Alışverişte taksit sayısı artırılmalı

11.12.2021 13:53

Ekonomik olarak döviz kurunun yükselmesi ile alım gücü düşen vatandaşlar alışverişlerde taksit sayısının artırılmasını istiyor.

Alışverişte taksit sayısı artırılmalı

Ekonomik olarak döviz kurunun yükselmesi ile alım gücü düşen vatandaşlar alışverişlerde taksit sayısının artırılmasını istiyor.

Esnaflarında vatandaşın daha çok alışveriş yapabilme imkanı için taksit sayısının artırılmasından yana olduğunu söyleyen Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, hükümetin BDDK’ya talimat vererek bu süreçte vatandaşın rahatlatılmasını istedi.

“TAKSİT SAYISI ARTIRILMALI”

Alışveriş sürecinde yükselen fiyatlarla beraber aylık taksit ödemelerinin de yükseldiğini ve vatandaşın rahat ödeme yapabilmesi için taksit sayısının artırılması gerektiğinin altını çizen EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, “Kredi kartlarının taksit sayısı az olduğundan dolayı bir serzeniş var. Taksit az olunca ödeme yüksek geliyor. 5 taksit 200 liradan 1000 liraysa 10 taksit 100 liraya gelir ödeme kolaylığı olur. Ama insanları bu argümanla ödenemeyecek borçlara soktular. Para yok kartla alışveriş. 10 taksit, 5 taksit kartlar patladı. Hükümet bankalara bir talimat verirse taksit sayısı yükselir alım kolaylığı olur. Geçmişte de taksit sayıları fazlaydı. Her geçen gün azalttıkça azalttılar. Vatandaşı da bu çıkmaza kredi kartları ile soktular. Şimdi adamın aylık geliri 2 bin 800 lira ödemesi 4 bin lira taksitleri var. Nasıl olacak? Kartlar patladı. Tabi ki kredi kartlarının taksit sayısını arttırırlarsa esnaf içinde iyi olur. Alışveriş biraz daha canlanır. Bunu yapacak olan BDDK, Maliye gibi kurumlar karar vermesi lazım. Esnafta halkta rahatlatılmalı. Vatandaş düşük taksit ve aylık ödeme yüksek olduğu için elini uzatamıyor” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler