DOLAR 32,2040 -0.01%
EURO 35,0337 0.04%
ALTIN 2.521,070,83
BIST 10.721,830,74%
BITCOIN 2165677-0,03%
Edirne
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayçiçeği fiyatı açıklandı

Ayçiçeği fiyatı açıklandı

ABONE OL
24 Ağustos 2020 22:38
Ayçiçeği fiyatı açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Buna göre, yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat, ton başına 3 bin 240 lira olarak belirlendi.

Trakya Birlik, ayçiçeği üreticisinin merakla beklediği alım fiyatını açıkladı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, yağlık ayçiçeğinin, Türkiye bitkisel yağ tüketiminde yüzde 80-85 civarında payı ve yüzde 50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkemizde üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerimizin başında geldiğine dikkat çekildi.

AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE 200 BİN TON AZALIŞ BEKLENİYOR

Dünyada yaşanan pandemi sürecinin gıda arz güvenliğini tüm ülkeler için bir kez daha hayati bir noktaya taşıdığı belirtilen açıklamada, “Küresel boyutta yaşanan bu gelişmelerin ışığında Ülkemiz için bu denli öneme sahip yağlık ayçiçeği üretiminin 2020/2021 üretim sezonunda bir önceki sezona göre yaklaşık 200 bin ton azalışla 1 milyon 250 bin ila 1 milyon 300 bin ton seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Ülke ihtiyacının kendi kendine yeter seviyede karşılanabilmesi için üretimin 2 milyon 500 bin ton seviyesine ulaştırılması gerekmektedir” denildi.

FİYATLAR ÜRETİCİYİ DESTEKLEYİCİ KILMIŞTIR

Açıklamada, ayçiçeği ürün fiyatlarının belirlenmesinde en temel parametre olan dekar başına maliyetin yanı sıra üretici tercihlerinde büyük etkisi olan ayçiçek-buğday fiyat paritesinin asgari 1’e 2 seviyesinde sağlanması da önemli bir etki gösterdiğine işaret edilerek, “Bu kapsamda içinde bulunduğumuz sezonda faaliyet bölgemizdeki üretim maliyetleri ile Hükümetimizce açıklanan buğday alım fiyatı esas alınarak ayçiçek mübayaa fiyatının baz baremler arasında asgari 1’e 2 noktasında belirlenmesinin üretimin sürdürülebilirliği ile toplam rekoltedeki düşüşün önümüzdeki sezonlarda yeniden üretim artışına döndürülebilmesi noktasında çok önemli olduğu mütalaa edilerek bu hedef doğrultusunda Birliğimizce gerekli çalışma ve temaslar sürdürüle gelmiştir. Bu çalışma ve gelişmeler ışığında Temmuz ayının son günlerine kadar gerek üretim maliyetleri gerekse parite etkisi de göz önüne alınarak üreticilerimizin büyük bir kesiminde 3.-TL/Kg. seviyesindeki fiyatın memnuniyet yaratacağı da müşahede edilmiştir. Bu beklentiye ek olarak Tarım Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli’nin Tekirdağ ziyaretleri esnasında verdikleri müjdeyle Hükümetimizce ton başına 400.-TL olan desteğin 500.-TL’ye yükseltilmesi beklenen fiyat seviyelerini daha da anlamlı ve üretimi destekleyici kılmıştır” denildi.

PANDEMİ ŞARTLARI FİYAT YÜKSELİŞLERİNİ BERABERİNDE GETİRDİ

Açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi şartları nedeniyle mart – temmuz döneminde tarım ve gıda ürünlerinde global ölçekte yaşanan gıda arz güvenliğini ön plana alan temkin ve tedbir politikaları tüm tarımsal emtialarda fiyat yükselişlerini beraberinde getirdiğine dikkat çekilerek, “Ağustos ayıyla beraber sonbahar döneminde pandemi de beklenen ikinci dalga etkisiyle de tarımsal üretime sahip ülkeler tarafından temkin ve tedbir içeren politikalar yeni üretim sezonuna da taşınmıştır. Bu koşullara ek olarak döviz kurlarında yaşanan dalgalanma ve yükseliş etkisiyle gerek dünyadaki tarımsal emtia fiyatlarındaki artış gerekse de yurt içi mevcut vergi uygulamaları dahilinde ithal ikame ürün maliyetlerindeki yükseliş ürün fiyatlarını yeni bir denge noktasına taşımıştır.Bu itibarla, iç ve dış piyasa koşullarında ortaya çıkan tablo ve değişen üretici talep ve beklentileri ilgili bakanlıklarımıza aktarılarak piyasada oluşan koşulların ve üretici beklentilerinin karşılanmasının ülke üretiminin önümüzdeki sezonda yeniden artış sürecine girmesine olumlu katkı sağlayacağı ve dünyadaki trendle uyumlu bir piyasa yapısı oluşturacağına yönelik görüş ve düşünceler Birliğimiz tarafından ifade edilerek hali hazırda piyasada oluşan seviyelerin sürdürülebilir kılınarak ithal maliyetlere ilişkin olası düzenlemelerin bu minvalde oluşmasının önemi ifade edilmiştir. Bu noktada piyasada oluşan fiyat seviyelerinin cari kılınmasını sağlayacak irade ve destek ilgili Bakanlıklarımız tarafından üreticilerimize sunulmuştur” denildi.

