DOLAR 32,7379 1.42%
EURO 35,0615 0.38%
ALTIN 2.454,072,65
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2139298-0,67%
Edirne
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Toplantısı Edirne’de

Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Toplantısı Edirne’de

ABONE OL
19 Ekim 2021 21:31
Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Toplantısı Edirne’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi, 26-27 Kasım tarihlerinde Avrupa Birliği kapsamında bölgesel işbirliğine yönelik önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Toplantısı 27 Kasım Çarşamba günü Edirne’de gerçekleştiriyor. Belediye Başkanı Recep Gürkan toplantının bölgesel işbirliğine yönelik önemine değinerek, “3 ülkenin sınırındaki şehrimizde uluslararası anlamda stratejik bir toplantı gerçekleştireceğiz. Davetim üzerine toplantı için ilk defa Türkiye’ye gelecek olan Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz’in de katılacak olması ülkeler arasındaki işbirliklerinin yerinde görülmesi ve değerlendirilmesi anlamında çok şey ifade ediyor” dedi.

Avrupa Birliği bünyesinde yerel ve bölgesel yönetimlerini temsil etmek amacıyla oluşturulan Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Komitesi Toplantısı, 27 Kasım Çarşamba günü Edirne’de gerçekleştirilecek. Edirne Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek toplantıya, Türkiye’ye ilk defa gelecek olan Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz’de katılacak. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakçı’da toplantıya katılarak bir konuşma yapacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir süre önce Belçika’da yapılan ve konuşmacı olarak katıldığı Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi’nde  görüştüğü ABBK Başkanı Karl-Heinz Lambertz’e Edirne’nin üç ülkenin sınırında bir şehir olduğunu ve Bulgaristan ile sınırötesi işbirliği çalışmaları yaptığını söyledi. Gürkan, uluslararası bölgesel işbirliği anlamında Edirne’nin önemine değinerek, Lambertz’e böyle bir toplantının Edirne’de de yapılmasını teklif etti. Yapılan görüşmeler neticesinde Avrupa Birliği Bölgesel İşbirliği Komitesi Toplantısı’nın 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Edirne’de yapılması planlandı. Uzun zamandır toplantı için Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak çalışma yürüten Edirne Belediyesi tüm hazırlıklarını tamamladı.

26 Kasım Salı günü  toplantı için Edirne’ye gelecek heyette Avrupa Birliği’nin konu ile ilgili delegasyon üyeleri, Türkiye’den çok sayıdada Belediye Başkanı ve bürokrat ile Yunanistan ve Bulgaristan’dan Belediye Başkanları yeralacak.

27 Kasım Çarşamba günü Edirne Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek toplantıda, “Sınırötesi ve Bölgesel İşbirlikleri” konusunda görüşmeler yapılacak. Toplantıda ev sahibi olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı & Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, Avrupa Sınır Bölgeleri Birliği Genel Sekreteri (AEBR) Martín Guillermo Ramirez’in yanı sıra, Kırklareli Belediye Başkanı  Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ankara Keçiören Belediyesi Meclis Üyesi Cemal Baş, AB Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı Finansal İşbirliği ve Proje Yürütme Daire Başkan Vekili Bülent Özcan, Bulgaristan’dan Kırcaali Belediye Başkanı, Hasan Azis, Yunanistan’dan Orestiada Belediye Meclis Üyesi Papadopoulos Adamantios ile Yunanistan Evros Bölgesi Vali Yardımcısı ve Avrupa Bölgeler Komitesi Üyesi Dimitrios Petrovits (GR/EPP) konuşmacı olarak konuşma yapacak.

Heyette katılanlar ayrıca 26 Kasım Salı günü Yunanistan Orestiada ve ardından Bulgaristan Lubimets’e geçerek bölgede incelemelerde bulunacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, toplantının bölgesel işbirliğine yönelik önemine değinerek, “3 ülkenin sınırındaki şehrimizde uluslararası anlamda stratejik bir toplantı gerçekleştireceğiz. Davetim üzerine toplantı için ilk defa Türkiye’ye gelecek olan Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Karl-Heinz Lambertz’in de katılacak olması ülkeler arasındaki işbirliklerinin yerinde görülmesi ve değerlendirilmesi anlamında çok şey ifade ediyor” dedi.

Türkiye’nin de katılımcısı olduğu Interreg IPA Sınırötesi programının faydalanıcısı olarak Edirne Belediyesi’nin de bu kapsamda Bulgaristan ile projeler yaptığını hatırlatan Gürkan, “Türkiye Belediyeler Birliği ile ortaklaşa yaptığımız bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Bölgemiz için çok önemli bir çalışma toplantısı olacak. Bazı konular Avrupa Birliği merkezinden gelen heyet tarafından yerinde görülüp incelenecek. Avrupa’dan ve ülkemizden, ayrıca komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan’dan da çeşitli belediyelerden katılımcıları Edirne’de ağırlayacağız. Sınır Ötesi İşbirliği konularına dair birikimlerimizi Avrupa Bölgeler Komitesi ile paylaşmanın ileriye dönük Sınır Ötesi İşbirliği ve Bölgesel Kalkınmaya dair planlamalarına ışık tutacağı, Ülkemize ve bölgemize katkı sağlayacağı inancındayım” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.