DOLAR 32,7479 -0.07%
EURO 35,0787 -0.07%
ALTIN 2.440,93-0,68
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2165550-0,08%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zamanda Paskalya yolculuğu

Zamanda Paskalya yolculuğu

ABONE OL
1 Mayıs 2021 11:38
Zamanda Paskalya yolculuğu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg/’de yer alan haber de, “Hristo Botev” Vratsa Bölge Kütüphanesinde tertip edilen ilkbahar ve Paskalya konulu kartpostal sergisi, bizi 100 yıl öncesine götürüyor.

İlginç serginin ziyaretçileri, özel seçilmiş 21 tebrik kartı sayesinde eski Vratsa’yı dolaşabiliyor.

Serginin gözler önüne serdiği hatıra ve hikayeler, şehirdeki Askeri kulübün balo salonunun kapılarını sonuna kadar açarak, halay ve salıncaklarla Vratsa sakinlerinin en sevdiği mevkilerden birine Butov dol’a veya bir orkestra ya da gramofon müziği eşliğinde Paskalya tekne turuyla Venedik’e kadar götürüyor.

Paskalya yortusu arifesinde, kütüphane binası önüne eşsiz koleksiyonun sergilendiği renkli bir köşe oluşturuldu. BNR-Vidin’e konuşan kütüphanenin Yerel Tarih Bölümü temsilcisi Kalina Todotova „ Geleneksel olarak Söğüt yortusu (Tsvetnitsa) ve Paskalya dönemlerinde sergiler düzenliyoruz. Son yıllarda ise bu sergilerde her geçen yıl sayıları artan kalpostallardan oluşan ilginç koleksiyonumuzu ön plana çıkartıyorsuz” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu yıl Paskalya için geleneklerimize sadık kalarak özenle seçilmiş en sevilen 21 kartpostalı göstermeye ve aynı zamanda daha sonra da görülebilmesi için çevrimiçi bir sergi de yapmaya karar verdik. Geleneklerimizi uygulayarak yeni bir yöntemle Paskalya Bayramı hikayelerimizi anlatarak gençlerimizi 100 yıl öncesine götürmeyi hayal ettik. Bu sebeple eski Vratsa’da Paskalya döneminde bir mesaj, bir bayram tebriği, en yakınlarımıza içten temenni taşıyıcısı olarak kartpostalı seçtik” dedi Kalina Todorova.

Paskalya sergisindeki tebrik kartları bizi geçmişe götürmekle birlikte aynı zamanda bizden öncekilerin hayat ve kültürleri ile ilgili ilginç anları canlandırıyor. Sergide yer alan kartlardan bazıları özel hayat hikayeleri ve romantik aşkları konu ediyor. Mesela bizi 20. yüzyılın ortalarında Ordu Evi’ne, Vratsa ve Pleven’deki şehir balolarına götüren hikaye gibi.

“Bu aşk hikayesi, Valentina Petrova’nın nine ve dedesinin aşk mektuplarıyla birlikte bize bağışladığı, elle resmedilen kartlardan biri ile ilgilidir“ şeklinde konuştu Kalina Petrova.

Sergi misafirlerini harekete geçirip güzel bir şeye vesile olmayı amaçlıyor. Sergiyi ziyaret eden herkese kartlardan birini seçerek, sevdiği birisine Paskalya dileğini yazıp alıcının adresini belirterek posta kutusuna bırakma imkanı sağlanıyor. Organizatörler Paskalya dileklerinin alıcılara zamanında ulaşmasını temin edecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.