DOLAR 32,2287 0.13%
EURO 34,8501 -0.04%
ALTIN 2.416,610,30
BIST 10.792,53-0,98%
BITCOIN 2179492-2,59%
Edirne
19°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Atatürk’e dil uzatmak haddinize değil!”

“Atatürk’e dil uzatmak haddinize değil!”

ABONE OL
10 Aralık 2019 10:32
“Atatürk’e dil uzatmak haddinize değil!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, “Ulusal Egemenliği esas alarak Cumhuriyet’i ilan eden, Ortadoğu ve Balkanlara barış getiren Atatürk ile parlamentosunu feshederek, führerliğini ilan eden soykırımcı Adolf Hitler’in isimlerinin aynı cümlede kullanılması dahi büyük bir saygısızlıktır” dedi.

ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, Alman ARD televizyonun, yayınladığı belgeselde, ‘Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’ ve “Atatürk’ün Nazi Almanya’sıyla birlikte çalıştığı” iddialarının asılsız, utanç verici iftiralar olduğunu söyledi.

“UYDURMA”

Atatürk ve Cumhuriyet Türkiye’si 2.Dünya Savaşı sırasında Alman bilim adamlarını, aydınlarını ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olduğunu belirten Özcan, “Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanya’sının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyeti’nde yeşertmiştir. O dönemin Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir. Hukuka olan inancıyla birlikte güçler ayrılığı ile hümanist ve aydınlanmış bir devlet fikri ile bağnazlığa, gericiliğe ve feodal sisteme son vermiştir. Farklı ırklara, dinlere saldırı Atatürk Cumhuriyeti’nin politikası değildir. Söz konusu dönemde yabancı istihbarat elemanları Anadolu da kol gezmektedir. Hiçbir istihbarat raporunda ARD kanalının iddialarına dair bir belge yayınlanmamıştır. Tarih literatüründe böyle bir tarih kaydı yer almamaktadır. Dersim olaylarında gaz kullanıldığına dair bir belge, rapor yoktur. ARD televizyonunun uydurmasıdır. Bugüne kadar böyle bir iddia yokken bugün ortaya atılması üzerinde düşünülmelidir. Bu sözde belgeyi (!) Almanya’ya servis edenler de iddiayı ortaya atanlar kadar onursuzdur. Bunlar biliyorlar ki Ortadoğu’da tek laik ve ulus devlet olan Türkiye’nin Atatürk ile bağları koparılabilirse, bir şekilde bulunduğu bölgenin de kontrolü denetimleri altına alınmış olacaktır. Atatürk’e, Cumhuriyet’e saldırıların asıl amacı budur” dedi.

“TÜRKİYE ORTAK HEDEF HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Türkiye’nin 21’inci yüzyılda emperyalist devletlerin tek ve ortak hedefi haline dönüştüğü belirten Özcan, “Bu nedenle geçmişte gösterdikleri çabadan çok daha yoğun ve sinsi bir saldırı ile Atatürk’ü ortadan kaldırmak, Cumhuriyet Devrimlerini aşındırmak istemektedirler. Ulus devlete karşı küresel güçler tarafından açılan ve karşı devrimci işbirlikçiler tarafından hayata geçirilen mücadelede amaç, ulus devletimizi, Atatürk’ü yok edip çok kimlikli, çok dinli, çok ırklı, Ilımlı İslam modeli ile kökten dinciliği dönüştürme projesini uygulamaya koymaktır. Atatürk’e saldırı, Emperyalist devletlerin Türkiye’yi parçalamaya yönelik planlarının bir parçasıdır” dedi.

“ALGI OPERASYONU”

Alman televizyonunun yaptığının tam bir algı operasyonu olduğunu belirten Özcan, “UNESCO’nun doğumunun 100. yılını, yani 1981’i “Atatürk Yılı” ilan ettiği gerçeği ortada iken, Alman televizyonunun yaptığı tam bir algı operasyonudur. Bu çarpıtma; “Tarih yazanların yapanlara sadık kalmaları” gereğine dikkat çeken Atatürk’ün haklılığı ortaya koymaktadır.

Atatürk’e dil uzatmak bütün Türk halkına dil uzatmaktır. Ulusal Egemenliği esas alarak Cumhuriyet’i ilan eden, Ortadoğu ve Balkanlara barış getiren Atatürk ile parlamentosunu feshederek, führerliğini ilan eden soykırımcı Adolf Hitler’in isimlerinin aynı cümlede kullanılması dahi büyük bir saygısızlıktır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Alman televizyonunun çirkin benzetmesini ve provokasyonunu şiddetle kınıyoruz. Yaşasın Atatürk! Yaşasın Barış! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.