“YÜZDE 40 YAĞ ORANLI AYÇİÇEĞİ TON BAŞINA 3 BİN 240 LİRA”

Yüzde 40 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat, ton başına 3 bin 240 lira olarak belirlendiği bildirilen açıklamada, “Mevcut gümrük vergisi uygulamaları, dünya fiyatları, döviz kurlarının seyri gibi fiyatlamaya tesir eden tüm parametreler Birliğimizce yakından takip edilerek oluşan piyasa koşulları çerçevesinde 2020/2021 sezonunda üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz ürün için 3.240,00 TL/Ton avans ödemesinde bulunulması karar altına alınmış olup uluslararası sözleşme oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı  3.434,40 TL/Ton,  yüzde 50 yağlı ürün için avans tutarı 3.726,00 TL/ton olarak uygulanacaktır. Yukarıda sayılan parametrelerde üretici ortaklarımızın lehine olabilecek olası gelişmeler ışığında “Ön Alım Fiyatı” belirlenerek ilan edilecek ve bu suretle alım fiyatımız kesinleştirilecektir. Ayrıca, fiyatlama sürecine ek olarak 2020/2021 iş yılında Birliğimizce elde edilecek müspet kar kooperatifçiliğin en temel ilke ve prensiplerinden olan “Risturn ( Kar Payı) Dağıtımı” ilkesine uygun olarak mevzuatımız hükümleri çerçevesinde Genel Kurulumuzun tensip ve onaylarıyla ortaklarımıza takdim edilecektir.”

ÜRETİCİ ORTAKLARDAN 300 BİN TON SEVİYESİNDE ÜRÜN MÜBAYAASI YAPILACAK

Açıklamada ayçiçeği hasadının Ağustos ayının ilk haftasında başlandığı hatırlatılarak, “Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 103 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 61 bin 796 ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir. Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün yüzde 20-30 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir. Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilecek olup, her bir yüzde puan artışı için %40 standart yağ oranlı ürün fiyatına yüzde 1,5 oranında prim uygulanacaktır.Birliğimiz tarafından 2020/2021 üretim sezonunda üretici ortaklarından 300 bin ton seviyesinde ürün mübayaası yapılacağı beklenmekte olup, ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenecek ödeme süreleri çerçevesinde bağlı kooperatiflerimiz vasıtasıyla gerçekleştirilecektir”denildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi; “Ülkemiz için stratejik öneme sahip tüm ihtiyaçların yerli ve milli imkanlarla sağlanması noktasında çok önemli bir kilometre taşı olacak doğalgaz kaynağının keşfiyle oluşan olumlu atmosfere ek olarak, pandemi sürecinde global ölçekte stratejik politika haline gelen gıda arz güvenliği kavramında karşılığını bulan “Ülkemiz tarımsal üretiminin kendi kendine yeter seviyeye ulaştırılması” hedefine yönelik olarak büyük bir dönüşüme öncülük etmesi beklenen 2020/2021 tarımsal üretim sezonunda yağlık ayçiçeği üretimine ilişkin süreci çok yakından takip ederek desteklerini esirgemeyen T.B.M.M Başkanımız Sn. Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’ a, iç ve dış piyasalarda yaşanan gelişmeler ışığında ürün fiyatlarında ulaşılan seviyelerin cari kılınması noktasında büyük destek veren Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar PEKCAN ve Tarım Bakanımız Sn. Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ ye ve her iki bakanlığımızın kıymetli Bürokratlarına, sezon boyunca çiftçimiz lehine sürekli olarak görüş ve desteklerini esirgemeyen Bölge Milletvekillerimiz ile Pandemi sürecinde büyük bir özveriyle ülkemiz için üretimine durmaksızın devam eden, onlar için ne yapsak asla yeterli olmayacak Milletin efendisi cefakar Türk Çiftçisine teşekkür ve şükranlarımızı sunar, ayçiçeği alım kampanyasının ülkemiz, üretici ortaklarımız, camiamız ve tüm çiftçilerimiz için bereketli ve hayırlı olmasını dileriz”

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.