DOLAR 32,5048 0.25%
EURO 34,5540 0.13%
ALTIN 2.494,680,48
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 2041992-0,63%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama

Yüz yüze eğitimde ikinci aşama

ABONE OL
12 Ekim 2020 10:06
Yüz yüze eğitimde ikinci aşama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eylül ayı içerisinde yüz yüze eğitimin, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflarda haftada başlamasının ardından bugün de 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor. Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Korona virüs salgını nedeni ile 2020 Mart ayı içerisinden ara verilen yüz yüze eğitim, uzun bir aradan sonra 21 Eylül’de okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar için ilk ders zili ile başlamıştı. Bugün de tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de yüz yüze eğitimin ikinci aşaması olan 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar için yüz yüze eğitim başlıyor.

OKULLARDA ÖNLEMLER ALINDI

Edirne il genelindeki bugün başlayacak olan yüz yüze eğitimin ikinci aşaması olan 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar için koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm önlemler alındı. Sınıflarda öğrencilerin oturacakları sıralar sosyal mesafe kuralına göre yeniden düzenlenirken, her öğrencinin sırada ismi bulunacak. Okullara ve sınıflara da sosyal mesafe, maske ve hijyen kurullarını hatırlatan uyarıcı sticker yapıştırıldı. Okulların ve sınıfların girişlerinde ise hijyen noktaları oluşturuldu.

7/24 DEZENFEKTE

Öğrencilerin yüz yüze eğitimde hijyen koşullarında eğitim alması için ise Edirne Valiliği koordinasyonun dezenfekte ekipleri tüm okulları periyodik olarak dezenfekte ediyor. Öğrenci ve öğretmenlerin kullandığı sınıflar, odalar ve atölyelerde hummalı çalışma gerçekleştiren ekipler, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ÇALIŞMALARI İNCELEDİ        

Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı da 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar için başlayacak yüz yüze eğitim öncesi alınan önlemleri yerinde inceleyerek, gerçekleştirilen çalışmalar hakkında okul idareci ve öğretmenlerinden bilgi aldı.

İKİNCİ AŞAMA EĞİTİM NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda 81 ile gönderilen yazısında ise 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitimin nasıl olacağını anlattı.

  • İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 8. sınıflarda haftada 2 gün toplam 12 ders saati ( 2 gün, 6+6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün toplam 14 ders saati (2 gün, 7+7 ) uygulanacak. Lise hazırlık sınıflarıve 12. sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8+8) yapılacak.
  • Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak. Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8. sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.
  • Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.
  • Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe millî eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.
  • İlkokul ve Ortaokullarda Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, yabancı dil dersleri yüz yüze eğitim yoluyla yapılacak. İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,  yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.
  • Lise hazırlık sınıflarında ve 12. sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve meslekî derslerden okul yönetimince belirlenenler yüz yüze eğitimle, bunların dışında kalanlar ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.
  • Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.
  • Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.