Avukatlar günlerini kutladı

06.04.2021 11:08

Edirne Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Avukatlar günlerini kutladı

Edirne’de 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Edirne Barosu tarafından çelenk sunma töreni düzenlendi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilen törene Baro Başkanı Avukat Alper Pınar ve az sayıda avukat katıldı.

Çelenk sunumunun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Baro Başkanı Avukat Alper Pınar, olağanüstü bir yılı yaşadığını ve yaşamaya da devam ettiğini belirterek, “Covid-19 salgın hastalığı halen etkilerini devam ettiriyor, annemizi, babamızı, akrabalarımızı, dostlarımızı, arkadaşlarımızı ve de meslektaşlarımızı elimizden alıyor.Bu salgın hastalık nedeniyle vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve de ailelerine başsağlığı ve de sabır diliyorum. Geçtiğimiz yıl içinde kaybettiğimiz yargı camiası üyelerimize, meslektaşlarımıza ve de son olarak geçtiğimiz hafta vefat haberini üzüntü ile aldığımız gencecik meslektaşımız, Manisa Barosu avukatlarından Av. Muhammed Halil Yavuz’a da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Avukatlar gününü bu yıl da pandemi tedbirleri nedeni ile törensiz kutladıklarını belirten Pınar, “Geçmişte olduğu, gelecekte de her zaman olacağı gibi bugün de, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ün huzurunda olacağız. Yönetim kurulumuz ile birlikte baromuzun çelengini her şart ve de koşulda olduğu gibi Atatürk anıtına koyacak, saygı duruşunda bulunacak ve de vakur bir şekilde Atamızın huzurundan ayrılacağız. İnşallah önümüzdeki yıl, coşkuyla ve de törenle kutlayacağımız avukatlar günü ve de haftası olacaktır, umut ediyor, dört gözle bekliyoruz. Bu zor günlerin, hayatımızda yaşadığımız bu tecrübenin, bizi daha güçlü, daha kararlı, daha anlayışlı yapacağına, mesleğimizin kıymetini daha da bileceğimize inancım tamdır” dedi.

Avukatların gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, kar fırtına dinlemeden görevini yaptığına işaret eden Pınar, “Vatandaşımızı, yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden savunuruz. Hak arama özgürlüğünün garantörüyüz. Vatandaşımızın, sırdaşı, derdinin ortağıyız. Haksızlığa uğradığında, adalet aradığında sesi, haykırışıyız. Hukuksuzluğun karşısında direniriz,  eğilmeyiz, bükülmeyiz, kırılmayız. Böyle zamanlarda tek bir duruşumuz vardır. O da savunma ve hak arama özgürlüğünüzü korumada gösterdiğimiz sağlam ve de sarsılmaz irademizdir. Bu iradeyi kullanırken, Anayasamızı, kanunları ve de hukuk düzenini dayanak alırız. Başka bir dayanağımız, arka planımız, kılavuzumuz yoktur. Tarih boyunca bizi belli kalıplara sokmak isteyenler olmuştur ancak her defasında hüsrana uğramışlardır, biz tek bir kalıba gireriz, savunma uğruna taş oluruz, kırılmayız, yıpranmayız, aşınmayız” dedi.

Pınar, “Yaşamın her alanında, doğumdan ölüme dek, dokunabildiğiniz, duyabildiğiniz, hissedebildiğiniz her alanda hukukun kılavuzu ve de yol göstericisiyiz. Odak noktamız her insanın, savunulma hakkı ve hak arama özgürlüğüdür. Hukuk ve adalet asla Avukatsız düşünülemez. Saat ve koşul gözetmeksizin, yargı görevi yapan diğer unsurların çağrısı üzerine zorunlu müdafilik hizmeti veririz. Muhtaç olduğu için hukuki korumadan yoksun kalanlara, hukuki yardımda bulunur, adli yardım hizmeti veririz. İnsan hakları söz konusu olduğunda sesimiz kısık çıkmaz. Nerde insan varsa biz oradayız. Nerede şiddet mağduru bir kadın hukuki korumadan yoksun kalıyorsa yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin geleceği, umudu, yarınları olan çocuklarımızın, yanındayız. Her birini kendi çocuğumuz evladımız gibi korur, gözetir, yanında oluruz. Olmaya devam edeceğiz. Nerede olursa olsun hangi şekilde olursa olsun hayvanların hakları ve canları için de yanlarındayız. Biz, talep edildiği her an, savunma için, adalet için, hak arama özgürlüğü için ayaktayız, hazırız.

Her yıl tekrarladığımız ve de ısrarla söylediğimiz gibi; Haksızlıkların, adaletsizliklerin, hukuksuzlukların karşısında, adaletin, hakkın Yanında. Halkımızın yanında, Hukukun yanında, Hukuk devletinin yanında, olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olacağız ve yolundan dönmeyeceğiz. Dürüstlük, ahlak ve güvenilirlik gibi erdemleri beynimizde, ruhumuzda yaşatacağız. Hukukun üstünlüğü ve de insan hakları ilkelerinden taviz vermeyeceğiz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler