DOLAR 32,2424 0.01%
EURO 35,0294 -0.05%
ALTIN 2.443,96-0,11
BIST 10.677,490,19%
BITCOIN 2203777-0,99%
Edirne
22°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zobar, “Eğitim çalışanları edişe duyuyor”

Zobar, “Eğitim çalışanları edişe duyuyor”

ABONE OL
23 Kasım 2021 22:00
Zobar, “Eğitim çalışanları edişe duyuyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Türkiye’de eğitim çalışanları, “tam kapama” esnasında çeşitli bahanelerle ücretlerinin kesilmesi endişesi taşıdığını söyledi. Zobar ayrıca, tam kapanma ile birlikte ayrım yapılmaksızın bütün eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanması gerektiğini söyledi.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası açıklanan “tam kapanma” kararına yönelik açıklamalarda bulundu.

“TAM KAPANMA SÜRECİNİN FATURASİ EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÇIKARILMAMALIDIR”

Başkan Zobar, “Gelişmiş tüm ülkelerin aksine, yurttaşa hiçbir maddi destek açıklamadan “kapanma” ilan edilirken, milyonlarca emekçi 17 gün boyunca ne yiyecek, nasıl yaşayacak sorusu duymazdan gelinmiştir. Yani hükümet, salgının faturasını bir kez daha halka kesmektedir. Tarafsız bilim insanlarının çok daha önce talep ettiği bu kapanma kararının korona her gün ortalama 350 insanımızın canını alacak kadar büyümemişken ilan edilmemiştir. OECD ülkeleri arasında zaten eğitim çalışanının alım gücü açısından en düşük ücreti aldığı ülkeler arasında sıralanan Türkiye’de eğitim çalışanları, “tam kapama” esnasında çeşitli bahanelerle ücretlerinin kesilmesi endişesi taşımaktadır” dedi.

“DÜZENLEMELER TAM KAPANMA SÜRECİ BAŞLAMADAN İLAN EDİLMELİDİR”

Tam kapanma gerçekleşmeden eğitimcilerin endişelerini gidererek düzenlemelerin uygulamaya geçirilerek duyurulmasını istediklerini söyleyen Zobar “Eğitim çalışanlılarının bu endişelerini silmek için hükümetin yapması gerekenler açıktır: Hukukun, toplu sözleşmelerin ve hakkaniyetin de gereği olarak, tüm eğitimcilerin (özel ve tüm kamuda çalışan, yönetici, kadrolu, sözleşmeli, usta öğretici, diğer eğitim çalışanları) yüz yüze eğitim sürecinde üzerlerinde bulunan ders ve ek ders saatleri korunmalıdır.  Sınıf öğretmenlerinin derslerine branş öğretmenlerinin girdiği saatlere ilişkin, atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin koordinatörlüğe ilişkin, bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin bu görevlerine ilişkin,  eğitim Kurumu yöneticilerinin yöneticiliğine ilişkin, öğrencilerin herhangi bir nedenle (teknik ya da imkanların da kaynaklı gerekçelerle) canlı derse katılmamaları durumuna dair, yüz yüze yapılamayacak olan DYK kurslarına ilişkin, hayat boyu öğrenme kapsamındaki kurumlarda görev yapan öğretmen ve usta öğreticilerin yaşayacakları kayıplara ilişkin, ve benzeri durumlarla ilgili ortaya çıkabilecek sorunlar için gerekli tüm düzenlemeler yapılmalı, eğitim çalışanı ve yöneticilerin ücretlerinde kesintiye gidilmesinin önüne geçilmelidir. Derhal hazırlığına başlanması gereken bu düzenlemeler, “tam kapanma” süreci başlamadan kamuoyuna ilan edilmelidir” dedi.

“AYRIM YAPILMADAN EĞİTİMCİLERİN AŞILARI TAMAMLANMALIDIR”

Eğitim emekçilerinin haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade eden Zobar, “Aşı sırasında arkaya itilen, gönüllü icra edilmesi gereken pandemi görevlerine keyfi olarak koşulan, her fırsatta hakları biraz daha kırpılan eğitim emekçilerine tam kapanma süreci yeni mağduriyete neden olmamalıdır. Bu süreçte ayrım yapılmaksızın bütün eğitim emekçilerinin aşılanmaları tamamlanmalıdır. Eğitim İş olarak konunun takipçisi olacağımızın, bu süreçte eğitim emekçisine dair yaşatılacak en ufak bir hak gaspı için tüm hukuki yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.