DOLAR 32,1325 -0.05%
EURO 35,0575 -0.19%
ALTIN 2.428,62-0,02
BIST 10.656,96-0,18%
BITCOIN 22260450,73%
Edirne
21°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Zobar, “Promosyon sözleşmeleri 1 yıl olmalı”

Zobar, “Promosyon sözleşmeleri 1 yıl olmalı”

ABONE OL
3 Ağustos 2022 11:18
Zobar, “Promosyon sözleşmeleri 1 yıl olmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca çalışan ve emeklinin banka promosyon sözleşmelerinin uzun süreli olmasının hak kayıplarına neden olduğunu belirten Birleşik Kamu İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, promosyon sözleşmelerinin iptal edilerek 1 yıllık olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Emekli ve kamu çalışanı gibi özel sektör çalışanlarının da promosyon almasının sosyal devlet ilkesinin gereği olduğunu söyleyen Zobar, özel sektör çalışanlarının banka promosyon hakkının güvence altına alınmasını da istedi.

“BANKA PROMOSYONLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞÜRÜLMEMELİDİR”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, “Banka promosyon sözleşmeleri uzun süreleri kapsayacak şekilde hesaplanması yaşanan yüksek enflasyon sürecinde hak kayıplarına sebep olmaktadır. Geçmiş dönemde imzalanan sözleşmelerin feshi veya yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bankaların karlılığındaki artışın önemli kalemlerden birisi milyonlarca çalışan ve emeklinin maaşlarının bankalara yatıyor olmasıdır. Bu süreçte uzun süreler geçerli olacak şekilde imzalanan promosyon sözleşmeleri iptal edilerek 1 yıllık olacak şekilde imzalanmalı, geçmişte imzalanan sözleşmeler için enflasyon oranında ek ödeme yapılması sağlanmalıdır. Kamu çalışanları için ilgili bankalarla yenileme sözleşmesi yapılması talep edilmeli, yenileme sözleşmesi kabul edilmediği takdirde idare tarafından tek taraflı feshedilmelidir. Özel sektörde çalışan işçilerin de promosyon alması hem eşitlik ilkesi hem de sosyal devlet ilkesinin gereğidir. Özel sektörde ücretini bankadan alan çalışanlar için promosyon hakkı güvence altına alınmalıdır. Ülke genelinde tüm çalışanların hak kayıpları giderilebilmesi için kamu yararı adına bütün özel sektör, kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşme yenileme hakkı tanınmalı, ayrıca alt sınır getirilerek alınan maaş miktarına göre hakkaniyetli bir şekilde sözleşme yapılması şart koşulmalıdır” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.