DOLAR 32,2108 0.08%
EURO 34,9539 0.28%
ALTIN 2.418,590,38
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22170372,27%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yeni eğitim yılına sorunlarla girildi”

“Yeni eğitim yılına sorunlarla girildi”

ABONE OL
29 Ekim 2021 11:50
“Yeni eğitim yılına sorunlarla girildi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2021-2021 eğitim öğretim yılına çözüm bekleyen sorunlarla girdiklerini belirten Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Eğitim kurumlarının pandemi koşullarında eğitime hazır olduğu da gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli adımları atmadan başlatılan yüz yüze eğitim dönemi, koronavirüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır” dedi.

“YENİ EĞİTİM ÖĞRETM YILINA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARLA GİRMEK”

İmkanı olan öğrencilerin aksine imkanları kısıtlı olan öğrencilerin eğitimden uzak kaldığını söyleyen Başkan Akçay, “2021-2022 eğitim-öğretim yılı 6 Eylül 2021 tarihinde başlayacaktır. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi, bu eğitim öğretim yılına, pandemi koşullarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmayan önlemler, birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla girecektir. Mart 2020’den bu yana okulun kapısından giremeyen ya da eğitime uzaktan da olsa erişemeyen milyonlarca öğrenci bulunmaktadır. 23 Mart 2020 tarihinden günümüze genel olarak uzaktan öğretim yapılmaya çalışılmıştır. Okulların kapalı kalmasının sonucunda da eğitime erişim açısından var olan eşitsizlik artarak devam etmiştir. Maddi imkanları iyi olan aileler uzaktan öğretim araçları ile çocuklarının nitelikli eğitime erişimini sağlamış, özel derslerle çocuklarına takviye kurslar aldırmışlardır. Ancak uzaktan eğitime erişim için gerekli bilişim araçları olmayan öğrenciler tüm eğitim ortamlarından uzak kalmışlardır. Çocuklarımız iyi eğitimli bir azınlık ve nitelikli eğitime erişemeyen bir çoğunluk olarak ayrıştırılmıştır” dedi.

“EBA’YA ERİŞEMEYEN ÖĞRENCİ SAYISI 5 MİLYON 368 BİN 142”

Uzaktan eğitimdeki yetersizlikler LGS’deki başarıyı etkilediğini dile getiren Akçay, “Bu süreçte; ek öğretmen, sağlık ve temizlik görevlisi ataması yapılmamış, okulların fiziksel ihtiyaçları tam anlamıyla karşılanamamıştır. Milli Eğitim Bakanı 2 milyon öğrenciye ulaşmakta zorlandıklarını, 1 milyon öğrenciye hiç ulaşamadıklarını ifade etmesine rağmen tablet ve bilgisayar ihtiyacı olan öğrencilerden sadece 664.157’sine tablet dağıtımı yapılabilmiştir. Açık ortaokul-liseler ve özel okullar haricinde resmi okullarda eğitim gören 2 milyon 316 bin 139 öğrenci EBA’ya ulaşamamıştır. Özel okullar ile açık ortaokul-lise dahil edildiğinde EBA’ya erişemeyen öğrenci sayısı 5 milyon 368 bin 142’ye ulaşmaktadır. Bu şartlarda LGS’ye giren öğrencilerimizin başarısı ciddi oranda düşmüştür. LGS 2019-2021 karşılaştırması yaptığımızda Yabancı Dil hariç diğer tüm testlerde doğru cevap ortalaması düşmüştür. 2019 yılana göre yüzde 15,51, 2020 yılına göre ise yüzde 4,76 gerileme olduğu tespit edilmiştir. Başka bir deyiş ile tüm öğrenciler 2020’ye göre ortalama 1,9, 2019’a göre ise 7,01 oranında daha az doğru yapabilmişlerdir. Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi olmasına karşın MEB yine gereken adımları atmamıştır. Hazırlık için değerlendirmesi gereken dönemde, gerici dernek ve vakıflarla protokoller imzalama derdine düşen MEB’de zihniyet değişmemiş, sadece bakan koltuğunda oturan isim değişmiştir” dedi.

