Kırkpınar başlıyor

17.07.2019 11:44

Kırkpınar başlıyor

Bu yıl 658’incisi gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Haftası etkinlikleri bugün başlıyor. 658 yıllık geleneği sürdüren kent, her yıl olduğu gibi bu yıl da seyrine doyum olmayacak güreşlere ev sahipliği yapacak. Ayrıca hafta boyunca Sarayiçi Konser Alanı’nda konserler düzenlenecek.

 

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Haftası etkinlikleri bugün düzenlenecek olan açılış töreniyle başlıyor.

 

Bugün saat 18.30’da Belediye önünde kortejin toplanmasının ardından açılış törenleri Atatürk Anıtı’nda devam edecek. Burada 658. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Valisi Ekrem Canalp açılış konuşmalarını gerçekleştirecek. 19.30’da halk oyunları ekipleri Saraçlar Caddesi’nde kurulan sahnede gösterilerini sunacak.

 

KONSERLER

 

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilecek olan konserlerde ise birbirinden değeri sanatçılar Edirneliler için söyleyecek. Sanatçılar, Sarayiçi Konser Meydanı’nda hayranlarıyla buluşacak. 2 Temmuz Salı günü saat 19.00’da Saraçlar Caddesi’nde Belediye Bandosu’nun gösterisi yapılacak. 4 Temmuz Perşembe günü akşamı  ise saat 22.00’de Sarayiçi konser alanında TRT Müzik kanalından canlı yayınlanacak olan, “TRT Alaturka Akşamlar” konseri düzenlenecek. Konserde İsmail Özkan ve Mine Geçili sahne alacak. 5 Temmuz Cuma akşamı Saat:21.00’de Beyza Durmaz saat 22.00’de ise Bilal Sonses sahne alacak. 6 Temmuz Cumartesi akşamı ise saat 21.00’de ünlü sanatçı Tuğba Yurt hayranları ile buluşacak. 7 Temmuz akşamı ise yine Sarayiçi Konser alanında saat 20.00’de şahin Cevizli konser verecek.

 

YİĞİTLER ER MEYDANI’NA ÇIKACAK

 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 5 Temmuz Cuma günü saat 09.00’da Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak. Saat 10’da ise 658. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Orduevi önünde karşılanacak. Pehlivanlar Mezarlığı’nda düzenlenecek törenin ardından öğlen Selimiye Camii’nde mevlüd okutulacak. Kırkpınar Güreşleri’nin resmi açılış programı ise aynı gün saat 18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

 

KIRKPINAR’IN BAŞPEHLİVANI VE AĞASI BELİRLENECEK

 

Kırkpınar Güreşleri Ağası’nın belirlenmesi için düzenlenecek koç satışlı ihale 7 Temmuz Pazar günü saat 15.00’te Sarayiçi Er Meydanı’nda Belediye Encümeni huzurunda yapılacak. Saat 17.30’da ise 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı’nın belirleneceği başpehlivanlık güreşinin startı verilecek. 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 14 kategoride güreşler düzenlenecek.

 

SARAYİÇİ’NE 5 AYRI KONTROL NOKTASI OLUŞTURULDU

 

Edirne Belediyesi, Sarayiçi bölgesinde yaya ve araç trafiğini düzenleyen tedbirler aldı. Saraçhane spor sahası yanı, Kanuni Köprüsü girişi, Saray Kazı Alanı girişi, Trakya Üniversitesi Sarayiçi Yerleşkesi ve Fatih Köprüsü Adalet Kasrı arkasında 5 ayrı kontrol noktası oluşturuldu. Edirne Sarayı kazı alanındaki çalışmalar nedeniyle bu yıl Sarayiçi’ne Yeniimaret tarafından girişlerde zorunlu bir kısıtlama getirildi. Sarayiçi’ne protokol araçları, sağlık ve emniyete ait zorunlu kamu araçları ile sadece izin kartı olan başpehlivan araçları sabah 08.00-20.00 saatleri arasında alınacak. Bu araçlar en geç gece 01.00’de alandan ayrılacak. Tüm kontrol noktalarında Trafik Zabıta ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri kontrol gerçekleştirecek.

 

Tolga Taşdelen

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler