DOLAR 32,5255 0.03%
EURO 35,0459 0.25%
ALTIN 2.435,240,01
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2117945-2,87%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayılar hayvanlara saldırdı

Ayılar hayvanlara saldırdı

ABONE OL
4 Ekim 2019 12:59
Ayılar hayvanlara saldırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haskovo Bölge Çevre ve Su Müfettişliğinde (RİOSV) uzman olarak görevli Mariyana Çampolova, ”Kırcaali bölgesinde geçtiğimiz yıl ayıların birkaç kez hayvan sürülerine ve arı kovanlarına saldırısına tanık olundu” diye bildirdi.

Ayılar koruma altında bulunduğu için hasar bedeli tespit edildikten sonra Çevre ve Su Bakanlığına hayvanların veya arı kovanlarının sahiplerine tazminat ödenmesi önerilmektedir.

Haskovo RİOSV’ın kontrol ettiği alan kapsamındaki Kırcaali bölgesinde meydana gelen ayı saldırıları bazı köylerde tekrarlanmaktadır. Kırcaali iline bağlı Çernooçene (Yenipazar) ilçesindeki Jenda (Yaşlıkköy) Köyü Av İşletme Müdürlüğünün bulunduğu bölgede Sokolite (Şahinler) köyüne bağlı Didci Dere Mahallesi ve Murga (Murgaodası ) köyü ve Kirkovo (Kızılağaç) ilçesinin Preseka (Çatak) köyü söz konusudur. Ayılar, en çok bu yerleşim yerlerinde çoğu dana sürüleri ve arı kovanlarına saldırıyor.

Çampolova,”Son ayı saldırısı Çernooçene ilçesinde meydana geldi. Sokolite köyünde 10 Eylül’de meydana gelen saldırıda 10 arı kovanı parçalandı. Bal seven ayı, saldırının bir ayı tarafından yapıldığını Haskovo RİOSV’da görevli uzmanların tespit edeceği kadar yeterince iz ve delil bırakmıştır. Dolayısıyla arı kovanlarının sahibine ayının verdiği hasarın bedelinin ödenmesini önerdik” diye izah etti.

Uzman, ”Çiftlik hayvanları söz konusu olduğunda, çiftlik hayvanlarına uygun olarak piyasa fiyatlarına göre tek tek tazminat ödenir. Kırcaali bölgesindeki köylerden bugüne kadar kurtların evcil hayvan sürülerine saldırdığına dair ihbar alınmadı. Şu anda kurt saldırılarına dair bilgimiz yok. Genel olarak ayıları göz önünde bulunduruyoruz, çünkü bunlar korunan bir tür ve prosedür orada biraz özel, çünkü telef olan hayvanların sahipleri tazmin ediliyor” dedi.

Çampolova, “Yaban domuzu gibi yabani hayvanlarda enfeksiyonlara gelince bu tür vakalarda yetkili organ Bulgaristan Tarım ve Gıda Derneğidir” diye belirtti.

www.kircaalihaber.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.