DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12723280,24%
Edirne

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zamlar sahte ve kaçağı artırır

Zamlar sahte ve kaçağı artırır

ABONE OL
6 Ocak 2021 11:13
Zamlar sahte ve kaçağı artırır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 17 artırılmasıyla, vatandaşların ucuz alkolü tercih edeceğini bunun da sahte ve kaçak içkiye yönelimin artacağını söyledi.

Yeni yılla birlikte alkollü içeceklere de ÖTV zammı geldi. Alkollü içeceklerde asgari maktu vergi yüzde 17.07 artırıldı. Yapılan vergi artışı ile ilgili değerlendirmede bulunan Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, vergi gelirinin artması için alkole yapılan ÖTV zammının daha çok vergi kaybına sebep olacağına işaret ederek, yapılan zamla birlikte insanların sahte ve kaçak içkiye yöneleceğini, bunun da hem gelir kaybını hem de insan sağlığını etkileyeceğini söyledi.

“ÖTV’YE GELEN ZAM KAÇAK VE SAHTE İÇKİYİ ARTIRACAK”

Vergi geliri artması için alkole yapılan özel tüketim vergi zammının satışları düşürüp kaçak içki ve sahte içkinin artacağını işaret eden Yaşagör, “Özel Tüketim Vergisi vergileri artıkça alkolde kaçak içki ya da ev yapımı içki kullanımı artmakta. Yani bunun vergi kaybına daha çok neden olduğu bilinmekte esasında. Veriler bunu göstermesine rağmen halen özel tüketim vergilerini artırarak vergi gelirlerinin artırılacağı düşünülmekte. Bunun hakikaten geçen yılların hesaplarına baktıklarında bunun tam tersi olduğu görülmekte. Özel tüketim vergilerinin artmasıyla vergi gelirlerinin artacağı düşünülmekte ama bundan önceki yıllarda olduğu gibi yanlış olduğu görülmüştür. Neticede bir faydası olacağını düşünmüyoruz. Bunun daha çok satışların düşüreceğini görmekteyiz. Özel tüketim vergilerinin artmaması gerekiyordu ama artırıldı. Bu da satışları düşürecektir” dedi.

“SAHTE İÇKİ ARTACAK, İNSAN SAĞLIĞI ETKİLENECEK”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in “sahte içki artışının ve sahte içkiden ölümlerin arttığı sebebiyle alkole zam yapılmaması” yönündeki açıklamasını desteklediklerini söyleyen Yaşagör, “Genel başkanın alkoldeki vergi artışının sahte içki yapımı ve sahte içkiden sebebiyet verilen ölümlerin artışı konusundaki açıklamasına katılıyorum. Çünkü genel başkanımız konuya vakıf. Kesinlikle sahte içki yapımı artacaktır. Buda hem gelir kaybı hem insan sağlığını etkileyecektir. İnsanlar bunu kullandıkça, yani ucuz yoldan alkol temin etmenin yollarını arayacağı için sahte içki yapımı yükselecektir” dedi.

“SINIR KENTİ EDİRNE’DE KAÇAK İÇKİ ARTIŞI DA GÖZLENEBİLİR”

Alkole yapılan ÖTV zammının sınır kenti olan Edirne’de kaçak içki artışına da etki edeceğini dile getiren Yaşagör, “Edirne’mizde sınır kenti olmasından dolayı yurtdışından gelen alkol daha da hızlanacaktır. Çünkü fiyat makası açıldıkça dışarıdan daha ucuz alkol gelecektir. Dolayısıyla insanlarımız bunlara da yönelecektir. Ariyetten evde yapım olayları çoğalacaktır. Vatandaşlarımızın ucuz diye yöneleceği sahte içkiden uzak durmasını talep ediyoruz. Bu konuda yetkililerinde bilinçlendirme açıklamaları yapacaklarını düşünüyoruz” diyerek sözlerine yer verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.