DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2106832-1,15%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

188 sendika yüzde 2 barajına takılıyor

188 sendika yüzde 2 barajına takılıyor

ABONE OL
21 Aralık 2022 11:48
188 sendika yüzde 2 barajına takılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti tarafından TBMM’ye getirilen kanun teklifine göre, sadece yüzde 2 barajını geçen memur sendikaları toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilecek. Kanun teklifine tepki gösteren Birleşik Kamu İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, teklif kanunlaşması halinde, 11 hizmet kolunda kurulu bulunan toplam 231 sendikanın 188’inin yüzde 2 barajın altında kalacağını ve bu sendikalara üye olan 100 bine yakın kamu emekçisinin mağdur olacağını söyledi.

AK Parti tarafından TBMM’ye getirilen kanun teklifiyle toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanmak isteyen memurların üye olduğu sendikalara yüzde 2 baraj şartı getirilmesine karşı Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği açıklamada bulundu.

Getirilen teklifte yüzde 2 barajını aşan sendikalar 707 lira olan toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilecekken, bu barajın altında kalanlara ise ödenecek rakamın 250 lira olması tepkileri de beraberinde getirdi. Danıştay tarafından yüzde 1 olan barajın iptal edilmesi üzerine yüzde 2’lik baraj getirilerek hukuka kulak tıkandığını belirten Birleşik Kamu İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, “Teklif kanunlaşırsa, 11 hizmet kolunda kurulu bulunan toplam 231 sendikanın tam 188’i yüzde 2 barajı altında kalacak, bu sendikalara üye olan 100 bine yakın kamu emekçisi mağdur olacaktır. Birleşik Kamu-İş olarak bu meseleyi bir hak ve demokrasi meselesi olarak gördüğümüzün altını çiziyor, bu emek ve sendika düşmanı kanun teklifinin karşısında yer alacağımızı vurguluyoruz” dedi.

“YÜZDE 2 BARAJI AŞANLAR 707 LİRA, AŞAMAYANLAR 250 LİRA”

Kamu emekçisinin örgütlenme özgürlüğünü dolaylı olarak çiğneme ve yandaş sendikalara haksız bir can suyu verme girişimlerine bir yenisi daha eklenmiştir. İktidarın Meclis’e sunduğu ‘’Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin’’ 11. Maddesinde; şu vahim değişiklikler öngörülmektedir: Bulunduğu hizmet kolunda yüzde ikisinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikaları üyelerine toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda “toplu sözleşme ikramiyesi” ödenmesi. Hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde ikisinden daha az üye kaydetmiş kamu görevlileri sendika üyelerine ise “toplu sözleşme desteği” verilmesi. Yüzde 2 barajını aşan sendikaların üyeleri mevcutta 2119 gösterge rakamına göre aldıkları mevcutta 707 TL “toplu sözleşme ikramiyesinden” yaralanmaya devam etmesi. Yüzde 2 barajının altında kalan sendikaların üyelerine ise bunun üçte birine denk gelen 250 TL civarı “toplu sözleşme desteği” ödenmesi”diye konuştu

“100 BİNE YAKIN KAMU EMEKÇİSİ MAĞDUR OLACAKTIR”

188 sendikanın bu teklifle baraj altında kalacağını ve 100 bin kamu emekçisinin mağdur olacağını kaydeden Zobar, “Yani bu kanun teklifi; iktidarın daha önce hadsizce “merdivenaltı sendikalar” diyerek küçümsediği sendikaları ve dolayısıyla kamu emekçisinin istediği sendikada örgütlenme hakkını hedef almaktadır. Teklif kanunlaşırsa, 11 hizmet kolunda kurulu bulunan toplam 231 sendikanın tam 188’i yüzde 2 barajı altında kalacak, bu sendikalara üye olan 100 bine yakın kamu emekçisi mağdur olacaktır. Bu sinsi yöntemle kamu emekçisi, son yıllarda yandaşlıkları yüzünden epey kan kaybeden sarı sendikalara dolaylı olarak yönlendirilmiş olacaktır. Çalışma yaşamında zaten incelmiş demokrasi atmosferi daha da oksijensiz kalacaktır. Yasalara uygun, Anayasal haklardan yola çıkarak faaliyet gösteren birçok sendika ise nefes alamaz hale gelecektir. Daha vahim olanı ise bu teklifin hukuken ayaklarının yere basmıyor oluşu ve Türkiye’nin bu filmi daha geçen sene seyretmiş olmasıdır. Geçen sene yüzde 1 olarak getirilmek istenen bu baraj, yargıya taşınmış ve Danıştay tarafından “sendikalar arası haksız bir ayrıma yol açacağı, sendikal özgürlüğe açıkça bir müdahale oluşturacağı, eşitsizlik yaratacağı ve çalışma barışını bozacağı” tespitleri üzerinden iptal edilmişken; bu kez aynı garabet yüzde 2 olarak masaya getirilmiş, yani hukuka kulak tıkanmıştır. Bu düzenleme ile Anayasa ve ILO sözleşmeleri başta olmak üzere Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde yer alan örgütlenme ve toplu pazarlık hakkı ortadan kaldırılarak kamu örgütlenmesinde yandaş bir tekel yaratılmak istenmektedir. Birleşik Kamu-İş olarak bu meseleyi bir hak ve demokrasi meselesi olarak gördüğümüzün altını çiziyor, bu emek ve sendika düşmanı kanun teklifinin karşısında yer alacağımızı vurguluyoruz” diye belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.