“OKULLARDA CORONA VİRÜSE KULUÇKA ZEMİNİ”

Eğitimde gerekli adımların atılmaması Covid’e kuluçka zemini hazırlayacağını kaydeden Akçay “Oysa bir süredir ülkemizde vakalar yükselmekte, dünyanın en çok korktuğu varyantlar yaygınlaşmaktadır. Hal böyleyken; gerekli adımları atmadan başlatılan yüz yüze eğitim dönemi, Korona virüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır. Eğitim kurumlarının pandemi koşullarında eğitime hazır olduğu da gerçeği yansıtmamaktadır. Eğitim İş olarak defalarca uyarmamıza rağmen eğitim kurumlarına kalıcı, kadrolu temizlik personelleri sağlanmamıştır. Temizlik materyallerinin masrafı yine velilerin ve öğretmenlerin sırtına yüklenmiştir. Eğitim kurumlarımız bu haliyle hem eğitim emekçileri, hem de öğrenciler için salgın zamanında en tehlikeli yerler haline gelecektir” dedi.

“EĞİTİM ÖNEMLİ SAĞLIK İSE HAYATİDİR”

Yeni dönemde eğitimin mutlaka yüz yüze sürdürülmesi gerektiğini savunan Akçay “Pandemiden önce açıkladığı raporlarla öğretmen açığı bulunduğunu itiraf eden MEB, bu koşullara rağmen yeterli öğretmen ataması yapmamıştır. Eğitim önemli, sağlık ise hayatidir. Yüz yüze eğitime geçilmesi için okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi ve okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır. Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Son iki yıldır ağır yara alan eğitim, yeni dönemde mutlaka yüz yüze yürütülmeli ve yeni olağanüstü durumlar baş göstermedikçe öyle sürdürülmelidir. Ancak bunun sağlıklı olabilmesi için atılması şart olan adımlar konusunda uyarılarımıza MEB kulaklarını tıkamıştır” dedi.

“MEB’E EĞİTİM İŞ’TEN EKSİKLİKLERİ GİDERME ÇAĞRISI”

Kadrolu öğretmen ve personel atamasından, ödenekten EBA’ya kadar birçok eksiğin giderilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Murat Akçay, “MEB’e tekrar çağrımızdır: MEB’in kaynaklarının verimli kullanılması ve MEB’e acilen ek kaynak aktarılması sağlanmalıdır. İhtiyaç olan 44 bin dersliğin yapımına derhal başlanmalıdır. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmelidir. Pedagojik formasyona uygun olarak sınıf mevcutları oluşturulmalı ve bu ihtiyaca göre yeterli sayıda kadrolu öğretmen ataması acilen yapılmalıdır. Tüm okullara kadrolu temizlik görevlisi ve sağlık personeli ataması yapılmalıdır. Yıllardır yalnızca öğretmenlerin yararlandığı eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, eğitim sisteminin tüm eksiklerine rağmen yoğun emek harcayan ancak ödenek almayan eğitim çalışanlarına mağduriyet yaşatmakta, harcadıkları emeğin göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Bu da hem çalışma ortamlarında huzursuzluk yaratmakta hem de eğitim ve öğretim hizmetlerinde yetersizliklere yol açmaktadır. Okulların ihtiyaç duydukları temizlik malzemeleri eksiksiz karşılanmalıdır. MEB, geçen eğitim döneminde mağdur ettiği öğrencilerden bir ders çıkararak, bir yandan olağanüstü bir durumun meydana gelme ihtimaline karşın uzaktan eğitim hazırlıklarını sürdürmelidir. EBA’yı güçlendirmeli, canlı ders konusunda öğretmenleri güvenilmez programlar kullanmaya mecbur etmemelidir. Örgün eğitim süresince öğrencilere ara ara uzaktan eğitime ilişkin bilgiler verilmeli, bir yandan da MEB’in söz verip yerine getirmediği ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar/tablet dağıtılma işi tamamlanmalıdır”dedi.

“MEB’İN BAŞARISIZLIKLARI SÜPRİZ DEĞİLDİR”

Eğitimde yaşanan eksiklikleri yüz yüze eğitim süresince takip edeceklerini kaydeden Akçay ““Eğitim özveri, disiplin ve istikrar işidir. Hiçbir başarı nasıl tesadüf değilse, MEB’in şimdiye dek sergilediği başarısızlıklar da tesadüf ve sürpriz değildir. Yakın geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı, bir ulusun geleceği olan eğitim daha fazla heba edilmemelidir.  Eğitim İş olarak söz konusu eksikliklerin yüz yüze eğitim başladığında da yakından takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürekli olarak ifa edeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.