Asgari ücret beklentileri karşıladı

23.12.2022 11:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılı için açıkladığı asgari ücreti değerlendiren Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı (EDESOB) Kemal Cingöz, yüzde 54,5’luk bir zam geldiğini büyük bir kesimin beklentileri karşıladığı yönünde düşündüğünü söyledi.

Asgari ücret beklentileri karşıladı

Açıklanan 8 bin 500 liralık asgari ücretin bir işçide işverene 3 bin lira gibi bir maliyet çıkacağını kaydeden Başkan Cingöz, esnafın işçi giderleri kadar kazanamadığı takdirde vatandaşa yansıtacağını, bununda alış verişi düşüreceğinin altını çizdi.

“ASGARİ ÜCRETİN BEKLENTİLERİ KARŞILADIĞINI UMUYORUM”

Asgari ücretin kamuoyunda beklentileri karşıladığını düşünen EDESOB başkanı Cingöz “Asgari ücret 8 bin 506 lira olarak açıklandı. Asgari ücret net 8 bin 500 lira, brüt 10 bin 8 liraya yükselirken, işverene ise toplam aylık maliyeti 11 bin 759 lira gibi bir maliyete geliyor. Asgari ücret kamuoyunUN büyük kısmında benim tahminime göre beklentileri  karşıladığını umuyorum. Çünkü asgari ücret 5 bin 500 liradan 8 bin 500 liraya yükseldi. Bu da yüzde 54,5’luk bir zam geldiğini gösteriyor. Tabii ki önemli olan asgari ücreti artırmak değil, önemli olan fiyatları sabit tutabilmek. Bu süreç işverenleri biraz zorlayacaktır. Çünkü Ocak ayının 1’inden sonra işçinin işverene maliyeti kesin olmamakla birlikte sigortasıyla beraber 3 bin lirayı geçik maliyet artışı getirecek. Bu işvereni biraz zorlayacak. Bence bu asgari ücret piyasaları etkiler. Örnek vermek gerekirse,  8 bin 500 lira maaş verilen işletmede, 2 tane işçi çalıştırılıyorsa, 2 işçinin  birinci ayda maliyeti ekstradan 7 bin lira bandında olacak. Peki, küçük esnafın aylık kazancı bir anda 7 bin lira artacak mı? Bu maliyetide bu sefer esnaf vatandaşa, tüketiciye yansıtacak. Vatandaşa yansıttığı zaman alışverişlerde mutlaka bir azalma olacak. Azaldığı anda, esnaf daha az iş yapacak. Ben şimdiden memlekete, milletimize, işçi ve işverene hayırlı olmasını diliyorum”diye ifade etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler