak isteyenlere karşı uyaran Başkan Çeker, “Yazlık bölgelerde de birçok emlakçı arkadaşlarımız var, bu işi yapanlar var. Bir de bizim her zaman söylediğimiz ayakçı takımları var, böyle elinde çantasını alıp da pazarlamaya çalışanlar var. Bunlar da işte gösteriyorlar, ediyorlar ama mal sahipleriyle tam bir anlaşma sağlanamamış. Kaparosunu alıyor, ondan sonra da bir bakıyorsun buluşma zamanında muhatap olacaksın, kimseyi bulamıyorsun, eyvah diyorsun dolandırıldım. Tabii ki benim en büyük tavsiyem nedir? O bölgede de belgesi olan, ofisi olan bir emlakçıya giderek emlakçının üzerinden bu tür anlaşmaları yapmaları daha önemli. Biz de buradan yardımcı oluyoruz. Yani yazlık olsun, şey olsun çünkü bizim bölgemizin hudutlarında olan yerlerde gerekli şekilde derneğimize bağlı arkadaşlarımız var, üyelerimiz var, o bölgede çalışanlarımız var. Ne yapıyoruz? Buradan orayı yönlendiriyoruz, yönlendirdiğimiz zaman da hem o karşı tarafla muhatap olmuş oluyor, hem bizimle muhatap olmuş oluyor. Yani hiçbir sıkıntılı duruma da el vermiyoruz, böyle dolandırılma söz konusu da olmuyor, daha garantili olmuş oluyor. Emlak Müşavirleri Derneği olarak vatandaşa hizmet için bölgemizde her daim hazırız” diye noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.