DOLAR 32,8611 0.15%
EURO 35,2836 0.17%
ALTIN 2.496,260,28
BIST 10.739,942,57%
BITCOIN 2123359-0,20%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yılın ahisi şed kuşandı

Yılın ahisi şed kuşandı

ABONE OL
20 Eylül 2019 10:06
Yılın ahisi şed kuşandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ahilik Haftası kapsamında 2019 yılının Ahisi seçilen, 55 yıllık esnaf olan 79 yaşındaki İsmail Bodur, törenle şed kuşandı.

Dün, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda, Şed Kuşanma Töreni düzenlendi.

Ahilik Haftası’nın 32. yıl dönümü kapsamında Yılın Ahisi seçilen İsmail Bodur’a şed kuşatılırken, yamaklıktan çıraklığa yükselen Gökhan Çakır’a ve çıraklıktan kalfalığa yükselen Onur Nurlu’ya da şed kuşatıldı.

Şed Kuşanma Töreni’ne, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Emre Alp ve Yönetim Kurulu üyeleri, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cingöz ve oda başkanları katıldı.

Tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından, Edirne Ticaret İl Müdürlüğü’nün hazırladığı slayt sunumu yapıldı.

Daha sonra TRT’nin hazırladığı Ahilik konulu kısa film gösterildi.

Daha sonra Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cingöz yaptığı konuşmada, “Ahilik sanat ve mesleğin olgun kişi ahlak ve doğru olduğu için içe girmiş bir anlaşımdır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. Bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Ahilik uzun yıllar boyu Türk Halkı’nın ahlakının da simgesi olmuştur. Ahiler sanat ve mesleğe çok küçük yaşta başlardı. Ahilik yoluna girenler de ilk basamak yamaklıktır. Bundan sonra çıraklık onun ardından kalfalık. Kalfalığın üstü de ustalıktır” dedi.

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’da, Ahilik teşkilatının tarihinden bahsederek, ‘Edirne’deki esnaflarımız, sanatkarlarımız, tacirlerimiz Ahilik kurumundaki ahlaka, dürüstlüğe uygun hareket ederse, ahiliğin yolunu izleyip ilkelerini benimserse, inanın ilimize gelen turist sayısı daha da artar, esnaflarımız daha da güzel işler yapar diye düşünüyorum. Bütün esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yılın ahisine, kalfasına ve çırağına şed kuşatılarak plaketleri verildi.

Hemen ardından Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren ilk üç öğrenciye ödülleri verildi.

Törenin sonunda Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından ikram da bulunuldu.

Diğer yandan Ahilik Haftası nedeniyle Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) tarafından gerçekleştirilen, ‘İşinin Ustaları, 41 usta 41 yaşam’ isimli fotoğraf sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.