DOLAR 32,1935 -0.08%
EURO 34,9862 0.37%
ALTIN 2.427,240,25
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22359432,57%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yetiştiricilere önemli koronavirüs uyarısı”

“Yetiştiricilere önemli koronavirüs uyarısı”

ABONE OL
27 Nisan 2021 15:21
“Yetiştiricilere önemli koronavirüs uyarısı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik; “Buzağıların koronavirüse yakalanarak pozitif çıktıkları haberleri asılsızdır. Yetiştiricilerimiz bu konudaki haberlere itibar etmesin”dedi.

Çelik; “Buzağılarda görülen ishalin Covid-19 ile ilişkilendirilmesi son derece yanlıştır. Buzağılarda ve evcil hayvanlarda tespit edilen Koronavirüsünün Covid-19 ile bir ilgisi yoktur”dedi.

Çelik; “Buzağılarda tespit edilen Korona virüsünün hayvanlardan insanlara, insanlardan da hayvanlara bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir”dedi.

Çelik; “Yetiştiricilerimiz tedirgin olmasın, buzağı ve diğer çiftlik hayvanlarında ishal görmesi halinde hemen bir veteriner hekime başvursun”dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik açıklamasında buzağılarda görülen ishal sonrası tespit edilen koronanın insanlarda tespit edilen Covid-19 ile bir ilgisinin bulunmadığını ifade ederek “Son bir iki gün içerisinde ülkemizin bir bölgesinde buzağılarda yayıldıkça yayılıyor, ishalle başlıyor ve ölümle sonuçlanıyor diye bahis konusu yapılarak buzağıların testlerinin pozitif çıktığına dair haberler çıkmıştır.  Öncelikle ifade etmek gerekirse buzağılarda ishalle birlikte meydana çıkan hastalığın bugün halen mücadelesini verdiğimiz insanlardaki Covid-19 ile herhangi bir ilgisi yoktur. Buzağılarda görülen korona ishalinin ne kedi veya köpeklerde görülen koronavirüs tipiyle nede insanlardaki Covid-19 ile bir alakası yoktur. Üstelik buzağılarda görülen ishal durumu yeni bir olay olmayıp pandemi döneminin çok öncesinde yani 50 yıl önce de bilinen ve sadece yeni doğan ve 1-2 aylık buzağılara özgü korona ishalidir. Ancak insanlara bulaşması veya insanlardan buzağılara bulaşması söz konusu değildir” dedi.

Buzağı İshallerinin nedenleri arasında bakteriyel etkenlerin yanında viral etkenlerin de söz konusu olduğuna vurgu yapan Çelik “İshalli buzağılara bakıldığında en fazla rastlanılan viral etkenlerin korona ve rotavirus olduğu birçok araştırmacı tarafından tespit edilmiştir. Bilim insanlarınca korona ve rotavirus enfeksiyonlarının daha çok ilk bir haftalık döneminde görüldüğü ortaya konulmuş ve kolostrum dediğimiz ağız sütünü yeterli düzeyde almayanlar ile bakım ve besleme şartları olumsuz olan yeni doğanların hastalığa karşı daha duyarlı olduğu bildirilmiştir. Dolayısıyla buzağıların ishal olmalarının başlıca nedenleri rotavirüs ve koronavirüslerdir. Tüm Dünyada pandemiye neden olan insanlardaki koronavirus etkeni olan Covid-19 virüsü ile birbirlerinden tamamen farklıdır. Söz konusu haberdeki buzağıların Covid-19 olarak pozitif çıkmış olmaları doğruyu yansıtmamaktadır” dedi.

Genel Başkan Çelik ayrıca buzağılardaki korona ve rota virüslerine karşı yavru ve annelerinin aşılanması gibi koruma yöntemlerinin gereğine işaret ederek “Yeni doğan buzağılarda görülen korona ve rotavirüs ishallerinin tedavisi noktasında aşıların yapılması, yani yeni doğan yavrularla birlikte annelerinin aşılanması tercih edilecek bir korunma yöntemidir” dedi.

Genel Başkan Çelik açıklamasının sonunda pandemi süreci boyunca şu ana kadar buzağılardan ve kedi köpek gibi evcil hayvanlardan insanlara geçen bir Covid-19 vakası bildirilmediğine dikkat çekerek “Yetiştiricilerimizin tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum yoktur. Şu ana kadar Covid-19 nedeniyle herhangi bir hayvanın öldüğü bilgisi henüz açıklanmamıştır. Hayvanlardan insanlara geçtiği yönünde de herhangi bir vaka yaşanmamıştır. Onun için yetiştiricilerimiz hayvancılık faaliyetlerine gönül rahatlığı ile devam etsinler. Ahırlarını boş bırakmasınlar. Dolayısıyla üreticilerimiz yetiştiricilerimiz asılsız haberlere itibar etmeden üretmeye yetiştirmeye devam etsinler. Yıllardır hayvancılık alanındaki en büyük sorunlardan biri olan ve buzağılarda sıkça görülen ishal durumlarında hemen bir veteriner hekime başvursunlar” ifadelerine yer verdi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.