Anıt saldırılarına STK tepkisi

07.02.2022 11:13

Edirne’de Sivil Toplum Kuruluşları (STK), Samsun’daki Atatürk Onur Anıtı ve Uzunköprü İlçesi’nde Adalet Anıtı’na yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Anıt saldırılarına STK tepkisi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi öncülüğünde Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen STK’lar Samsun’daki Atatürk Onur Anıtı ve Uzunköprü İlçesi’ndeki Adalet Anıtı’nın ateşe verilmesini kınadılar.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katıldığı açıklamada konuşan ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, Atatürk ilke ve devrimlerine, laikliğe yapılan saldırıların giderek arttığını kaygıyla izlediklerini belirterek, Samsun’daki Atatürk Onur Anıtı’na saldırıyı yapan faillerin belli bir süre anıtla uğramasına rağmen mobeselerden fark edilmeyip önlenememesine anlam veremediklerini söyledi.

“EŞSİZ BİR DESTANIN BAŞLANGICIDIR”

19 Mayıs 1919 destanının emperyalistleri ve iş birlikçilerini hep rahatsız ettiğini hatırlatan Celil Özcan “Ülkemizin Kurtarıcısı Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sevr Antlaşması sonucu parçalanan yurdumuzu yeniden yaşatmak için kuruluş ve kurtuluş mücadelesine 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlamıştır. Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı yerdir Samsun, Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 19 Mayıs. 19 Mayıs 1919- Samsun; ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bu onurlu destan emperyalistleri ve işbirlikçilerini hep rahatsız etmiştir. Son yıllarda Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine, Atatürk ilke ve devrimlerine, özellikle Demokrasinin olmazsa olmazı Laikliğe ve Atatürk’ün manevi kişiliğine yönelik saldırıların giderek arttığını üzüntüyle görüyor, kaygıyla izliyoruz. Bu saldırıların beyinleri yıkanmış kiralık faillerinin; “Keşke Yunan kazansaydı” diyecek kadar vatan ve millet bilincinden yoksun meczupları, alternatif tarih yazıcılığına soyunmuş sözde akademisyenleri, 21. yüzyılda saltanat ve hilafet özlemiyle yanıp tutuşan, üniter ulus devlet karşıtı tarih cahillerini baş tacı eden kimi bildik çevrelerden cesaret buldukları ortadadır” dedi

“SALDIRILARI LANETLİYORUZ”

Saldırıyı yapan faillerin belli bir süre anıtla uğramasına rağmen mobeselerden fark edilmeyip önlenememesine anlam veremediklerini dile getiren Özcan “Öte yandan; Mobese kameraları ile her yer ve herkes izlenirken, şehrin ortasındaki Atatürk Anıtı’na kamyonetle yanaşılıp, dakikalarca halatlar bağlanmak ve araçla çekilmek suretiyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu saldırının nasıl olup önlenemediği de ayrıca açıklanmaya muhtaçtır. Atatürkçü Düşünce Derneği ; Uzunköprü Adalet anıtına yapılan saldırı ve benzeri bütün alçak saldırıları olduğu gibi, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın simge şehri, Atatürk’ün kutlu yolculuğunun ilk adımı, Gençlik ve Spor Bayramı ile onurlanmış Samsunumuzun Onur Anıtı’na kasteden bu ihaneti de lanetlemekte, süreci sonuna kadar izlemeyi görevi saydığını kamuoyu ile paylaşmaktadır. Cümle hainler ve cesaretlendikleri iklimi yaratan aymazlar bilsinler, biz buradayız. Kuvayı Milliye şehitlerimizden emanet bu Aziz Vatan’da, gökte yıldız, denizde kum tükenir Mustafa Kemal’ler tükenmez” dedi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler