“Anketten çıkan sonuç memnuniyet verici”

11.08.2022 15:28

Keşan halkının yüzde 52,2’si belediyesinden çok memnun, yüzde 32,1’i ise orta düzeyde memnun

“Anketten çıkan sonuç memnuniyet verici”

Son 3 Yılda Yapılan Çalışmalardan; Çok Memnunum ve Orta Düzeyde Memnunum Diyenlerin Oranı %84,3, Hiç Memnun Değilim Diyenlerin Oranı %15,7

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Keşan Belediyesi tarafından yaptırılan memnuniyet anketinin sonuçlarını açıkladı.

Saat 11.00 sıralarında başlayan basın toplantısına; Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Uslu ve Tahir Özçınar ile birim müdürleri katıldı.

11 MAHALLENİN TAMAMINDA BİN 410 KATILIMCI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toplantıda konuşan Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi’nin 36 aylık faaliyetleriyle ilgili memnuniyet anketi yaptırdıklarını belirterek, “Kendimizi test ettik, çalışmalarımızı vatandaşımıza sorduk. 11 mahallemizde bin 410 kişiye yüz yüze sorular sorduk.

ÜNİVERSİTE EKİBİ TARAFINDAN KEŞAN NÜFUSUNUN YZDE 2’Sİ İLE GEÇEKLEŞTİRİLDİ

Nüfusunuz %2’si demek, mahallelerimizin de nüfusunun %2’si ile anketimizi yaptık. Üniversite öğrencilerimizle, tarafsızca yaptık ve anket sonuçlarına herkes ulaşabilir.
Bu çalışmaya dahil olmadım, sonuçları raporu aldıktan sonra öğrendim. Gerçek bir anket yaptık. 3,5 yıldan bu yana yaptığımız çalışmaların nerede olduğunu gördük. 18 Temmuz’da başlayıp 28 Temmuz’da çalışmamızı tamamladık. 10 gün sürdü. 6 sorudan oluşan anket çalışmamızı neticelendirdik.

BOYUMUZUN ÖLÇÜSÜNÜ GÖRMEK İSTEDİK

Katılımcılarımızın; %58,4’ü 18 / 45 yaş arası %41,6’sı ise 45 yaş üstü. Yine anket katılımcılarımızın %43,5’i kadın ve %56,5’i ise erkeklerden oluşuyor. Her zaman dediğimiz gibi; başarmanın yolu, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır. Biz de görev süremiz boyunca bu rotada hareket ettik. Sizlerin bizlerden istediği ve bizlerin de sizlere söz verdiği önemli çalışmalar vardı. Bizler de bu çalışmaların büyük bir kısmını, günümüz şartlarına pandemilere ve bunun gibi tüm olumsuzluklara rağmen hayata geçirdik. Tabi bir yandan, bu çalışmalar devam ederken; bir yandan da kendimizi ve yönetim anlayışımızı, sizlerin nezdinde değerlendirmemiz gerekiyordu kurumsal bir itibar araştırmasına ihtiyaç vardı bir başka deyişle; boyumuzun ölçüsünü görmek istedik. Neticesinde kıymetli hemşehrilerim, bu anket sonuçlarıyla da bunu sizlerin nezdinde başarmış olmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

MEMNUNUM VE ORTA DÜZEYDE MEMNUNUM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 84,3

Konuşmasının devamında anket sonuçlarını paylaşan Helvacıoğlu, “Yapılan hizmetlere bakış açısı ve kendilerine duyulan güven düzeyini kamuoyu ile paylaşmak istediğini belirterek şunları kaydetti;
“Anketimizdeki ilk sorusunda ‘Keşan Belediyesi’nin son 3 yılda yapmış olduğu hizmet ve çalışmalardan memnun musunuz?’ diye sorduk; Çok Memnunum Diyenlerin Oranı %52,2 / Orta Düzeyde Memnunum Diyenlerin Oranı %32,1 ve Hiç Memnun Değilim Diyenlerin Oranı ise %15,7. Çok Memnunum ve Orta Düzeyde Memnunum Diyenlerin toplam oranı %84,3. Burada şu mesajı çıkarıyoruz; öncelikle duyduğunuz güvene ve memnuniyetinize teşekkür ediyoruz. %84’ün üzerindeki bu oran bizi kesinlikle rehavete değil aksine daha da çok çalışmaya yöneltecektir. %15 oranındaki memnuniyetsizliğin de nedenlerini tespit edip bu yönde kendimizi geliştirme eğiliminde olacağımızın sözünü veriyoruz.”

VATANDAŞIN EN BAŞARILI BULDUKLARI HİZMETLERİN BAŞINDA; YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI, ŞEHİR ESTETİĞİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR İLE TEMİZLİK VE ÇEVRE ÇALIŞMALARI VAR

‘Keşan Belediyesi’nin yeni dönemde en başarılı bulduğunuz hizmetleri nelerdir?’ diye sorduk. En başarılı bulunan hizmetler sırasıyla; yol ve kaldırım çalışmaları, şehir estetiği çalışmaları, çevre ve temizlik çalışmaları, altyapı çalışmaları, kültür, sanat ve spor çalışmaları, şeffaf belediyecilik uygulamaları, mali disiplin ve tasarruf uygulamaları, gönül belediyeciliği uygulamaları, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar ve ücretsiz cenaze hizmetleri olarak cevaplandırılmış.
Burada da yeni dönemde ortaya koyduğumuz belediyecilik anlayışından oldukça memnuniyet duyulduğunu ve böyle devam etmemiz gerektiği mesajını çıkarıyoruz.
Ankete cevap verenlerin %89’u başarılı buldukları hizmetleri sıralarken yaptığımız hiçbir hizmeti başarılı bulmayanların oranı da %11’de kalmış.

