“Aşı olmak vatandaşlık görevi”

28.07.2021 11:23

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, aşı olmanın vatandaşlık görevi olduğunu ve 2 doz Biontech aşısının Delta Varyantı’na karşı yüzde 88 etkili olduğunu belirterek, sosyal medya ve farklı mecralarda aşıya karşı üretilen komplo teorilerine inanılmaması gerektiğini söyledi.

“Aşı olmak vatandaşlık görevi”

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, aşı olmanın vatandaşlık görevi olduğunu ve 2 doz Biontech aşısının Delta Varyantı’na karşı yüzde 88 etkili olduğunu belirterek, sosyal medya ve farklı mecralarda aşıya karşı üretilen komplo teorilerine inanılmaması gerektiğini söyledi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun yaptığı açıklamada, aşı konusunda tereddüt oluşturabilecek komplo teorilerine itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, “Hangi ülke kendi vatandaşına zararlı olan bir şeyi yapmaya çalışır. Bunun akılla mantıkla bağdaşan bir tarafı yoktur.  Dolayısıyla bizler ağır hastalık tablosu geçirmemek ve ölümleri azaltmak için bu aşıları olmak zorundayız. Kaldı ki aşı olmak vatandaşlık görevi” şeklinde sağ duyu çağrısında bulundu.

“HANGİ ÜLKE KENDİ VATANDAŞINA ZARARLI BİR ŞEY YAPAR”

Ortaya atılan komplo teorilerinin aksine aşının faydalı olduğunu ve makaleler okuyarak vatandaşlık görevinin yerine getirilmesini isteyen Prof. Dr., “Aşı uygulaması ile bu hastalığın önüne öyle geçilecek. Bu tür komplo teorileri üretmek çip takılacak vesaire böyle bir şey yok. Türkiye’ye gelen tüm aşılar bu diğer ülkeler için de geçerli testten geçiriliyor o ülkenin sağlık bakanlığı sağlık otoritesi tıbbi cihaz kurumu diye bir kurum var. Dolayısıyla orada inceleniyor. İnsan sağlığı açısından zararlı bir tarafı olsa tespit edilir. Hangi ülke kendi vatandaşına zararlı olan bir şeyi yapmaya çalışır. Bunun akılla mantıkla bağdaşan bir tarafı yoktur. Kaldı ki kısırlık yapıyor vesaire bu süreçte çıkan bilimsel makaleler var.  Hatta aşının sperm sayısını ve kalitesini arttırdığı ve kısırlık yönünde böyle bir engeli olmadığı hatta iyileştirici etkisi olabileceği yönünde yayınlar var. Kaldı ki aşı olmak vatandaşlık görevi. Aşı olmak zorundayız. Bir defa hastalığın yayılmasını önlemek için aşı olmak zorundayız. Hastalık ne kadar çok yayılıyor, ne kadar çok insana bulaşıyorsa bu süre içinde virüs mutasyon geçiyor. Yeni varyant suçlular oluşuyor. Dünyada hakim delta varyantı ilk çıktığında alfa varyantıydı. Ülkemizde de yaklaşık yüzde 90 izole edilen delta varyantı. Ve bu delta varyantının da orijinal alfa varyantına oranla bulaşıcılığı çok daha fazla ağır hastalık yapma potansiyeli daha fazla. Sonuçta bizler vatandaş olarak hastalık tablosunun, bulaşların artmaması için bu aşıları olmak zorundayız. Kendi sağlığımız için de olmak zorundayız. Çünkü aşı olan insanlar daha hafif klinik tablo ile bu hastalığı geçirebiliyor” dedi.

“2 DOZ BİONTECH DELTA VARYANTINA YÜZDE 88 ETKİLİ”

Covid aşısının bireysel aşı olmadığını, hastalığın bulaştıkça mutasyona uğradığını söyleyerek net açıklamalar yapan Prof. Dr. Altun, “Aşı yüzde yüz koruyucu değil. Koruyuculuğu yüzde yüz olan bir aşı yok dünyada. Dolayısıyla bizler ağır hastalık tablosu geçirmemek ve ölümleri azaltmak için bu aşıları olmak zorundayız. Aşı olmakla ilgili bir takım sıkıntılar aslında o tip komplo teorileri değil sağlık bakanlığının başta yaptığı çelişkili ifadelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Şöyle ki hani o dönemde başka aşı bulamadı Türkiye Cumhuriyeti devleti bir tek Sinovac Çin menşeli aşı buldu. Bu aşıyla da önce sağlık çalışanları aşılandı. Ona bakarsanız sağlık çalışanları önce tehlikeye atıldı. Bu komploya göre hareket edersek öyle bir şey yok. Sonuçta kısıtlayıcı tedbirlerle birlikte 65 yaş üstü de dahil hastalığın artışı önlendi. Ölümler aşağıya doğru çekilmeye başlandı. Ancak bu aşının sonradan son dozunun üzerinden 3 ay geçtikten sonra koruyuculuğunun azaldığı tespit edildi. Faz-3 çalışmasındaki kişiler kontrolleri yapılırken. Onun üzerine Biontech aşısı geldi. Ve aşı yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanı yüreklilikle “O zaman başka şansımız yoktu, böyle bir başarı elde ettik insanların ölmesini engellemeye çalıştık, şu anda dünyanın bakıldığında koruyuculuğu en yüksek olan aşıyla halkımızı aşılıyoruz” halkın karşısında bilgilendirme yapmak lazımdı bunu kırmak için. İnsanların kafası karışık. İki doz aşı olundu, üçüncü doz niye olunuyor. Aşılar korunuyor. Yüzde yüz koruyan bir aşı yok ki. Yeni bulunan bir hastalık. Aşı olmadık ne oldu giderek hastalık bulaşıyor. Bulaştıkça insandan insana bulaşıcı hızı arttıkça mutasyon geçiriyor, varyant suçlular oluşuyor. Yeni oluşan varyant türleri var olan aşıları etkisiz, yani onlara etki etmeyecek türler vardır. Bununda önüne geçmek işini aşı olmalıyız. Bu bireysel bir şey değil. Tetanoz aşısı olup olmamak kendi kararınız olabilir. Çünkü tetanoz bulaşan bir hastalık değil.  Her bireyin hastalığı geçirme ve taşıma potansiyeli vardır. Bunu önlemek zorundayız. Aksi halde bu hastalıktan kurtulamayız. Şu anda uygulamada kullanılan Biontech aşıları delta varyantına karşı 2 doz aşı yapıldığında yüzde 88 koruyuculuğu var. Bu şu anlama geliyor hiç aşı olmamış yüz kişi hastalanırken 2 doz Biontech aşısı olanlarda sadece 12’si hasta oluyor. Delta varyant virüsün şekil değiştirmiş hali. Coronavirüs türü. O yüzden aşı etkili. Etkili olmayan bir aşıyı niye bir ülke, vatandaşına yapsın ki? Mutlaka aşı olmalıyız” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler