DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22339892,89%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa Tiyatro Konvansiyonu üyesi oldu

Avrupa Tiyatro Konvansiyonu üyesi oldu

ABONE OL
5 Aralık 2019 16:35
Avrupa Tiyatro Konvansiyonu üyesi oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi, Avrupa Tiyatro Konvansiyonu’na ÅÒÑ (European Theatre Convention) kabul edilen ilk Bulgar tiyatrosu oldu. ETC, Avrupa’daki en büyük halk tiyatroları ağıdır. 1988 yılında kurulan Avrupa Tiyatro Konvansiyonu’nun 20’den fazla ülkeden yaklaşık 40 üyesi var. Avrupa Tiyatro Konvansiyonu Yönetim Kurulu, Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Gılıb Boçukov’un halka açık sunumundan sonra oybirliği ile tiyatronun tam üyelik için başvurusunu onayladı. Bu oturumda aralarında Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Gürcistan, Kıbrıs bulunan farklı ülkelerden toplam 8 tiyatro kabul edildi. Avrupa Tiyatro Konvansiyonu Genel Konferansı, 28 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında Amsterdam’da yapıldı.

ÅÒÑ, uzman değişimi, mesleki eğitim, ortak yapımlar, üyeler arasında karşılıklı oyun gösterileri yapılması, festivallere katılım, yeni iş ortaklıkları, yeni teknolojilerle deney yapma ve hikaye anlatım biçimleri, ağ iletişimi ve diyalog için çeşitli programlar geliştirir ve uygular.

Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Boçukov, “Kırcaali tiyatrosuna duyulan ilgi, bölgesel tiyatroların gelişimi ve sorunlarının ilgi odağı olduğu Bratislava’da önceden yapılan bir konferansta uyandı. Doç. Dr. Tatanya Sokolova’nın yönetmenliğini yaptığı “Tamara Efsanesi” adlı müzik ve dans oyununu Ordu Tiyatrosu sahnesinde sergilemek için ETC Başkanı ve ekibinin Bulgaristan ziyaretinden faydalandık. Oyun, Filibe-2019 Avrupa Kültür Başkenti Programı kapsamında gerçekleştirildi. Bu oyun gösterimi, ETC’e tam üyelik için başvurumuzun onaylanması sürecini hızlandırdı” diye belirtti. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi, drama, kukla ve “Kadriye Latifova” müzikal tiyatrosu olmak üzere üç tiyatro ekibinin birlikte çalıştığı ülkedeki tek tiyatrodur. Tiyatro müdürü,” Bu olayı, 2020 Eylül’ünde olacak olan tiyatromuzun kuruluşunun 60’ıncı yıldönümü kutlamalarına iyi bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Tabii ki, ETC üyeliği Kültür Bakanlığı ve şahsen Bakan Boil Banov’un yardımı olmadan gerçekleşemezdi” diye vurguladı. Boçukov,”Örgüte katılım, Kırcaali tiyatrosunun gelişimi için geniş fırsatlar sunmaktadır. Katılmak ilk adımdır, fakat asıl iş henüz başlamadı. Uygulamada, ortak fikirleri hayata geçirmek için ÅÒÑ üyesi olan herhangi bir Avrupa tiyatrosu ile çalışabiliriz. Ortak yapımların gerçekleştirilmesi, teknik uzmanlar ile yönetici kadroları arasında deneyim alışverişi ve iyi uygulamalar değişimi yapılmasıyla ilgili olanaklar değerlendiriliyor. Projelerimiz, örgütün her yıl belirlediği öncelikleri ve bunları finanse etmek için ayrılan bütçe ile uyumludur” diye belirtti. Normandiya Eyaleti’ndeki Le Havre Ulusal Tiyatrosu ekibiyle birlikte ele alınan ilk proje, Kırcaali tiyatrosunun “Avrupa, Sevgili Evim” adlı oyunun prova aşamasına ev sahipliği yapmasını öngörüyor. Diğer bir fikir, Fransa’da düzenlenen 2021 – 2022 sezonu Yaz Rüzgarları Tiyatro Festivali’ne katılım ve sırasıyla Kırcaali ve Nancy Tiyatrosu sahnelerinde eserleri sahnelenen üç Bulgar ve üç Fransız yazarın tiyatro oyunlarının okuma formunda sergilenmesidir. ETC Başkanı Serzh Rangoni’nin Kırcaali’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

(http://kircaalihaber.com/)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.