BİR SONRAKİ DÖNEMDE DE GÖREVDE OLMASINI İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 63,5

3. sorumuz da ise halkımızın bizi bir sonraki dönemde de görevde görüp görmek istenmediği ile ilgili. Sorumuz; “Keşan Belediyesi yönetiminin bir sonraki dönemde de aynı performans ile görevde olmasını ister miydiniz?’ şeklinde. Sorumuza; “Evet isterdim” cevabını verenlerin oranı %63,5, ‘Kararsızım’ diyenler %22,3, ‘Hayır istemezdim’ diyenlerin oranı ise %14,2.
Bir dahaki dönemde de bizleri görevde görmek isteyenlerin oranı oldukça fazla. Halkımızın gözünde yeni dönemde de umut olarak görünmek bizlere onur veriyor. Şuna inanıyoruz ki; Keşan halkının sağduyusu hep bizimle oldu. Bizler de bu mesaja kulak veriyoruz. Kararlılık, adalet ve basiretle gelecekte de Keşan’ı daha da ileriye taşıyacak projelerde hep birlikte buluşacağız inşallah.

YÜZDE 90,3 BAŞARILI YA DA KISMEN BAŞARILI BULUYOR

Anketimizde şahsımın yönetimini ve yönetim kadromuz ile ilgili memnuniyetinizi sorduk. “Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan Belediyesi yöneticilerini başarılı buluyor musunuz?” şeklindeki sorumuza; %61,6 başarılı buluyorum, %28,7 kısmen başarılı buluyorum %9,7 oranında başarılı bulmuyorum cevabını aldık.
Başarılı buluyorum ve kısmen başarılı buluyorum diyenlerin oranı 90,3 iken, başarısız buluyorum diyenlerin oranı ise %9,7’dir. Burada sadece şahsıma değil, tüm yöneticilerimin, çalışma ve hizmet üretme gayretlerine yönelik müthiş bir memnuniyet göze çarpıyor. Ben tüm meclisimi, başkan yardımcılarımı müdürlerimi ve personelimi bu sonuçtan ötürü kutluyorum. Bu sonuç ve vatandaşlarımızın bu takdiri; hiç kimseye haksızlık yapmayan, hiç kimseyi kayırmayan, tüm personeliyle gece gündüz halkına eşit hizmet götüren, Keşan Belediyesi’nin çalışma azmini daha da körüklemiştir.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞIN ÖNCELİKLE ELE ALINMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİĞİ KONULARIN BAŞINDA; YOL KALDIRIM, CADDE VE SOKAK GİBİ ÜST BAKIM SORUNLARI, ŞEHİRİÇİ TRAFİK İLE ULAŞIM VE OTOPARK SORUNLARI GELİYOR

Ankette kendileri açısından çok önemli bir soru olduğunu dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir yandan mevcut projelerimize devam ederken, bir yandan da yeni sorun, öneri ve taleplerin çözümüne yönelik adımlarımızı planlıyoruz.
Keşan Belediyesi’nin öncelikle ele alması gereken Keşan ile ilgili en önemli sorunlar nelerdir? diye sorduk. %25,5 yol kaldırım, cadde ve sokak gibi üst bakım sorunları %20,2, şehiriçi trafik, ulaşım ve otopark sorunları %19,2, çevre ve temizlik hizmetleri %14,2, imar ve şehircilik hizmetleri %13,1, sosyal hizmetler %2,7, sokak hayvanlarının beslenmesi %2,4, ilaçlama çalışmaları %1,8, sanayi yolları, %0,5 su baskını, %0,4 erikli ve mücavir alan yolları.
Burada aslında daha da dikkat çeken bir nokta var. 2. soruda; en başarılı bulunan hizmet ve çalışmalarımız, bu soruda da öncelikle ele alınması gereken konular olarak öne çıkıyor. Demek ki aslında; memnun olunan hizmetlerin aksamadan devam etmesi gerektiği mesajı bizlere veriliyor.

EN ETKİLİ İLETİŞİM KANALI SORUSUNDA, SOSYAL MEDYA VE SMS ÖNE ÇIKIYOR

Anketteki son sorumuzu ise yaptığımız çalışmaları ve etkinliklerimizi sizlere hangi iletişim kanalları ile duyurmamız gerektiğini ölçmek ile alakalı. ‘Keşan Belediyesi’nin sunduğu hizmetlerden hangi iletişim kanalları vasıtasıyla haberdar oluyorsunuz? diye sorduk; 1. sırada sosyal medya var. Sizlere en çok kendimizi duyurduğumuz iletişim kanalı sosyal medya olarak öne çıkıyor 2. sırada SMS sistemi yer alıyor 3. sırada ise en çok; çevremdeki vatandaşlardan haber alıyorum denmiş. 4. sırada; yerel gazetelerimiz var. 5. sırada ise; belediyemizin resmi web sitesi yerini almış 6. ve son sırada ise billboard, afiş ve pankartlar yer alıyor. %3’lük bir oranda ise duyurulardan haberim olmuyor diye cevaplanmış. ‘Haberim olmuyor’ diyen vatandaşlarımıza da yardımcı olmaya ve onlara ulaşmaya hazırız. Anket çalışmalarımıza ve analiz arşivimize isteyen herkes ulaşabilir. Ankete katılan değerli hemşehrilerimize yürekten teşekkür ediyorum”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler